منوی دسته بندی

درباره مکمل های سوخت بیشتر بدانید | انواع، مزایا و نحوه استفاده از آن

مکمل های سوخت

درباره مکمل های سوخت هر خودرو برای تقویت و بهبود عملکرد نیاز به ملزوماتی دارد تا با آن از خودرو و موتور آن محافظت کند. یکی از راه های نگهداری و مراقبت از خودرو، استفاده از مکمل های سوخت به عنوان مایع افزودنی است. این مکمل ‌ها باعث افزایش کیفیت سوخت مصرفی شده و سلامت موتور خودرو را در دراز مدت حفظ می کند.

استفاده از یک مکمل سوخت مناسب مانع از خرابی های خودرو و هزینه های اضافی می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با ، انواع، مزایا و نحوه استفاده از آن ها آشنا کنیم تا بتوانید بهترین مکمل سوخت خودرورا انتخاب کنید.

مکمل سوخت چیست؟

مکمل سوخت خودرو نوعی مایع افزودنی تقویت کننده برای خودروهای بنزینی و دیزلی است که کیفیت سوخت را افزایش داده و عملکرد موتور را بهبود می‌ بخشد. این مکمل ها موجب افزایش فرایند احتراق، بهبود عملکرد موتور، کاهش مصرف سوخت، افزایش طول عمر خودرو، روان سازی قطعات داخلی و کاهش اصطکاک، جلوگیری از فرسایش قطعات، افزایش راندمان و قدرت خودرو می شود.

امداد خودرو کیا

اگر هرکدوم از خودروهای گروه کیا را داشته باشین، امداد خودرو رسان های ما توانایی مشکل یابی، تعمیر و تشخیص هرکدام از خودرو کیارا دارند.ما مشکل خودرو های شما را با بهترین نحوه احسنت تضمین شده برطرف خواهیم کرد.

مزایای استفاده از مکمل سوخت

  • کاهش مصرف سوخت: یکی از مهم ترین مزایای مکمل های سوخت کاهش مصرف سوخت می باشد. استفاده از مکمل سوخت با کیفیت و استاندارد در کاهش مصرف سوخت تاثیر چشمگیری دارد.
  • بهبود عملکرد موتور: در صورتی که رسوبات داخل سوخت از بین بروند، سوخت به راحتی در سیستم موتور جاری می شود و در نتیجه عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.
  • حفظ کیفیت سوخت: سوخت مصرفی با عبور از بخش های مختلف سیستم سوخت، تجزیه و دچار افت کیفیت می شود. استفاده از مکمل های سوخت موجب تثبیت سوخت و جلوگیری از افت کیفیت آن می شود.
  • کاهش انتشار کربن و گازهای سمی: مکمل ‌های سوخت با از بین بردن رسوبات کربن موجود در سوخت مانع از انتشار گاز کربن در محیط زیست می ‌شوند.
  • جلوگیری از یخ زدن سوخت در سرما: با استفاده از مکمل های سوخت می توان از یخ زدن بنزین و گازوئیل در سرما جلوگیری کرد.
  • جلوگیری از فرسایش قطعات: یک مکمل مناسب خرابی و فرسودگی قطعات فلزی خودرو را تا حد زیادی کاهش می دهد.
بخوانید  سنسور مپ چیست؟

معایب استفاده از مکمل سوخت

با توجه به مزایایی که استفاده از مکمل های سوخت به همراه دارد، دارای معایبی نیز می باشد که نمی توان آن را نادیده گرفت. یکی از مهم ترین معایب آن به خطر افتادن محیط زیست و همچنین سلامت زنان باردار و اطفال است. همچنین مکمل ها فقط در خودروهای صفر و خودروهایی که تازه خریداری شده منجر به بهبود کارایی می شود. در واقع استفاده از مکمل در خودروی کار کرده موجب اختلال در سیستم داخلی آن می شود.

همچنین طبق بررسی های سازمان استاندارد جهانی، ستاد بهینه سازی سوخت و کمپانی های خودروسازی استفاده از مکمل های سوخت به علت اختلال در اجزای سیستم سوخت رسانی و کاهش ایمنی خودرو چندان توصیه نمی شود. علاوه بر آن استفاده از مکمل ها مقرون به صرفه نمی باشد و برای تهیه آن باید هزینه ای برابر با هزینه ی بنزین متحمل شوید.

