منوی دسته بندی

نگه داری خودرو در زمستان و چگونگی آن

نگهداری خودرو در زمستان، برای این امر باید نکاتی را رعایت کنید تا از مشکلات و خرابی های رایج در این فصل جلوگیری کنید. رانندگانی که قلق رانندگی در فصل زمستان را دارند می توانند به راحتی در این فصل به دل جاده بزنند.

برای دانستن این نکات می توانید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

نکاتی مراقبتی از ماشین در فصل زمستان

اگر از خودرو مراقبت های لازم شود می توانید از بروز مشکلاتی مانند خرابی بخش های مختلف، روشن نشدن ماشین جلوگیری کنید. در ادامه نکاتی را برای شما بازگو خواهیم کرد:

چک کردن باتری ماشین

 فصل زمستان یعنی پایین بودن دمای هوا و اگر خودرو در این ساعت های سرد یک جا ساکن باشد عمکلرد باتری اش پایین می آید. پس وقتی که می خواهید بعد از چندین ساعت خاموشی، خودرو خود را روشن کنید، متوجه مشکلاتی می شوید. اگر که می خواهید وضعیت باتری را در این روز های سرد مطلوب نگه دارید، بهتر است که قبل از اینکه هوا سرد شود باتری خودرو را بررسی کنید.

چگونگی بررسی باتری ماشین

با بردن خودرو پیش مکانیکی می توانید وضعیت شارژ و  ولتاژ باتری را بررسی کنید و ببینید که اوضاع باتری مناسب است یا نه؟ و ببینید اگر نیاز به تعویض باتری ماشین است آن را تعویض کنید. اگر که با وجود مشکل داشتن باتری آن را تعویض نکرده دیگر در هوای سرد ماشین راحت استارت نمی خورد و باعث دردسر شده.

ضدیخ در خودرو

هوای سرد مساوی است با استفاده از ضد یخ در خودرو. اگر که ضد یخ در سیستم خنک کننده موتور کم باشد یا اصلا نباشد، آب داخل بلوکه سیلندر یخ می زند.

بخوانید  کاپوتاژ خودرو چیست؟

افزایش حجم آب و فشاری که به مجاری سیلندر وارد می شود، باعث شکستگی دیوار این قطعه می شود، پس حتما ضد یخ را بررسی کنید.

کنترل کردن روغن موتور

با تغییر کردن هر فصل می توانید به فکر تعویض روغن موتور باشید. چرا؟ زیرا در فصل تابستان روغن های غلیظ تر مناسب تر است و در زمستان برعکس روغن های رقیق تر به درد می خورد.

حتما بخوانید : عاملیت مجاز هیوندای

چک مایعات مختلف خودرو

در هوای سرد، مایعات موجود در خودرو فشرده می شوند. پس باید همه آن ها را بررسی کنید. مایعات مختلفی که در خودرو وجود دارد:

 • روغن ترمز
 • مایع شیشه شور
 • روغن گیربکس
 • ضد یخ
 • روغن هیدرولیک

سعی کنید همه این موارد را چک کنید یادتان باشد که مراقبت کردن از خودرو در زمستان باعث طولانیشدن عمر قطعات خودرو شما شده.

باد تایرها را بررسی کنید.

دمای هوا روی زیاد یا کم شدن میزان باید تایر نقش مهمی دارد. با کم شدن دمای هوا، تغییراتی را در وضعیت چرخ ها مشاهده می کنید. در فصل سرما تایر های خودرو نباید کم باد باشند زیرا اگر باد لاستیک ها کم باشد، کنترل کردن خودرو سخت خواهد شد.

اگر جاده نیز لغزنده باشد، کارایی ترمز نیز کم تر است و حالا فکر کنید باد لاستیک های شما نیز کم باشد آن وقت اوضاع خراب می شود.

یخ زدن شیشه ها

شیشه های خودرو نباید یخ بزنند مخصوصا شیشه های جلوی خودرو، با یخ زدن شیشه ها دید رانندگی کم می شود و امکان بروز حادثه خیلی بالا می رود. تیغه های برف پاک کن باید به درستی کار کنند پس آن ها را بررسی کنید.

بخوانید  بلوک سیلندر چیست و وظایف آن

درست کار کردن چراغ ها

چراغ های خودرو باید به درستی کار کنند، فکر کنید در جاده ای یخ زده هستید و نمی توانید خودرو را کنترل کنید. حال چراغ های خودرو نیز به درستی کار نکنند، آن وقت شرایط بد تر هست.

بیشتر بخوانید: توربو شارژ چیست؟

گرم کردن ماشین در زمستان

وقتی در هوای سرد قرار می گیرید، خودرو به سختی کار می کند و روشن کردن خودرو مانند همیشه نیست. اگر دمای هوا پایین باشد، تغییراتی به وجود می آید مثل :

 • پایین آمدن دمای روغن های روانکاری
 • قطعات و بدنه سرد می شوند
 • خام سوزی سوخت و ساییده شدن قطعات موتور

تمامی این موارد باعث شده خودرو در زمان استارت زدن به اندازه کافی، آمادگی حرکت کردن نداشته باشد. تنها کاری که افراد در فصل زمستان انجام می دهد این است که خودرو را روشن و آن را به حال خو رها می کنند تا درجا کار کند. اما باید گفت این حرکت کاملا اشتباه بوده، برای اولین کاری که باید انجام دهید این است که، بعد از استارت خودرو را به آرامی حرکت دهید و بعد از دقایقی شروع به حرکت و گاز دادن بکنید.

با این روش دمای بخش های مختلف خودرو هماهنگ می شود و گیربکس و سیستم انتقال نیرو هم کم کم گرم می شوند و همه بخش ها شروع به فعالیت می کنند.

چه وسیله هایی برای سفر در زمستان لازم است.

وقتی هوا سرد می شود، آب و هوا مشخص نیست گاهی باران و یا گاهی برف می بارد و ما را غافل گیر می کند. پس در خودرو وسایلی همچون زنجیر چرخ، لاستیک زاپاس، جعبه های کمک اولیه،خوراکی، سیم مخصوص باتری به باتری کردن به همراه داشته باشید.

بخوانید  انواع کمربند ایمنی خودرو

نکات رانندگی در فصل زمستان

رانندگی در فصل زمستان نیز به ترفند هایی دارد و باید نکاتی را بدانید که دیگر ترسی از رفتن به جاده های برفی و بارانی نداشته باشید.

 1. در زمستان و یا پاییز جاده لغزنده می شوند و شما برای اینکه به خطر نیافتید و رانندگی راحتی داشته باشید باید آرام برانید و سرعت را کم کنید.
 2. حتما قبل از رانندگی بخاری خودرو و سیستم تهویه را بررسی کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید و بعد راهی جاده و خیابان شوید.
 3. اگر برف آمد و شما در برف گیر کردید با دستانتان سعی کنید برف های زیر چرخ را تخلیه کنید . اگر سط یخ رده باشد و عبور از آن دشوار باشد زیر لاستیک ها گونی پهن کنید و با دنده دو از مسیر با دقت رد شوید.
 4. اگر مسیر لغزنده بود به آرامی حرکت کنید و سرعت را یهو تغییر ندهید مخصوصا زمانی که سرعت دارید نباید با دنده سنگین وضعیت را تغییر دهید.
 5. اگر ماشین روی سطح سر خورد، اولین کار کنترل کردن خود و بالا بردن اعتماد به نفس است و سعی کنید اوضاع را کنترل کنید و حتما یادتان باشد ترمز نکنید چون ترمز چرخ ها را قفل و اوضاع را بد تر می کند.
ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079