منوی دسته بندی

تشخیص دستکاری شدن کیلومتر شمار ماشین

امروزه پیشرفت روز افزونی در صنعت خودرو سازی مشاهده می کنیم، که کیلومتر شمار ماشین نیز از این قائده مستثنا نیست. کیلومتر شمار ها در ابتدا به صورت مکانیکی و الکتریکی بوده که حال با پیشرفت فناوری به دیجیتالی تبدیل شده اند.

یکی از فاکتوری های مهم در خرید خودرو دست دوم کیلومتر شمار آن است، حال بعضی از فروشندگان کیلومتر شمار ها را دستکاری کرده تا خودرو را با قیمت بالا تری به فروش برسانند. که این دستکاری کیلومتر شمار ماشین از رایج  ترین کلاهبرداری ها در زمینه خرید و فروش خودرو بوده.

کیلومتر شمار خودرو چیست ؟

نام دیگر کیلومتر شمار، ادومتر نیز می باشد. این وسیله مقدار مسافتی که خودرو طی می کند را نشان می دهد، همان طور که گفتیم در گذشته به صورت مکانیکی بوده اما امروزه به دیجیتالی تغییر پیدا کرده. کیلومتر شمار های دیجیتالی تشکیل شده از یک سنسور و یک مدارد الکتریکی.

جالب است بدانید ادومتر یک لغتی از یونان بوده که معنای آن اندازه گرفتن است.

در کیلومتر شمار الگوریتم هایی طراحی شده که به قطر تایرها بستگی دارد. به همین دلیل است که تاکید بر نصب تایر و رینگ ها مناسب و استاندارد داریم، در صورتی که تایر ها غیر استاندارد باشد باعث شده که تعداد چرخش تایر ها تغییر کند و در آخر باعث نشان دادن مسافت غیر واقعی در کیلومتر شمار می شود.

پس نصب کردن تایر و رینگ مناسب می تواند باعث نشان دادن مسافت واقعی می شود می توانید با مراجعه به بهترین تعمیرگاه کیا از بهترین امکانات تعمیرگاهی استفاده کنید و به صورت درست به نصب یک تایر و رینگ مناسب می پردازیم.

تقلب کردن در کیلومتر شمار ها

تنظیم کردن مجدد، قطع کردن و یا تغییر دادن کیلومتر شمار باعث می شود که مسافت طی شده واقعی را پنهان کنند. به این وضعیت دستکاری کیلومتر شمار گفته می شود. این کلاهبرداری بسیار خطرناکی بوده زیرا با فروختن خودرو فرسوده باعث می شود جان خریداران به خطر بیافتد و علاوه بر آن ضرر مالی نیز دارد.

بخوانید  سیستم خنک کاری خودرو چگونه کار می کند؟

از کجا تشخیص دهیم که کیلومتر شمار دستکاری شده؟

همیشه پول بیشتر باعث می شود که بعضی افراد دست به کار های ناجوان مردانه ای بزنند، دلالانی که با دستکاری کردن کیلومتر شمار می خواهند به پول بیشتری برسند. خیلی از افرادی که پیش امداد هیوندای می آیند؛ خودویشان برای فرسوده بودن به تعیمر احتیاج پیدا می کند آن هم به دلیل فرسودگی قسمت حساسی مثل سیستم ترمز می باشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا به چند روش برای نحوه تشخیص کیلومتر شمار بپردازیم و با آگاه کردن شما از این کلاهبرداری ها جلوگیری کنیم.

چند گام ساده برای تشخیص دستکاری کیلومتر شمار خودرو :

هوشیاری در زمان خرید

اول باید به این نکته توجه کنید که ممکن است نشانه های دستکاری کیلومتر شمار بر روی ماشین باقی نماند. کلاهبرداران ماهر با استفاده کردن از ابزار های ارزان به راحتی می توانند کیلومتر شمار را بچرخاند و در چند دقیقه هزاران کیلومتر مسافت طی شده را پاک کند.

بررسی کردن داخل خودرو

به خودرو با دقت نگاه کنید. آیا ظاهر خودرو و شرایط آن با عددی که روی کیلومتر شمار درج شده تطابق دارد؟ لاستیک هایی که روی خودرو هستند با عدد کم مسافت مطابقت دارد؟ به این توجه کنید که با می توانید تاریخ تولید لاستیک ها را با توجه به اعدادی که روی آن درج شده پیدا کنید.

بعد به چک قطعات تویضی بپردازید ایا با مسافتی که در کیلومتر شمار نشان داده است جور در می آید؟ ممکن است که ماشین مسافت کمی را طی کرده باشد ولی قطعات مهم موتوری آن تعویض شده باشد. پس باید به قسمت هایی مثل باتری ماشین، شلنگ ها، فن و… توجه کنید.

در قسمت داخلی خودرو را نگاه کنید آیا در فضای داخلیی که راننده در آن قسمت است خط و خش و یا فرسودگی بیش از حدی وجود دارد؟

در اطراف داشبورد را نگاه کنید یا قطعه گم شده و یا پیچ ها گشاد شده اند ؟ این ها علائمی است که شما می توانید با چک کردن آن ها متوجه بودن یا نبودن کلاهبرداری و دستکاری کردن کیلومتر شمار شوید.

