منوی دسته بندی

صفر تا صد سیستم جرقه زنی خودرو

در خودرو های هیبریدی و بنزینی از سیستم جرقه زنی استفاده می کنند. خودرو برای احتراق نیاز به جرقه دارد و تا وقتی جرقه ای وجود نداشته باشد ماشین نیز حرکت نمی کند.

همان طور که متوجه شدید این سیستم نقش مهمی در کار کردن و قدرت گرفتن خودور و موتور آن دارد.

ناقص عمل کردن آن و دیر یا زود کار کردن این سیستم باعث شده تا قدرتی که برای موتور تولید می شود به خوبی انجام نشده و ماشین دچار مشکل می شود.

بخشی از سیستم برقی خودرو تشکیل شده از سیستم جرقه زنی، سیستم برقی خودرو تشکیل شده از باتری ماشین، دینام و فیوز ها و همچنین سیستم جرقه زنی.

با ما همراه باشید تا درباره این سیستم بیشتر بدانید و اهمیت کار آن را بهتر بدانید.

موتور و سیستم جرقه‌زنی چطور کار می‌کند؟

جمیز وات اولین شخصی بود که اسب بخار را توانست بسازد. با دیدن اینکه وقتی آب کتری جوش می آید باعث حرکت کتری شده و یا اگر کتری سوراخ شده باشد، بخاری که از آب جوش به دست می آید خارج شده و دیگر کتری تکان نمی خورد، جرقه ای در ذهنش ایجاد شد که از این طریق توانست اسب بخار را ایجاد کند.

خودرویی که از طریق حرارت، ایجاد بخار و تبدیل آن به نیروی حرکتی کار می کند. در حال حاضر نیز سیستم های بنزینی و هیبریدی هم از این رویه استفاده می کنند فقط بنزین، گاز و گازوئیل جایگزین نیروی بخار شده.

بخوانید  بررسی هیوندای اکسنت

روند کار کردن این موتور نیز به این شکل بوده که مخلوط هوا و بخار بنزین وارد سیلندر ها شده و بعد از انفجار، نیرویی را ایجاد کرده و این نیروی ایجاد شده باعث به حرکت در آمدن پیستون هایی که در سیلندر هستند می شود. و این پیستون ها باید به گونه ای حرکت کنند که حالت رفت و برگشتی داشته باشند.

این حرکت در نهایت توسط سامانه‌های دیگر خودرو به چرخ‌ها متنقل شده و خودرو به راه می‌افتد.

حال سیستم جرقه زنی اینجا وارد عمل شده و اهمیت خود را نشان می دهد. با ایجاد کردن انفجار در داخل سیلندر نقش مهمی در این سیستم ایفا می کند. زیرا از طریق این جرقه های ایجاد شده است که در نهایت انفجار و تبدیل واکنش شیمیایی به فیزیکی اتفاق می افتد. اگر این جرقه های ایجاد شده توسط سیستم جرقه زنی نبود خودرو حرکتی نیز نخواهد کرد.

اجزای سیستم جرقه‌زنی

این سیستم بخش های زیادی دارد ولیکن چند بخش بزرگ واصلی دارد که در ادامه به توضیح این بخش ها خواهیم پرداخت.

شمع ، کوئل ماشین، وایر شمع‌ها، دلکوی خودرو، خازن

کوئل

این قطعه وظیفه دارد برق 12 ولتی را به 10 تا 24 هزار ولت تبدیل کند. تا جرقه تولید شده توسط آن بتواند مخلوط هوا و سوخت را محترق نماید. کوئل یک پوسته فلزی یا کائو چوبی بوده که بالای سه ترمینال قرار گرفته.

بخوانید  بررسی فیلتر هوای کابین در خودرو | بهترین زمان تعویض آن

دلکو

دلکو ولتاژ زیادی توزیع می کند که برای شمع ها بتوانند جرقه بزنند. این ایجاد جرقه باید همزمان با شروع احتراق و سیلندر باشد.

شمع

شمع از یک بدنه فولادی و یک الکترود مرکزی که دور آن عایق بندی شده و همچنین یک الکترود جانبی تشکیل شده. یک قسمت آن روی سر سیلندر پیچیده شده.

خازن

یک قطعه مهم و اصلی در سیستم جرقه زنی بوده که از دو نوار فلزی از جنس قلع تشکیل شده.

لایه های قلع به وسیله صفحات نازک که عمل عایق را انجام می دهند و آغشته به پارافین با میکا می باشند.و از یک دیگر جدا هستند. لایه های قلع و عایق را یکی در میان قرار داده.

عملکرد سیستم جرقه‌زنی در خودرو

برق وقتی خودرو خاموش است از باتری و وقتی ماشین روشن است از دینام وارد کوئل خودرو شده.ولتاژ ایجاد شده ابتدایی 12 ولت بوده و نقشی که کوئل دارد این است که ولتاژ برق را بالا می برد تا برای جرقه زدن شمع مناسب باشد. و بعد از کول برق تولید شده وارد دلکو شده.

دلکو خودرو نیز این برق را بین شمع ها تقسیم می کند. و در خودرو های انژکتوری این کار توسط ecu انجام می شود. در قسمت بعدی برق از طریق وایر های خودرو به شمع می رسد  و جرقه می زند تا عمل احتراق در خودرو انجام شود.

بخوانید  یاتاقان خودرو و وظایف آن

در صورت خرابی این سیستم حتما باید به تعمیرکار مراجعه کنید در صورتی که خودرو شما نیز از نوع هیوندا و یا تویوتا باشد می توانید با امداد تویوتا و امداد هیوندای تماس بگیرید تا سریع یدک کش به محل شما اعزام کنیم. تیم 021 متشکل شده از بهترین تعمیر کاران  

خودسوزی به چه معناست؟

اگر قبل از آن زمانی که برای سیستم جرقه زنی تعیین شده، عمل اشتعال اتفاق بیفتند، در این صورت است که می گوند خودرو خودسوزی دارد. اگر که این اشتعال صورت گرفته به دلیلی غیر از جرقه زنی باشد به این نیز می گویند عمل خودرو سوزی اتفاق افتاده.

سیستم جرقه‌زنی مگنتی چیست؟

این سیستم دیگر نیازی به باتری ندارد تا برق اولیه را تولید کند. عملکرد آن به این صورت است که با شروع به کار کردن موتور، جریان حرکتی که ایجاد شده تبدیل به جریان الکتریکی شده و عملا برقی که برای جرقه زنی نیاز است تامین می شود.

از این برق ایجاد شده توسط مگنت برای شارژ گوشی موبایل و موارد دیگر نیز استفاده می توان کرد.

این سیستم شباهت زیادی با یک ژنراتور الکتریکی دارد و مزیت آن نیز کیفیت خوب جرقه های تولید شده است.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079