منوی دسته بندی

صفر تا صد وایر شمع | وایر شمع چیست؟

“وایر شمع چیست؟” این قطعه وظیفه دارد که برق خروجی از سیستم جرقه زنی را به شمع های موتور انتقال دهد، اسم انگلیسی این قطعه Spark Plug Wire بوده.

وایر نیز در قسمت شمع ماشین و برق خودرو بوده که وظیفه دارد فرایند سوخت و ساز و احتراق موتور را کنترل کند، که یک فرآیند صحیحی داشته باشد.

حال انجام دادن صحیح فرآیند احتراق در موتور های درون سوز به عامل های زیادی وابسته بوده که این عامل ها یا عوامل روی کیفیت آن تاثیر مستقیمی می گذارد.

ساختار وایر به چه صورت است؟

وایر شمع مثل هر قطعه ای دارای شکل ظاهری بوده که این شکل ها شامل بخش های زیر است:

کابل میانی، درپوش پلاستیکی، مفتول اتصال به شمع، فیش اتصال به کوئل یا دلکو

وایر ماشین دارای دو سو بوده که یک سو آن به کوئل یا دلکو متصل است که با درپوشی از محل اتصال این ها محافظت می شود،  وظیفه این درپوش جلوگیری کردن از وارد شدن رطوبت به داخل محل اتصال بوده.

اگر آب یا رطوبتی وارد محل اتصال شود می تواند عملکرد وایر را مختل کند و باعث گذاشتن تاثیر منفی روی عملکرد آن شده.

وایر ها از از سمت دیگر به شمع های ماشین متصل هستند. این قسمت از خودرو به خاطر اینکه در معرض رطوبت قرار می گیرد دارای عایق بندی دقیقی نیز هست. همان طور که گفتیم اگر آب یا رطوبت وارد محل اتصال وایر شود حالا از هر سوی وایر ها باعث می شود پیشرانه یا نامیزان کار کند و یا موتور ماشین روشن نشود.

در آخر وایر یک مفتول فلزی قرار دارد که وظیفه اتصال بهتر شمع ها و قفل شدن آن را دارد. مفتول فلزی یک بخشی دارد که دارای کمی برجستگی است، این برجستگی به این دلیل وجود دارد که در اثر کارکرد و تحت کشش قرار گرفتن از درپوش جدا نشود.

بخوانید  سیلندر موتور ماشین و عملکرد آن

وایر ها انواع مختلفی دارد که در خیلی از بخش ها با هم مشترک هستند. رشته های الیاف مصنوعی و یا سیم مرکزی ترین بخش در وایر ها بوده که وظیفه انتقال برق و جریان را بر عهده دارد.

وایر ها چه قدر طول عمر دارند؟

طول عمر وایر ها بستگی به نوع کارخانه تولیدی و نوع خودرو بر حسب کیلومتر کارکرد را دارد.

به پاکت بعضی از وایر ها دقت کنید، روی بعضی از آن ها عمر مفید را نوشته که به فرض مثال عمر مفید 40 هزار کیلومتر و شاید برای جنس های مختلف عمر آن ها یا کمتر یا بیشتر باشد.

در ساخت و طراحی وایر شمع ها دو نکته تاثیر گذار بوده که در قسمت زیر به آن اشاره کرده ایم.

 1. عبور مقدار ولتاژ برق از آن
 2. وارد شدن حرارت از موتور به آن

عواملی که باعث خرابی وایر ها می شود؟

اگر وایر بد یا خراب کار کند باعث بد کار کردن موتور می شود و همچنین باعث می شود مصرف سوخت ماشین افزایش پیدا کند. همچنین می تواند باعث شود بنزین در سیستم سوخت رسانی نشتی پیدا کند و باعث آتش سوزی و خطرات مالی و جانی شود.

در نتیجه خرابی وایر شمع ها را جدی گرفته و در صورت خرابی به بهترین تعمیرگاه کیا مراجعه کرده و دست به تعمیر این قسمت زده.

