منوی دسته بندی

شاسی کشی ماشین چیست؟

شاسی کشی ماشین

همان طور که می دانید امروزه به تعداد ماشین های داخل جاده ای افزوده می شود و به همان نسبت میزان تصادفات افزایش پیدا کرده است، برخی از این تصادفات آسیب های کمتری را به ماشین وارد می کند و با تعمییر و صافکاری ساده قابل جبران است، اما در موارد دیگر تصادف جدی تر و محکم تر است و به بدنه ماشین و اسکلت آن آسیب سنگینی وارد می کند. در این مواقع تعمیرکار، شاسی ماشین را تعمیر کرده و پس از آن اقدام به صافکاری و نقاشی می کند. همچنین در برخی آسیب های وارد شده به ماشین آن قدر سنگین و  محکم است، دیگر نمی توان استاندارد های آن خودرو برای تردد را به دست آورد و باید بنا به دستور راهنمایی و رانندگی آن را اسقاط کرد. ما در این مقاله از تعمیر هیوندای قصد داریم درباره شاسی خودرو چیست ؟ و چطور آن را انجام دهیم توضیح دهیم.

شاسی ماشین چیست؟

به اسکلت و استخوان بندی اصلی ماشین شاسی ماشین گفته می شود، شاسی ماشین باید از جنس محکم و مقاوم باشد زیرا تمام قطعات فنی و اجزای بدنه رو آن سوار است، شاسی خودرو، علاوه یر استحکام باید سبک هم باشد تا به موتور ماشین فشار وارد نکند. به همین علت از یک نوع آلیاژ فولاد استفاده می شود که هم سبک باشد و هم مقاومت بالایی داشته باشد.

در واقع می توان گفت مهمترین بخش هر خودرو قسمت شاسی ماشین می باشد. شاسی هر ماشین با ماشین دیگر فرق دارد، و متناسب با کارکرد همان ماشین طراحی می شود. شاسی باید در مقابل خوردگی مقاوم باشد تا و کمترین لرزش را به داخل ماشین انتقال دهد.

بخوانید  سنسور مپ چیست؟

ویژگی های خوب شاسی ماشین

همان طور که گفته شد شاسی هر ماشین با ماشین دیگر فرق دارد. با پیشرفت صنعت خودرو سازی شاسی هایی با مقاومت و کیفیت بالاتری تولید می شود. کیفیت و مقاومت شاسی خودرو نقش به سزایی در کاهش تلفات تصادفات دارد، یک ماشین با داشتن شاسی قوی تر، آسیب کمتری به سرنشینان در هنگام تصادف وارد می کند. ویژگی های خوب یک شاسی ماشین به شرح زیر است.

  • سبک باشد.
  • در مقابل خوردگی مقاوم باشد.
  • حجم کمتری داشته باشد.
  • کمترین صدا و لرزش به داخل ماشین را داشته باشد.
  • از استحکام بالایی برخوردار باشد.

انواع شاسی کشی ماشین

شاسی کشی ماشین مانند دیگر فرایند آن انواع مختلف دارد، اما به طور کلی سه نوع شاسی کشی است که بیشتر مورد استفاده صافکاران قرار می گیرد.

شاسی کشی با میله

در شاسی کشی لوله ای ، شاسی کشی به صورت سه بعدی انجام م یشود و در تصادفاتی که به  ماشین آسیب جزئی تری وارد شده باشد از ان استفاده می کنند. طریقه انجام این شاسی کشی به این صورت است کهف به وسیله یک لوله که به زمین متصل است و وزن خود ماشین اقدام به شاسی کشی می کنند. بیشتر مقاومت از طریق میله های گرد به وجود می اید. از نظر ایمنی این نوع از شاسی کشی به علت فرم مناسب در تمامی جهات، محافظت بیشتری از سرنشینان به وجود می اورد.

شاسی کشی با اتصال خودرو به چهار پایه

زمانی از این روش استفاده می شود که آسیب جدی به ماشین وارد شده باشد و شاسی شکل خود را از دست داده باشد. د راین روش ابتدا چهار گوشه شاسی را به چهار پایه بر روی زمین متصل می کنند و سپس با چهار گیره مخصوص شاسی کشی، شروع به شاسی کشی ماشین از چهار جهت می کنند، تا شاسی به حالت اولیه خود در بیایید.

بخوانید  راهکارهای کاربرد ی برای کاهش مصرف سوخت خودرو

انواع شاسی کشی خودرو

 

 

شاسی کشی با دستگاه شاسی کشی خودرو

این روش ، روش مدرن تر و جدیدتری است. در این روش با دستگاه ،نیرویی مخصوص که صافکار با تجربه ،علم خود و وضعیت خودرو رو دستگاه تنظیم می کند، عملیات شاسی کشی به صورت خودکار اجرا می شود. دستگاه های شاسی کشی دارای جک فولکسی و جک پمپی می باشند که هر کدام از آن ها اصول خاص استفاده دارند که فقط صافکار های حرفه می توانند از آن ها استفده کنند و شاسی ماشین را به حالت اولیه بر گردانند.

باید توجه داشته بشاید با پیشرفت دستگاه های شاسی کشی می توان شاسی ماشین را به حالت اولیه برگرداند اما شاید مقاومت و کارایی شاسی اولیه را نداشته یباشد به همین خاطر شاسی کشی امری ضروری و مهم در صافکاری می باشد. همچنین ممکن است شاسی کشی نا مناسب به مرور باعث ایجاد مشکلاتی شود که هزینه های زیادی را به دنبال داشته باشد.

مراحل شاسی کشی خودرو چیست؟

در بالا با انواع شاسی کشی ماشین آشنا شدید، مراحل شاسی کشی ماشین به سه مرحله تقسیم می شود :

آنالیز وضعیت ماشین

در این مرحله صافکار تمام قطعات روی بدنه یا شاسی ماشین را جدا کرده بعد اقدام به ارزیابی و آنالیز شاسی می کند و میزان آسیب را شناسایی و بهترین روش شاسی کشی را انتخاب می کند.

بخوانید  وظایف گلگیر و شلگیر

تعیین جایگاه شاسی ماشین

در این مرحله با انواع روش های شاسی کشی ، شاسی ماشین را به حالت اولیه آن در می آورند، به این مرحله از شاسی کشی ، صافکاری کلی نیز می گویند. و شاسی به جایگاه اولیه خود بر میگردد. تعیین کردن دقیق جایگاه خودرو از مهمترین اقدامات است که صافکار باید به ان توجه کند.

توجه به جزئیات

بعد از مرحله دوم که صافکاری کلی می باشد، مرحله سوم که توجه به جزییات است شروع می شود. به قدری این مرحلهه مهم است و باید به جزئیات اهمیت داد که حتی پیچ های روی شاسی را دوباره تنظیم می کنند، به این علت که زمانی دوباره همه قطعات را روی شاسی می بندند هیچ گونه ناهماهنگی و مشکلی وجود نداشته باشد.

سخن پایانی

ضربه به شاسی ماشین ممکن است موجب آسیب های جدی در هندلینگ و فرمان پذیری ایجاد کند. شاسی کشی خودرو یک کار بسیار مهم و دقیق می باشد و هر کس از عهده آن بر نمی آیند مگر افراد و صافکارهای متخصص و حرفه ای آن را انجام دهند. شما با شاسی کشی صحیح و دقیق در بهترین تعمیرگاه هیوندای در تهران از بروز خسارت مالی در هنگام فروش ،همچنین عملکرد اتومبیل خود به حالت استاندار و بروز مشکلات و خسارت مالی در دراز مدت پیشگیری کنید.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079