انواع مکمل های سوخت

امروزه مکمل های سوخت از انواع مختلفی در بازار موجود هستند که هر کدام کارایی متفاوتی داشته و مصرف کننده باید در نظر داشته باشد که کدام یک از آن ها برای خودروی خود مناسب ‌تر است. انواع آن ها عبارتند از:

مکمل های تثبیت کننده سوخت (Fuel Stabilizer)

در صورتی که بنزین طولانی مدت درون باک بماند شروع به اکسیده شدن کرده و در نتیجه کیفیت خود را از دست می دهد. مکمل‌ های تثبیت کننده با کاهش سرعت روند اکسیداسیون سوخت منجر به حفظ کیفیت سوخت در باک می شود. برخی از مکمل های تثبیت ‌کننده شامل ترکیباتی هستند که از خوردگی که باعث خراب ‌شدن موتور خودرو می ‌شود جلوگیری می کنند.

مکمل های تثبیت کننده

مکمل های افزاینده کیفیت سوخت (Gas Treatment)

یکی دیگر از ارزان ترین مکمل های موجود در بازار مکمل های بهبود دهنده کیفیت سوخت می باشند که باعث افزایش کیفیت بنزین درون باک می شود. این مکمل با رفع رسوبات مضر کربن به تجزیه ذرات آب که منجر به رقیق شدن سوخت می شود کمک کرده و در نهایت کیفیت سوخت را افزایش می دهد. یکی از ویژگی های این مکمل طی کردن مسافتی طولانی تر با یک باک به علت افزایش کیفیت سوخت می باشد. همچنین این مکمل از یخ زدن لوله های سیستم سوخت رسانی در سرما جلوگیری می کند.

بخوانید  یاتاقان خودرو و وظایف آن

مکمل های پاک کننده سیستم سوخت

یکی دیگر از انواع مکمل های سوخت مکمل های پاک کننده است که فقط روی پاک کنندگی قسمت های مختلف سیستم سوخت رسانی تمرکز دارد. مکمل های پاک کننده با شستشوی کربن، رسوب و سایر مواد زائد قطعات سیستم سوخت را پاک و روند کثیف شدن دوباره قطعات را کند می کند.

مکمل های پاک کننده سیستم سوخت

یکی از مکمل های پاک کننده سیستم سوخت مکمل پاک کننده انژکتور سوخت (Fuel Injector Cleaner) می باشد که وظیفه پاک کردن سیستم انژکتور خودرو را بر عهده دارد. این مکمل با پاک کردن کربن های جمع‌ شده روی انژکتور سوخت، عملکرد سوخت رسانی را بهتر می کند. توصیه می شود زمانی که روغن خودرو را تعویض می کنید از این روغن استفاده کنید.

مکمل های روان کننده

مکمل های روان کننده یکی دیگر از مکمل های مورد نیاز خودرو است که از از فرسودگی اجزای موتور در دراز مدت جلوگیری می کند.

 

مکمل های تقویت کننده اکتان (Octane Booster)

تقویت‌کننده اکتان با افزایش سطح اکتان سوخت عملکرد موتور را بهبود بخشیده و انتشار گازهای گلخانه‌ ای را کاهش می ‌دهد. نکته ای که باید به آن توجه کنید بنزین سوپر به طور پیش ‌فرض عدد اکتان بالاتری نسبت به بنزین معمولی دارد. بنابراین در صورتی که از بنزین سوپر استفاده می ‌کنید، نیازی به اضافه کردن این نوع مکمل نخواهید داشت.

بخوانید  سیبک فرمان و علائم خرابی آن

مکلمل های تقویت کننده اکتان

طرز استفاده از مکمل سوخت

بهترین زمان استفاده از مکمل های سوخت زمانی است که مقدار کمی سوخت در باک باشد. توصیه ما این است که پیش از مصرف مکمل ها حتما طرز استفاده درج شده روی محصول را بخوانید و مطابق با طرز استفاده توصیه شده توسط سازنده عمل کنید.

امداد هیوندای

امداد هیوندای با برخوداری از تعمیرکاران مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات در نقاط مختلف تهران با بالاترین کیفیت، پایین ترین هزینه و مجهزترین امکانات به شما مشتریان عزیزان است. هدف امداد خودرو برای شناسایی و رفع مشکلات خودرویی شما در سریع ترین و کوتاه ترین زمان ممکن می باشد. همچنین مشاوره و بازدید برای تعمیر هیوندای شما به صورت شبانه روزی در سراسر شهر تهران و زیر نظر متخصصین حرفه ای و مجرب مورد تایید شرکت هیوندای انجام می شود.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079