منوی دسته بندی

تشخیص رنگ شدگی خودرو

تشخیص رنگ شدگی خودرو،

بسیاری از افرادی که قصد تهیه خودرو دارند، به دلایل مختلفی ممکن است تمایل به خرید خودروی کار کرده، یا اصطلاحا دسته دوم، داشته باشند. اما چون این خودروی دسته دوم مدت زمانی توسط فرد دیگری استفاده شده است، ممکن است مشکلاتی داشته باشد. یکی از این مشکلات رنگ شدگی خودرو است. مشکلی که برخی از فروشندگان ممکن است با پوشاندن آن، خودرو را با قیمت بیشتری نسبت به قیمت واقعی آن به فروش برسانند.

از همین رو، تشخیص رنگ شدگی خودرو، یکی از مواردی است که هر خریداری باید پیش از خرید بداند. برای این کار، مراجعه به بهترین تعمیرگاه کیا در تهران و تعمیر هیوندا می تواند به شما در یک خرید مطمئن کمک کند.

تشخیص رنگ شدگی خودرو چیست و چرا مهم است؟

تشخیص رنگ شدگی خودرو، در کلامی ساده، یعنی این که شما یا تعمیر کار متبحر بتوانید متوجه رنگی به غیر از رنگ کارخانه بر روی خودرو شوید.

این اقدام کارشناسانه که از مراحل بررسی رنگ خودرو است تقریبا در اکثر موارد در بهترین تعمیرگاه کیا در تهران صورت می گیرد. گاهی بعضی از دلالان فروش خودرو، با رنگ کردن قسمت های ضربه خورده ی خودرو که رنگشان رفته است، خودروها را به قیمت های بسیار بالایی می فروشند. علاوه بر این، ممکن است خودروی رنگ شده مشکلات بسیاری داشته باشد و به واسطه ی این رنگ شدگی، تشخیص مشکلات ممکن نباشد.

 به دلیل تخصصی بودن تشخیص رنگ شدگی خودرو، باید توسط یک تعمیرکار حرفه ای صورت بگیرد. البته در ادامه به برخی از نشانه های عمومی برای تشخیص این مشکل می پردازیم.

نحوه ی رنگ شدگی خودرو

تشخیص رنگ شدگی خودرو توسط چشم

بخوانید  میل سوپاپ یا میل بادامک چیست؟

راحت ترین راه تشخیص رنگ شدگی خودرو، البته توسط تعمیرکار حرفه ای، به وسیله ی چشم ها است. یک فرد ماهر، با چرخاندن چشمانش بر روی بدنه ی خودرو، می تواند این مسئله را به دو دلیل بفهمد:

 1. رنگ متفاوت: قسمت هایی از خودرو که آسیب پذیرتر هستند، بیشتر احتمال رنگ شدگی دارند. از طرفی چون بهترین تعمیر کاران هم بدون اطلاع از کد رنگ کارخانه نمی توانند رنگی دقیقا مشابه را به کار بگیرند، با نگاه می توان متوجه این تفاوت رنگ شد.
 2. گرفتن عکس: گاهی تشخیص این مسئله مشکل می شود. در این حالت، باید با ایستادن در موقعیت دورتری نسبت به خودرو، از زوایای مختلف از خودرو عکس بگیرید. با مقایسه ی عکس ها می توان متوجه هماهنگ نبودن قسمت های رنگ شده شد.
 3. وجود رنگ در مناطقی که در کارخانه رنگ نمی شوند: نقاش خودرو مثل کارخانه به بدنه ی خودرو به طور مجزا دسترسی ندارد. به همین دلیل، ممکن است در حین رنگ کردن بدنه، بخش های دیگر را هم رنگی کند. البته در بعضی موارد هم از نوار فومی برای جلوگیری از این اتفاق استفاده می کند. شما می توانید با مراجعه به بهترین تعمیرگاه کیا در تهران، متوجه این مسئله شوید.
 4. پوست پرتقالی بودن بدنه خودرو: در زمان رنگ کردن بدنه ی خودرو برای بار دوم، ممکن است اجسام ریزی به آن بچسبند. این مورد که به پوست پرتقالی معروف است، نشانه ای برای تشخیص رنگ دوم و خارج از کارخانه است.
 5. انعکاس تصویر: اگر در هنگام نگاه کردن به بدنه ی خودرو، متوجه شدید تصویرتان موج دارد، پس یعنی خودرو دوباره رنگ شده است.
 6. اثر سنباده: اگر در قسمت های کناری خودرو و به خصوص لبه ها، خط های هاشور مانندی وجود دارد، یعنی خودرو به دلیل رنگ شدگی صافکاری شده است.
بخوانید  کیلس استارت چیست؟

