منوی دسته بندی

علت استارت نخوردن ماشین

علت استارت نخوردن ماشین

 

اگر شما راننده باشید قطعا یک بار این مشکل استارت نخوردن ماشین برای شما پیش آمده است، علت استارت نخوردن ماشین می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. معمولا راننده ها بعد از استارت نخوردن خودرو سریعا ، به سراغ باتری ماشین می روند    و علت را در آن می یابند. معمولا این مشکل در فصل سرد و هوای سرد رایج تر است. استارت خوردن اما روشن شدن ماشین با استارت نخورد یکی نیست. باید بدانید روشن کردن خودرو با استارت خراب ممکن است به قطعات فنی ماشین آسیب برساند و عملکرد آن ها دچار مشکل کند. بنابر این بهتر است مشکل استارت نخوردن خودرو خود را جدی بگیرید و برای رفع مشکل آن اقدام نمایید. در این مقاله بهترین تعمیرگاه هیوندای درباره علل استارت نخوردن خودرو و روش های رفع این مشکل اشاره خواهیم کرد.

 

علت استارت نخوردن خودرو چیست؟

 

استارت نخوردن ماشین یکی از رایج ترین مشکلات ماشین می باشد که ممکن است یرای هر ماشین قدیمی یا جدیدی پیش بیاید. ممکن است به فکر باتری به باتری کردن ماشین باشید تا آن را روشن کنید، انا معمولا به علت های به وجود آمدن این مشکل فکر نمی کنیم و تنها با بردن به یک مکانیکی در فکر حل مشکل می باشیم باید بدانید این یک فرایند پیچیده ای است. برای استارت خوردن و روشن شدن ماشین به برق، هوا و بنزین نیاز است و تعدادی قطعات در خودرو که وقتی سوییچ را می چرخانید و استارت می زنید ماشین روشن می شود، اما اگر به هر دلیلی این قطعات قادر به روشن کردن نباشند و مشکا داشته باشند استارت خوردن ماشین امکان پذیر نیست.

بخوانید  بررسی فیلتر هوای کابین در خودرو | بهترین زمان تعویض آن

به طور کلی مشکل استارت نخوردن ماشین به دو گروه مشکل برقی و احتراقی تقسیم می شود. مشکلات برقی شامل سر باتری، باتری، وایر، شمع و … می باشد، مشکلات احتراقی مانند خرابی در سیم پیچی ، صافی ماشین و … می باشد. به چند علت از استارت نخوردنن ماشین در پایین مطلب اشاره خواهیم کرد.

 

 

علت استارت نخوردن خودرو چیست؟

 

دلایل استارت نخوردن ماشین

 

باطری ماشین

باطری ماشین جزء قطعاتی است که تاریخ انقضا دارد و مصرفی است. به طور کلی طول عمر هر باتری دو سال است. البته عوانل مختلفی در طول عمر باتری تاثیر گذار است مانند نحوه عملکرد دینام ماشین. بعد از استارت نخوردن ماشین اولین علتی که به ذهن ما می رسد باطری است، اگر باطری ماشین خراب باشد ماشین روشن نمی شود. بهتر است به یک تعمیرگاه مراجعه کنید و بعذد از عیب یابی اقدام به تعویض باطری کنید، به طور خودسرانه این کار را انجام ندهید .

 

 

دینام ماشین

شاید سوالی برای شما پیش بیاید که چطور دینام موجب استارت خوردن می شود؟ باید بدانید دینام ماشین عملیات شارژباتری را انجام می دهد، اگر به هر دلیلی دینام اختلالی در شارژباتری ایجاد کند و باتری را شارژ نکند، باتری خالی یا دشارژ می شود و خالی شدن باتری می تواند یکی از علت های استارت نخوردن باشد و یکی از دلایل رایج به حساب بیاید. اجزاء اصلی دینام شامل آفتامات، آرمیچر، ذغال ، دیود، پوسته و بلبرینگ می باشد. با در کنار هم قرار گرفتن این اجزاء در کنار هم شارژ باتری انجام می شود با مشکل و خرابی یکی از این قطعات ، اختلال در شارژ شدن باطری صورت می گیرد.

