منوی دسته بندی

دلیل روشن نشدن موتور خودرو

دلیل روشن نشدن موتور خودرو

گاهی پیش می آید که با وجود استارت خوردن خودرو، موتور آن و در نتیجه خودرو روشن نمی شوند. در این مقاله از تعمیر هیوندای و امداد هیوندای به بررسی علل روشن نشدن موتور خودرو می پردازیم.

باتری خودرو خالی شده باشد

باتری خودرو امکان دارد به علت های متعددی خالی شده باشد. چنانچه قصد روشن کردن خودرو را دارید و با استارت زدن، فقط چراغ های داشبورد فعال می شوند و صدایی از موتور نمی شنوید، یا اینکه چراغ های جلو کارایی خوبی ندارند، امکان خالی شدن خودرو وجود دارد. خالی شدن باتری خودرو به علت های زیر رخ می دهد:

  • استفاده ی زیاد ابزارهایی مثل ساعت و یا رادیو( به خصوص در زمان حرکت نکردن خودرو)
  • روشن ماندن طولانی مدت چراغ های خودرو

خراب بودن اتصال باتری

این مورد از عواملی است که کمتر سبب روشن نشدن موتور خودرو می شود. اما در صورتی که با چرخاندن باتری، اتصالات آن حرکت کنند، یعنی پایانه ها شل شده اند. باید آن ها را دوباره سفت کرد و در صورت کثیف بودن، تمیز نمود.

تمام شدن بنزین خودرو؛ از اصلی ترین عوامل روشن نشدن موتور خودرو

لازم نیست همیشه از روشن نشدن موتور خودرو نگران شوید. گاهی این اتفاق، تنها به دلیل تمام شدن بنزین موجود در باک رخ می دهد! با بنزین زدن دوباره، خودرو روشن خواهد شد.

روشن نشدن موتور خودرو
علت روشن نشدن موتور خودرو

 

خراب بودن دینام

چنانچه خودرو روشن و سپس دوباره خاموش می شود؛ یا اینکه چراغ های درونی با نور ضعیف فعالیت می کنند، امکان دارد مشکل از دینام خودرو باشد. با چک کردن دینام و تعمیر هیوندای، می توانید این مشکل را حل کنید.

مسدود شدن فیلتر بنزین، از دیگر عوامل روشن نشدن موتور خودرو

با استفاده از فیلترهای سوخت، می توان بنزین را تصفیه کرده و سپس به انژکتورهای خودرو رساند. در صورتی که این فیلترها به طریقی مسدود شوند، سوخت با کیفیت غیرقابل قبول وارد موتور می شود. در نتیجه امکان روشن نشدن موتور خودرو وجود دارد.

خراب بودن استارت خودرو

برای شروع شدن حرکت خودرو باید استارت زد. راننده با استارت زدن، سبب انتقال برق از باتری به استارت می شود و در نتیجه ی حرکت چرخ دنده، موتور خودرو روشن می شود. خرابی استارت مانع از انجام فرآیند بالا می شود و سبب روشن نشدن موتور خودرو گردد. استارت ممکن است به واسطه ی از بین رفتن دنده های محرک و یا فلایویل از کار بیفتد.

خرابی شمع و کویل؛ سبب ساز روشن نشدن موتور خودرو

در نتیجه ی معیوب بودن شمع و کویل اتومبیل، ولتاژ احتراق در یک زمان بندی نادرست کار خواهد کرد و به روشن نشدن موتور خودرو ختم خواهد شد. اگر وقتی استارت می زنید، صدایی جرقه مانند به گوشتان می خورد، یعنی کویل مشکلی ندارد. از طرفی مسئولیت شمع ها، ایجاد احتراق مورد نیاز برای حرکت خودرو هستند و سبب اطمینان از فشردگی مخلوط سوخت می گردند. معیوب بودن شمع سبب اشکالات زیر در خودرو می شوند:

  • در خودرو لرزش ایجاد می کند.
  • آلایندگی ناشی از خام سوزی افزایش می یابد.