بخوانید  5 دلیل لرزیدن شیشه خودرو

کم شدن قدرت موتور، ریپ زدن موتور، لرزش های زیاد موتور از علائم خرابی وایر ها بوده.

توجه :

اگر روکش وایر آسیب دیده باشد وقتی که با دست تماس پیدا کند احتمال برق گرفتگی وجود دارد. معمولا خوردگی روکش وایر ها با بررسی کردن ظاهر آن قابل شناسایی بوده.

شایع ترین نشتی برق در خودرو های از قسمت وایر ها بوده. همچنین مشکل داشتن این قسمت به راحتی می تواند کارکرد کل پیشرانه را تحت تاثیر قرار دهد.

روش های تست وایر

برای اینکه بخواهید وایر ها را تست کنید می توانید از دستگاه دیاگ و یا اهم متر استفاده کنید. اما اگر راحت ترین کار را بخواهید، تست هنگام روشن بودن خودرو است.

برای اینکه متوجه شوید اشکال از کدام وایر ها است اول باید شمع ها را بررسی کنید. و بعد شروع به عیب یابی وایر ها کنید. از اولین وایر شروع کنید، اولین وایر را جدا کنید و شمع یا پیچ گوشتی را به یک قسمت خودرو نزدیک کنید تا قوس الکتریکی را با چشم خود ببینید. این آزمایش را تا آخرین وایر انجام دهید تا وایر خراب را پیدا و آن را تعویض کنید.

را دیگری که می توان برای تست وایر انجام داد، استفاده از شمع خود پیشرانه است یعنی وقتی که خودرو شما روشن است وایر را از سر شمع جدا می کنیم و به کارکرد موتور توجه می کنیم. اگر که از سلامت شمع ها مطمئن باشیم، وقتی که وایر سالم را می کنیم تغییری در کارکرد پیشرانه متوجه می شویم و وقتی که وایر خراب را جدا کرده هیچ  فرقی در کارکرد موتور نخواهد داشت.

بخوانید  صفر تا صد ضد یخ |ضد یخ چیست؟

بیشتر بخوانید :  تعمیر جلوبندی موتور خودرو

نکته مهم :

وقتی که می خواهید وایر را جدا کنید هیچ وقت از قسمت سیم اصلی نکشیم و همیشه از کلاهک های دو طرف برای جدا کردن وایر استفاده کنیم. اگر از سیم آن را بکشیم به راحتی می توان باعث پاره شدن آن از اتصالات دو سر شویم.

اگر از شمع غیر استاندارد استفاده کنیم چه می شود؟

 • افزایش مصرف سوخت خودرو  و سوخت ناقص
 • برق دزدی در هنگام نشت بنزین و در اخر انفجار خودرو
 • ذوب شدن سر شمع ها
 • بالا رفتن آلایندگی گاز های خروجی اگزوز
 • ریپ زدن موتور  و لرزش موتور
 • بالا رفتن دمای موتور

نکات مهم هنگام تعویض وایر ها:

 • برای اینکه بخواهید وایر های موجود را بردارید از بلند ترین وایر از گوشه سمت چپ شروع کنید
 • کلاهک شمع و دلکو را با دقت گرفته و سپس هنگام تعویض با آرامی آن ها را جازده یا بیرون بکشید.
 • اگر که فقط کابل را گرفته و آن را بیرون بکشید احتمال دارد سیم داخل کابل پاره شود
 • بعد از جدا کردن کلاهک شمع یا دلکو، بلند ترین وایر نوار را انتخاب کنید سپس جا بزنید. وقتی کلاهک شمع را جا می زنید باید با شنیدن صدا احساس کنید که آن را درست جا زدید یا خیر

امداد هیوندای

اگر وایر شمع های شما خراب شده می توانید با امداد هیوندا تماس گرفته ما به سرعت خودرو شما را با بکسل حمل کرده به تعمیرگاه برده و به تعمیر خودرو شما پرداخته.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079