منوی دسته بندی

با روش های رسوب زدایی موتور خودرو آشنا شوید

با روش های رسوب زدایی موتور خودرو آشنا شوید

انواع روش های رسوب زدایی، موتور خودرو به عنوان قلب تپنده و محرک آن، مهم ترین قطعه در خودرو محسوب می شود. موتورها برای تامین انرژی مورد نیاز برای پیشروی خودرو در هر ثانیه فرآیند احتراق را انجام می دهند. وقوع این احتراق منجر به تجمع کربن، ایجاد ذرات ساییده شده قطعات به یکدیگر، گرد و غبار، ناخالصی های سوخت و… شده که در طولانی مدت باعث به وجود آمدن رسوب در موتور می شود.

در واقع یکی از مشکلات رایج در موتورها تشکیل رسوب در آن است که عملکرد موتور را مختل ساخته و تاثیر منفی روی عمر مفید آن می گذارد. بنابراین تعمیر و نگهداری مناسب موتور چیزی است که نباید از آن غافل شوید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با روش‌ های رسوب زدایی موتور خودرو بیشتر آشنا کنیم.

علل ایجاد رسوب در موتور خودرو

دلایل مختلفی باعث ایجاد رسوب درون موتور خودرو می شود. خوب است بدانید برای خنک کاری و کاهش اصطکاک و همچنین خروج رسوبات از درون موتور، روغن موتور مورد استفاده قرار می گیرد. به همین علت در صورتی که روغن موتور در موعد مقرر تعویض نشود، ناخالصی ها و ذرات در مجاری روغن کاری موتور رسوب کرده و در نهایت قطر مجاری را به دلیل انسداد مواد زائد کاهش می دهد.

تجمع رسوبات به تدریج مشکلاتی را در عملکرد روغن رسانی موتور به وجود آورده و دراز مدت آسیب های فراوانی به آن وارد خواهد کرد. البته ممکن است این مشکل برای روغن های باکیفیت کمی دیرتر اتفاق بیفتد اما در نهایت عدم تعویض به موقع روغن منجر به ایجاد رسوب در مسیر جریان روغن کاری می شود.

بخوانید  توربو شارژ چیست و چه کارایی دارد؟

علاوه ‌بر تشکیل رسوباتی که بر اثر عدم تعویض به‌ موقع روغن‌ موتور در موتور رخ می دهد، در موتورهای انژکتوری و همچنین  موتورهای کاربراتوری مقداری از بنزینی که از میان لوله ها عبور می کند در اثر حرارت موجود خشک شده و بر روی سر سوپاپ هوا رسوب می کند. به تدریج بنزین خشک شده منجر به تشکیل رسوبات بسیاری شده که باعث کاهش توان در موتور خودرو می گردد.

مورد دیگری که باعث ایجاد رسوبات فراوان می شود فرآیند احتراق در خودرو است. در واقع احتراق حاصل از ترکیب سوخت با اکسیژن باعث رسوب کردن کربن موجود شده و توان موتور را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین این مورد مصرف سوخت را افزایش می دهد. همین عوامل باعث ایجاد ناخالص هایی درون روغن موتور و تشکیل رسوب در داخل موتور می شود. در نهایت نیز خسارات و خرابی های بسیاری را به بار خواهد آورد.

روش ‌های رسوب زدایی موتور خودرو

قطعا استفاده از روغن موتورهای استاندارد و تعویض به موقع آن می توان از تشکیل رسوب در موتور خودرو جلوگیری کرد اما در صورتی که قصد پاکسازی رسوبات موتور را داشته باشید با باز کردن موتور، می توانید سیستم سوخت رسانی و روغن کاری را کاملا شستشو دهید. اگرچه استفاده از این روش تمامی رسوبات درون موتور را از بین می برد اما علاوه بر صرف زمان زیاد از لحاظ اقتصادی چندان به صرفه نمی باشد. بنابراین توصیه می شود به جای صرف هزینه های سنگین و استفاده از روش های سنتی و قدیمی روش های دیگر را به کار بگیرید. در ادامه با دو روش رسوب زدایی موتور بیشتر آشنا می شویم.