بخوانید  علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک

اگر کیلومتر شمار ماشین مکانیکی بود چه کار کنیم؟

در کیلومتر شمار های مکانیکی باید تمامی اعداد درج شده روی آن اعداد رند باشد، یعنی به رقم 2000 ختم شده باشد نه 1999.

رانندگی کردن با خودرو

همیشه این را بدانید زمانی که می خواهید  خودرویی را خریداری کنید حتما با آن خودرو رانندگی کنید، تست کنید خودرو را، این کار بسیار ضروری است.

سیستم تعلیق خودرو، ترمز ها، فرمان و شتاب گیری و توازن خودرو را مورد بررسی قرار دهید.

سیستم گرمایشی و سرمایشی را در سرعت های مجاز اتوبان تست کنید.

زمانی که در حال رانندگی هستید، به عداد های درج شده در سرعت سنج توجه کنید و از کار کردن درست آن اطمینان پیدا کنید. لازم به ذکر است که در تمامی دستگاه های دیجیتالی امکان خطا وجود دارد پس حتما اعداد کیلومتر شمار را یادداشت کنید.

حتما بخوانید: عادت های اشتباه در رانندگی

کمک گرفتن از یک متخصص حرفه ای

از یک مکانیک کار ماهر کمک بگیرید تا به تست رانندگی و بررسی کردن اجزای خودرو بپردازد. همچنین از مکانیک بخواهید در صورتی امکان، برای بررسی کردن سیستم ترمز چرخ های ماشین را در بیاورد. اگر که قبل از خرید خودرو یه مقدار هزینه کنید و یا خودرو را به تعمیرگاه کیا ببرید و یا با امداد خودرو کیا صحبت کرده تا مکانیکی را به همراه شما بفرستد تا به تست خودرو بپردازد.

صحبت کردن با مالک وسیله نقلیه

شاید بگویید از کجا مالک خودرو را پیدا کنیم؟ باید بگوییم پیدا کردن مالک قبلی خودرو بسیار راحت است، تمامی مشخصات قبلی خودرو به همراه شماره تلفن در سند خودرو درج شده. می توانید با برقراری ارتباط با مالک می تواند از صحت مسافتی که در کیلومتر شمار درج شده اطمینان حاصل کنید.

بخوانید  سلکتور تعویض دنده چیست و چه کاربردی دارد؟

تمامی اسناد خودرو را بررسی کنید

دفترچه راهنما و یا دفترچه نگه داری خودرو را بررسی کنید. اگر صفحاتی در دفترچه راهنما گم شده باشد می تواند نشانه دستکاری کیلومتر شمار ماشین باشد. یعنی این امکان وجود دارد که مالک خودرو صفحاتی که ممکن است راجب کیلومتر خودرو اطلاعاتی به شما دهد را از بین برده باشد.

بررسی کردن تاریخچه خودرو

ساده ترین راه برای بررسی کردن کیلومتر شمار، بررسی کردن سوابق تعمییر و سرویس دوره ای آن می باشد.

اگر خودرو را قبلا تعمییر یا به تعمیرگاه برده باشند تمامی اتفاقات ثبت شده، و می توانید به اطلاعات سرویس خودرو مراجعه کرده و از تعمیرات و یا تاریخ تعمیرات خودرو آگاه شوید. اگر که اطلاعت سرویس خودرو نبود می توانید برچسب های سرویس در قمسمت های زیر کاپوت را بررسی کنید.

اگر کیلومتر شمار ماشین دستکاری شده باشید باید در آن زمان چه کنیم؟

اگر از دستکاری کیلومتر شمار اطمینان دارید و مدرک معتبری نیز دارید باید به صورت قانونی عمل کنید، یعنی به یک وکیل مراجعه کرده و شکایتی علیه فروشنده داشته باشی، اما همه ما می دانیم که این کار هزینه زیادی می خواهد و شاید ضرر جانی نیز داشته باشد. پس باید قبل خرید تمامی نکات را بررسی کرده و یا از یک مکانیک ماهر در خرید خودرو کمک بگیرید.

تعمیرگاه هیوندا 021

به عنوان یکی از متخصص ترین و همچنین با تجربه ترین مرکز تعیمر خودرو هیوندا بوده که بهترین کیفیت را با بهترین قیمت به شما ارائه می دهد. اگر به دنبال بهترین تعمیرگاه کیا در تهران هستید می توانید با 021 همراه باشید.

مرکز تخصصی امداد خودرو هیوندا

021 از متخصص ترین مراکز تعمیر موتور کیا بوده و خدماتی تخصصی برای انواع مدل های خودرو کیا را به بهترین نحو و با کیفیت انجام می دهد، فعالیت مرکز 021 روی تعمیر هیوندا و تعمیر کیا متمرکز شده و می توانید تمامی مشکلات مربوط به خودرو های هیوندا و کیا را به دستان ما بسپارید.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079