تشخیص رنگ شدگی توسط لمس بدنه ی خودرو

این کاری تخصصی است که بایستی در بهترین تعمیرگاه کیا در تهران انجام شود. اما به طور کلی باید مراحل زیر را انجام داد:

 1. توسط انگشتان خود روی بدنه ی خودرو دست بکشید و به دقت دنبال ناهمواری بگردید.
 2. کیفیت رنگ را با حس لامسه ی خود بسنجید. اگر در بعضی قسمت ها احساس زبری بیش از حدی دارید، ( برخلاف رنگ کارخانه ای خودرو که نرم و یکسان است) این یعنی خودرو رنگ شده است.
 3. به علاوه با دست کشیدن بر روی خودرو می توانید از وضعیت پوست پرتقالی هم مطلع شوید. سطوح ناصاف و دارای تخلخل بدنه ی خودرو، نشان دهنده ی رنگ شدگی است.

تشخیص رنگ دوم خودرو به وسیله ی آهنربا

بدنه ی عموم خودروها از آهن و فولاد تشکیل شده است. با برداشتن یک آهنربای ضعیف می توان متوجه رنگ شدگی خودرو شد. به این ترتیب که در قسمت های رنگ شده ی ضخیم، آهنربا به بدنه نمی چسبد، اما به قسمت هایی با رنگ فابریک می چسبد.

ابزارهای کارشناسی، وسیله ای برای تشخیص رنگ خودرو

تشخیص رنگ خودرو در بهترین تعمیرگاه کیا در تهران، با دو ابزار تخصصی امکان پذیر است:

 • دستگاه پیشرفته رنگ دیجیتال
 • اتاق تشخیص رنگ
بخوانید  دیاگ خودرو چیست؟

این ابزارها با تعیین ضخامت خودرو، به تشخیص رنگ شدگی خودرو می پردازند. به این ترتیب که قسمت های رنگ شده ضخامت بیشتری نسبت به رنگ کارخانه دارند. حتی در صورتی که کل بدنه دوباره رنگ شود، این مسئله قابل تشخیص است. چون از ضخامت رنگ کارخانه که 4.7 میلی متر است، بالاتر خواهد رفت.

اهمیت تشخیص رنگ شدگی

تینر، وسیله ای برای تشخیص رنگ خودرو در بهترین تعمیرگاه کیا در تهران

رنگ کارخانه در سطوح میکروسکوپی با رنگ های مورد استفاده توسط تعمیرکاران تفاوت دارد. به این صورت که رنگ کارخانه بافتی 6 ضلعی و یکنواخت دارد. اما رنگ های تعمیرکاران، بافتی شطرنجی و دو قسمتی دارند. دو قسمت این رنگ ها مربوط به ترکیب رنگ و حلال آن است. خود رنگ به کار رفته، روشن و قسمت مربوط به حلال، تیره است. ترکیب تینر با این حلال، سبب تبخیر آن و مات شدن رنگ خودرو می شود.

جمع بندی

در امداد خودرو کیا می توانید به راحتی رنگ شدگی خودروی مد نظر خود را متوجه شده و از خرید آن انصراف دهید.

از اینکه تا پایان مقاله ی تعمیر هیوندا با ما همراه بودید، متشکریم.

ادمین وب‌سایت

یک نظر

 • رضوی گفت:

  سلام من میخوام یه ماشین گران قیمت بخرم انتخابش هم کردم فقط بهم کمک گفته که اصلا رنگ نداره چطوری میتونم بیام پیش تعمیرکاران شما تا واسم کارشناسی رو انجام بده

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button09128495079