در تعمیر هیوندای، حل مشکل شمع و کویل، کمک زیادی به بهینه سوختن بنزین می کند.

پمپ سوخت فرسوده باشد

بنزین از طریق پمپ بنزین بین باک و موتور جا به جا می شود. کهنه بودن این پمپ سبب می شود که به اندازه ی لازم، نتوان سوخت را به موتور هدایت کرد. خراب شدن پمپ بنزین سبب می شود سیستم سوخت نتواند فشار لازم برای سوخت رسانی را داشته باشد. تعمیر هیوندای توسط تعمیر کاران سبب رفع این مشکلات می شود.

انژکتورهای سوختِ گرفته؛ سبب ساز روشن نشدن موتور خودرو

انژکتورهای سوخت، مسئولیت پاشیدن میزان مورد نیاز سوخت در زاویه مخصوصی نسبت به سیستم احتراق را دارند. اگر روی این انژکتورها گرد و خاک باشد، آن ها نمی توانند مقدار لازم سوخت خودرو را به سیستم احتراق بپاشند و در نتیجه موتور روشن نمی شود.

روشن نشدن موتور خودرو به دلیل فیلتر هوای معیوب

موتورهای درونسوز به واسطه ی احتراق ترکیبی از سوخت و هوا کار می کنند. اگر فیلتر هوا به دلایل متعدد، از جمله کثیف بودن نتواند هوای مورد نیاز را به این محفظه ارسال کند، درون موتور احتراقی صورت نمی گیرد. برای حل مشکل روشن نشدن موتور خودرو، بایستی فیلترهای هوا را بررسی و در صورت معیوب بودن، آن ها را تعویض کرد.

روشن نشدن موتور خودرو
نحوه ی کار موتور خودرو

 

پاره شدن تسمه تایم

نوار پلاستیکی که با برنامه ریزی مناسب سبب چرخیدن میل لنگ و میل بادامک می شود، تسمه تایم نام دارد. چنانچه بعد از روشن نشدن موتور خودرو، از پایین کاپوت خودرو صدایی شبیه به تیک تیک ساعت شنیدید، ممکن است مشکل از خرابی تسمه تایم باشد. البته به دلیل اینکه پاره شدن تسمه تایم بیشتر اوقات در حین رانندگی رخ می دهد، این مورد چندان زیاد اتفاق نمی افتد.

خرابی رله ی دوبل

رله ی دوبل، مسئولیت برق رسانی به قسمت های مختلف زیر را دارد:

  1. پمپ بنزین
  2. سنسور اکسیژن
  3. سنسور کیلومتر
  4. سوزن های انژکتور و کویل

ممکن است روشن نشدن موتور خودرو، ناشی از خرابی رله ی دوبل باشد. روشن نشدن چراغ چک خودرو بعد از چرخاندن سوئیچ، می تواند علامتی بر خرابی این مورد باشد.

روشن نشدن موتور خودرو ناشی از سوئیچ اینرسی

جهت پیشگیری از انفجار و دیگر خطرات اینچنینی، سوئیچ اینرسی طراحی شده است. این سوئیچ با ضربه های شدید شروع به کار می کند. به همین دلیل، وارد آمدن ضربه های ناشی از افتادن در موانع خیابانی، این سوئیچ را فعال می کند. زمانی که این سوئیچ به کار انداخته شود، بنزین به موتور وارد نمی شود و خودرو خاموش می شود. برای حل این مشکل، بایستی سوئیچ را غیرفعال کرد.

 

 

جمع بندی

روشن نشدن موتور خودرو می تواند علل متعددی داشته باشد. برای تعمیر هیوندای خود می توانید به کادر حرفه ای مجموعه ی هیوندای 021 اعتماد کنید.

امیدواریم از این مقاله ی تعمیر هیوندای و امداد هیوندای بهره ی کافی برده باشید.

بخوانید  انواع ماشین مسابقه ای
ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079