منوی دسته بندی

سیستم خنک کاری خودرو چگونه کار می کند؟

سیستم خنک کاری خودرو چگونه کار می کند؟

وسایل نقلیه ای که توسط موتور درون سوز کار می کنند، از طریق احتراق سوخت حرکت می کنند. این احتراق سوخت، سبب زیاد شدن مداوم دمای خودرو می شود و چنانچه مانعی در برابر این افزایش دما نباشد، خودرو به تدریج از کار می افتد. سیستم خنک کاری خودرو، دقیقا برای جلوگیری از چنین مسائلی، در خودرو تعبیه شده است. این سیستم با عملکرد خنک کنندگی خود، سبب می شود تا خودرو در دمایی استاندارد باقی بماند و به فعالیت ادامه دهد. چنانچه در تعمیر هیوندای و امداد هیوندای به این سیستم توجه نشود، خطرهای زیادی برای خودرو پیش خواهد آمد.

سیستم خنک کاری خودرو چه کاری انجام می دهد؟

سیستم خنک کاری خودرو، علیرغم نامش، موتور را سرد نمی کند؛ بلکه وظیفه اش نگه داشتن دمای خودرو در یک محدوده ی معین است. این دمای معین، که نه زیاد است و نه کم، کمک می کند تا روغن کاری با بازدهی بیشتری در موتور انجام شود.

در موتور خودروهای مختلف، این دما متفاوت است. اما به طور میانگین برای موتورهای عادی، این دما در بازه ی 85 تا 95 درجه ی سانتی گراد تغییر می کند. سیستم خنک کاری خودرو بایستی بتواند موتور را در همین دما نگه دارد.

انواع سیستم خنک کاری موتور

سیستم خنک کاری خودروها، به دو دسته ی زیر تقسیم می شود:

 1. سیستم خنک کنندگی توسط هوا: این سیستم خنک کننده بیشتر در موتورهای کم سیلندر قابل استفاده است. پره های قرار گرفته بر روی بدنه و سیلندرهای موتور، سبب منتقل شدن حرارت ناشی از موتور به بیرون می شوند. این کار به وسیله ی فن ها یا به طور طبیعی رخ دهد. این روش که مقرون به صرفه تر است و سرویس و نگه داری آسان تری دارد، به دلیل مسائل زیست محیطی در خودروها استفاده ی چندانی ندارد.
 2. سیستم خنک کنندگی توسط آب: این سیستم به واسطه ی مایعات، خنک کاری را انجام می دهد. به این ترتیب که مایع، که معمولا آب است، با گردش در بخش های متعدد موتور، گرمای آن ها را جذب می کند و سپس با ورود به رادیاتور، این گرما را به هوای بیرون انتقال می دهد. این سیستم در اکثر خودروهای بنزینی و دیزلی کارایی دارد. در صورت خرابی رادیاتور، بایستی با تعمیر هیوندای، به خنک کاری بهینه ی خودرو کمک کرد.  ( البته در خودروهای قدیمی، این اتفاق به جای رادیاتور در کاربراتور انجام می گرفت.)
طرز کار سیستم خنک کننده خودرو

نک کاری خودرو

 1. آب موجود در رادیاتور، به بلوک اصلی موتور وارد می شود و حرارت بدنه ی سیلندرها را به خود جذب می کند.
 2. سپس به قسمت سرسیلندر می رود و حرارت آن محفظه ی احتراق را به خود جذب می کند. در صورت باز بودن ترموستات، مایع خنک کننده به بخش بالایی رادیاتور وارد می شود.
 3. فن موجود در عقب رادیاتور و تبادل زیاد حرارتی این بخش با هوای بیرون، سبب می شود تا آب در رد شدن از بالا تا پایین رادیاتور، همه ی حرارتش را از دست بدهد. با خارج شدن آب از رادیاتور، دوباره به واتر پمپ می رود تا این کار را تکرار کند. ( توجه کنید که میزان حجم مایع خنک کننده بسته به حجم موتور خودرو است. موتور 8 سیلندر در مقایسه با موتور 4 سیلندر به مایع بیشتری برای خنک شدن نیاز دارد.)
بخوانید  بهترین خودرو های چینی در ایران

اجزای تشکیل دهنده سیستم خنک کاری خودرو

در ادامه اجزای سیستم خنک کننده خودرو را نام می بریم و به طور خلاصه به توضیح هر کدام می پردازیم:

 • فن خنک کننده: این بخش، برای خنک کردن آب درون رادیاتور، هوا را به جریان می اندازد.
 • موتور فن: این بخش، فن را به حرکت در می آورد.
 • رادیاتور: این قسمت مسئولیت خنک کردن آب گرم شده در موتور را دارد.
 • پمپ آب: با ایجاد فشار در سیستم، موجب حرکت آب در مسیر خود می شود.
 • ترموستات: مسیر آب را با در نظر گرفتن دما، باز و بسته می کند.
 • لوله های آب: این لوله ها، آب را به مناطق مختلف داخل موتور هدایت می کنند و سبب جذب شدن گرمای آن توسط آب می شوند.

سیستم خنک کننده خودرو چه معایبی دارد؟

سیستم خنک کننده خودرو مسئولیت متعادل سازی دمای موتور را دارد. شما با تعمیر هیوندای به موقع می توانید مانع از خرابی این قسمت و آسیب به سایر بخش های خودرو شوید. از جمله ی این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. میزان مایع خنک کننده خودرو کم باشد: برای حل این مسئله بایستی سطح این مایعِ درون مخزن مخصوص را کنترل کرد. این مسئله امکان دارد به دلیل سوراخی رادیاتور و یا شیلنگ ها ایجاد شود. ( در زمانی که موتور خودرو گرم است، نباید درب رادیاتور را باز کنید.)
 2. سوراخ های شبکه رادیاتور کیپ می شوند: منفذهای درون رادیاتور درشت نیستند و در صورت زیاد بودن املاح آب، املاح گفته شده، در این منفذها ورود می کنند و آن ها را می بندند. در این موقع اتفاقات زیر رخ می دهد:
 3. موتور دچار افزایش دما می شود و با وجود کار زیاد فن، دما پایین نمی آید.
 4. در صورت پر شدن این منفذها، امکان ورود آب به همه جای این قسمت ها وجود ندارد و سبب اختلاف دمای زیاد در قسمت های مختلف می شود.
خنک کننده خودرو

خنک کننده خودرو

بخوانید  نقش ECU در خودرو چیست؟

این مسئله را می توان با تعمیر هیوندای توسط تعمیرکاران حرفه ای حل کرد.

 • فن ها خراب باشند: در صورتی که فن ها به هر دلیلی خراب شوند، عملِ به جریان انداختن هوا انجام نمی شود و دمای هوا افزایش می یابد.

جمع بندی

در این مقاله به اهمیت سیستم خنک کننده خودرو و نقش آن در تعمیر هیوندای و امداد خودرو کیا پرداختیم. شما می توانید در صورت خرابی سیستم خنک کاری خودروتان، تعمیر هیوندای خود را به تعمیرکاران حرفه ای مجموعه ی هیوندای 021 بسپارید

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079