بخوانید  آشنایی با سیستم صوتی ماشین

 

استارت ماشین

یکی از مهمترین قطعات ماشین برای روشن شدن، استارت است. استارت دارای اجزای مختلفی است. بعد از استارت زدن ، برق از باتری به سر استارت، ذغال بر را به آرمیچر، آرمیچر چرخ دنده را می چرخاند و ماشین روشن می شود. اما اگر استارت اشکال یا خراب باشد، برق رسانی مختل می شود و می تواند یک مشکل از استارت نخوردن ماشین شما باشد.

 

 

سوئیچ ماشین

برای روشن و استارت زدن خودرو به سوئیچ نیاز است. سوئیچ از یک مغزی و چند رشته سیم تشکیل شده است. مغزی سوییچ خود به سه حالت خاموش ، روشن و استارت زدن تقسیم می شود. در حالت بسته یا خاموش عملکرد آن مشخص است و کار خاصی انجام نمی شود، در حالت روشن یا باز برق به برخی از قطعات و پشت صفحه کیلومتر می رسد. مرحله استارت زدن که آخرین مرحله می باشد، 12 ولت از سوییچ به اتوماتیک استارت می رسد و ماشین استارت می خورد. اگر سیم کشیف سوییچ و مغزی سوءیچ مشکل داشته باشد ماشین روشن نمی شود و استارت نمی خورد.

علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

یکی دیگر از مشکلات شایع زمانی است ، که ماشین استارت می زند اما روشن نمی شود، علت آن می تواند دلایل مختلفی از نظر برقی و احتراقی باشد، این عوامل عبارتند از :

 

  • خالی شدن باطری
  • ضعیف شدن باتری
  • مشکل سیم کشی استارت و موتور ماشین
  • خراب شدن استارت
  • خراب شدن وایر و شمع
  • مشکل ضعیف شدن شمع موتور
  • سوختن و مشکل پمپ بنزین اتومبیل
بخوانید  تشخیص رنگ شدگی خودرو

 

چگونه می توان عمر استارت ماشین را افزایش داد؟

 

جواب این سوال بسیار ساده است. با بررسی مرتب و متوالی قطعات مخصوص استارت می توانید از عملکرد آن اطمینان پیدا کنید. با چک کردن باتری در هر پاییز، تعویض به موقع فیلتر ها مخصوصا فیلتر بنزین و فشار پمپ بنزین و … به  مفید تر شدن عمر استارت ماشین کمک کنید. همچنین به مرور زمان استارت ماشین مستهلک می شود با تعویض کردن بعضی از قطعات آن از خراب شدن استارت جلوگیری کنید. یکی دیگر از عواملی که بر اثر هواس پرتی ممکن است رخ دهد وموجب کاهش بسیار عمر باطری  شود استارت زدن دوباره ماشین در زمانی است که روشن است. این کار باعث کاهش عمر و زودتر خراب شدن استارت می شود.

 

جمع بندی

 

مشکل استارت نخوردن ماشین یکی از رایج ترین مشکلات است و مانع روشن شدن خودرو می شود. خرابی و مشکل باتری بیشترین علت استارت نخوردن ماشین است. دو مشکل روشن نشدن و استارت نخوردن، دو مشکل مجزا و جدا از هم می باشند و هر کدام دلایل خود را دارند. در فصل سرما و زمستان استارت نخوردن اتومبیل یک مشکل شایع می باشد. باید بدانی نباید برای این مشکل به طور خودسرانه وارد عمل شوید بهتر است توسط تعمیر کار متخصص امداد هیوندای مورد بررسی قرار بگیرد و مشکل آن بر طرف شود.

 

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128495079