منوی دسته بندی

بنزین سوپر بزنیم یا معمولی؟

بنزین سوپر بزنیم یا معمولی؟

 

تقریبا همه ما بعد وارد شدن به جایگاه بنزین از خود می پرسیم بنزین سوپر بزنیم یا معمولی؟ این دو راهی است که بیشتر رانندگان در آن قرار می گیرند. بسیاری از افراد تنها دلیلی که برای زدن بنزین  سوپر دارند، افزایش عملکرد و کار کرد موتور است.

احتمالا برای شما هم این اتفاق افتاده است، پس از ایجاد نقص فنی در ماشین و موتور، تعمیرکار ماشین به  شما پاسخ دهد علت این مشکل استفاده  بنزین معمولی به جای  بنزین سوپر است که موجب آسیب زدن به موتور شما و بر جا گذاشتن هزینه هنگفت شده است. ما در این مقاله تعمیر هیوندای قصد داریم تفاوت بین بنزین معمولی و بنزین سوپر را بررسی کنیم.

 

تفاوت بین بنزین سوپر و بنزین معمولی؟

تفاوت اصلی بنزین معمولی و بنزین سوپر در عدد اکتان می باشد، در نوع معمولی عدد اکتان 88 ودر سوپر 91 است. حال سوال پیش می آید، عدد اکتان چیست؟ این عدد میزان خودسوزی و اشتعال بنزین را مشخص می کند، هرچه عدد اکتان بالاتر ، کیفیت سوخت بالاتر است و درجه خودسوزی بنزین پایین تر است.

به این معنی است، بنزین سوپر مقاومت بیشتری در مقابل احتراق دارد و انفجار در فشار های بالاتر صورت می گیرد، در سوخت خوب نباید به این صورت باشد، سوخت خوب باید با جرقه شمع مشتعل شود، و هر چقدر این احتراق به صورت یکنواخت تر پخش شود و به پیستون برسد ، انرژی مفید  بیشتری، تولید خواهد کرد.

 

بنزین سوپر چیست؟

بنزین سوپر در واقع همان بنزین معمولی است، برای بیشتر شدن مقاومت و عدد اکتان آن ، مقداری افزودنی های مختلف به بنزین اضافه می کنند تا بنزین سوپر تولید شود.

بخوانید  واشر سر سیلندر خودرو و عملکرد آن

این بنزین برای اولین بار در جنگ جهانی اول تولید شد، برای بالابردن عدد اکتان بنزین به آن سرب اضافه کردند. بنزین معمولی در سالهای قبل از اختراع موتور، برای کشتن آفت ها و شپش ها  مورد استفاده قرار می گرفت. به علت خطر حساسین پوستی و خطر اشتعال مدت طولانی از آن استقبال نشد.

 

بهترین نوع بنزین کدام است؟

می توان گفت بیشتر وسایل نقلیه در ایران نیاز به سوخت با اکتان بالای 95 دارند، در نتیجه استفاده بنزین معمولی برای این ماشین ها به موتور اتومبیل آسیب می زند، که موجب کاهش عمر مفید موتور و عملکرد آن می شود.

قیمت بنزین سوپر از معمولی بیشتر است، از این رو افراد کمتری به علت بالا بودن قیمت ، از بنزین سوپر استفاده می کنند و به ناچار به بنزین مصرف بنزین معمولی روی می آورند. راه حلی که وجود دارد مصرف بنزین سوپر در کنار معمولی است، که بهتر از اصلا استفاده نکردن آن است.

چه بنزینی برای ماشین شما مناسب است؟

مزایای استفاده از بنزین سوپر

در این بخش به  فواید و مزایا کلی مصرف بنزین سوپر می پردازیم :

  • در ماشین هایی که ضریب کمپرسی بالایی دارند استفاده از بنزین سوپر موجب کاهش مصرف سوخت می شود.
  • احتراق در بنزین سوپر بهتر و در نتیجه موجب افزایش سرعت، عملکرد و قدرت انفجاری موتور می شود.
  • بنزین سوپر نسبت به بنزین معمولی صدای کمتری در ماشین تولید می کند.
  • در این نوع سوخت لرزش خودرو کمتر می شود.
  • مصرف این سوخت، خطرات و آسیب های کمتری به محیط زیست و اطرافمان وارد می کند.
بخوانید  بررسی هیوندای ولستر 

 

مزایای بنزین معمولی

همان طور که در بالا به آن اشاره شد میزان اکتان بنزین معمولی از بنزین سوپر کمتر است و همین امر موجب پایین تر بودن قیمت این بنزین می شود.