بخوانید  راهکارهای کاربرد ی برای کاهش مصرف سوخت خودرو

استفاده از مکمل های جرم گیر

همانطور که اشاره شد سیستم احتراق خودرو به علت سوخت بی کیفیت یا سوختن ناقص بنزین دچار رسوب گرفتگی می شود. به همین منظور برای افزایش راندمان سیستم سوخت ‌رسانی و پاکسازی رسوبات می توان از مکمل ‌های جرم گیر استفاده نمود. این مکمل ها علاوه بر برطرف کردن رسوبات مجاری مسیر روغن، بخش های مربوط به احتراق موتور را نیز پاکسازی می کنند.

همچنین منافذ انژکتور را از وجود رسوبات پاک می کند. برای استفاده از این مکمل ها می توانید آن را داخل باک بنزین ریخته تا بخش های مختلف سیستم سوخت رسانی را شستشو دهد. استفاده از مکمل ها یکی از به صرفه ترین روش های از بین بردن رسوبات موجود در سوپاپ‌ هوا است که موجب افزایش راندمان سیستم سوخت ‌رسانی خودرو نیز می شود.

مزایای استفاده از مکمل های جرم گیر

 • افزایش شتاب خودرو
 • بهبود راندمان موتور خودرو
 • از بین برنده رسوبات
 • کاهش مصرف سوخت
 • پاک کننده رسوبات داخل انژکتور

 

فلاش کردن موتور خودرو

فلاش کردن موتور یکی دیگر از راه های پاکسازی رسوبات و آلودگی های اجزای داخلی موتور خودرو است. فلاش کردن موتور با استفاده از مایع پاک کننده شیمیایی قطعات متحرک داخلی موتور را پاک کرده و رسوبات انباشته شده درون موتور را رفع می کند که این امر بهبود عملکرد موتور را به همراه دارد. معمولا هنگام تعویض روغن عمل فلاش کردن موتور صورت می گیرد.

بخوانید  بررسی هیوندای i30

بهتر است قبل از تعویض روغن، مایع فلاش را داخل موتور ریخته و دقایقی موتور را روشن نگه دارید تا مایع فلاش به بخش های مختلف موتور برسد. در مرحله آخر روغن خودرو را تعویض کنید تا مایع پاک کننده به ‌همراه رسوبات، از موتور خودرو خارج شود. البته فلاش کردن موتور در خودروهای فرسوده پیشنهاد نمی شود چراکه در موتورهای قدیمی رسوبات نقش درزگیر را ایفا کرده و شکاف بین قطعات را پر می کنند. به همین علت رفع رسوبات احتمال باز شدن درزها را در پیش دارد.

مزایای استفاده از فلاش کردن موتور

 • پاکسازی موتور از هر نوع آلودگی و ناخالصی
 • کاهش استهلاک قطعات موتور خودرو
 • افزایش عمر مفید موتور خودرو
 • رفع رسوبات داخلی موتور خودرو
 • بهبود مسیر عبور روغن در موتور خودرو
 • جلوگیری از فرسودگی موتور خودرو
 • کاهش اصطکاک در قطعات خودرو

امداد خودرو کیا

مجموعه بزرگ ما به دلیل دارا بودن کادر حرفه ای و با تجربه به یکی از بهترین امداد خودروهای شهر تهران تبدیل شده است که سعی در رفع و عیب یابی خودروی شما در سریع ترین زمان ممکن می کند. در هر مکان و زمانی که خودروی شما دچار مشکل شود، تعمیرکاران متخصص مجموعه ما خود را به محل موردنظر می رسانند. جهت درخواست امداد یا دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل کرده و از سرویس امدادرسانی استفاده کنید.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079