  • در دسترس بودن بنزین معمولی ،در همه جایگاه های سوخت و جاده ها.
  • در طول استفاده یک سال قیمت آن از بنزین سوپر کمتر است.

 

آیا بنزین سوپر به کاهش آلودگی هوا کمک می کند؟

یکی از دلایل آلودگی شهر ها بخصوص کلان شهر ها نوع و کیفیت سوخت ماشین هایی هستند که در سطح شهر تردد می کنند. اگر اکتان بنزین بالاتر باشد موجب عملکرد بهتر خودرو و تمیزی سیستم سوخت رسانی می شود که میزان آلایندگی خودرو را کاهش می دهد.

شما می توانید با انتخاب نوع بنزین خود به تمیزی و پاک بودن هوا کمک کنید. ممکن است  افراد ی که  از بنزین سوپر استفاده می کنند، به علت گرانتر بودن بنزین سوپر، از خودرو خود کمتر استفاده کنند که این عمل موجب کاهش الودگی هوا و مصرف بنزین می شود.

 

چه بنزینی برای ماشین شما مناسب است؟

بهتر است هر فردی که مالک خورو می باشد، نوع بنزین مناسب خودرو خود و عدد اکتان بنزین را بداند تا با دانستن این اطلاعات موجب عملکرد بهتر و افزایش طول عمر موتور شود.

در صورت یکه اگر ماشینی نیاز به بنزین معمولی دارد و به جای آن از بنزین سوپر استفاده کند از توان خروج ماشین کاسته می شود.

بخوانید  سرویس دوره ای خودرو چیست؟

اما اگر ماشین هایی که باید از بنزین سوپر استفاده کنند، بنزین معمولی مصرف کنند در مدت طولانی صدمات جدی به موتور ماشین وارد می شود. قطعاتی مانند شاتون، میل لنگ، پیستون و حتی بلوک سیلندر دچار مشکل می شوند. اکثر مردم باور دارند که بنزین سوپر کارایی بهتر و استهلاک کمتری برای موتور به وجود می آورد.

از نر علمی عدد بالای اکتان نمی تواند انرژی بیشتری تولید کند این عامل با ساختار بنزین بستگی دارد. اما مصرف بنزین با اکتان بالا موجب عملکرد بهتر موتور می شود.

عدد اکتان مناسب هر وسیله نقلیه ای توسط کارخانه آن اعلام می گردد و بر اساس این دستورالعمل باید بنزین مصرف کرد تا موجب آسیب موتور نشود.

اگر بنا به هر دلیلی از بنزین معمولی استفده می کنید بهتر است هر 3000 کیلومتر از بنزین سوپر استفاده کنید، تا موجب تمیزی سوزن ها انژکتور ماشین شود.

 

بنزین سوپر برای چه آب و هوایی مناسب است؟

به طور کلی بهتر است در هوای سرد و مرطوب از بنزین معمولی  استفاده کنید و در هوای گرم و خشک از بنزین سوپر، همچنین در شهر هایی که از سطح دریا بالاتر هستند از بنزین معمولی استفاده کنید. پس در شهر هایی مانند شمال که هم سطح دریا است بهتر  از بنزین سوپر استفاده کنید.

 

جمع بندی

باید گفت به طور کلی استفاده از بنزین معمولی یا سوپر بستگی به اتومبیل شما دارد. پیشنهاد امداد هیوندای به شما این است، حتما دفتر چه راهنمای اتومبیل خود را مطالعه نمایید و از عدد اکتان مناسب آن مطلع شوید.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079