منوی دسته بندی

انواع قالپاق ماشین

انواع قالپاق ماشین

قالپاق ماشین، یکی از تجهیزات تزئینی ماشین می باشد که می تواند جلوه و زیبایی خاصی به خودرو بدهد. شما می توانید با خرید انواع قالپاق خودرو اهر ماشین خود را اسپرت کنید. شما می توانید از تمام مغازه های تزئینی خودرو آنن را تهیه کنید و برای نصب آن تخصص خاصی نیاز نیست تنها با یک ضربه دست روی رینگ خودرو نصب می شود. قالپاق بخشی از سیستم چرخشی ماشین است که علاوه بر زیبایی، موجب می شود تا گرد و غبار، ذرات و آلودگی و رطوبت داخل چرخ نشود و موجب کاهش آسیب بلبرینگ چرخ و دیسک ترمز می شود. در ادامه مطلب تعمیر هیوندای درباره این قطعه مهم خودرور، اهمیت و انواع آن صحبت خواهیم کرد.

 

قالپاق ماشین چیست؟ و چه نقشی در خودرو دارد؟

شاید تا به حال فکر می کردید که قالپاق فقط جنبه تزئینی دارد. قالپاق جزئی از سیستم چرخ خودرو است و مانع نفوذ گرد و غبار و شی خارجی به داخل چرخ می شود. کلمه قالپاق به معنی در پوش است، صفحه فلزی گرد یاست که بعه عنوان در پوش بر روی ریگ و لاستیک قرار می گیرد و از آن ها محافت می کند و همچنین از دیده نشدن پیچ و مهره رو آن ها جلوگیری می کند.

قالپاق علاوه بر جنبه زیبایی که به ماشین می دهد موجب حفات از سیستم چرخ ماشین می شود. رینگ و لاستیک دو قطعه جداگانه هستند و نمی توان آن دو را یکی دانست. وظیفه رینگ نگه داشتن لاستیک و به عنوان اسکلت سیستم چرخ است اما قالپاق مانند یک درپوش و محافظت ار بخش مرکزی چرخ را دارد.

بخوانید  تنظیم کننده ولتاژ خودرو

فرق رینگ و قالپاق چیست؟

رینگ ها بخشی از چرخ ماشین هستند و تایر روی آن قرار می گیرد و اسکلته نگه دارنده چرخ خودرو است اما قالپاق نقش در پوش را دارد. رینگ ها بر اساس وزن، ابعا و طرح های مختلف دارند، و دو مدل رینگ فلزی و فولادی وجود دارد. اما قالپاق ها متناسب با رینگ ها تولید می شوند و از جنس پلاستیکی و فلزی می باشند. فرق رینگ و قالپاق در ظاهر و عملکرد بهتر است که رینگ نسبت به قالپاق عملکرد بهتری دارد.

 

انواع قالپاق بر اساس نوع رینگ

در واقع می توان گفت انتخاب قالپاق به طور مستقیم به نوع رینگ خودرو دارد، دو نوع قالپاق با توجه به دو نوع رینگ که در خودروسازی موجود است، تولید شده که عبارتند از :

 

قالپاق های رینگ فلزی

همان طور که از اسم آن مشخص است جنس آن ها از نوع فلز می باشد، و به عنوان یک در پوش بر روی مرکز چرخ قرار می گیرد و مانع نفوذ ذرات به داخل بلبرینگ می شود. اگر این ذرات وارد آن شوند موجب ناخالصی گریسی می شوند که داخل این قسمت قرار دارد، از کیفیت آن می کاهد. اگر ذرات وارد قسمت مرکزی شدند باید این قسمت را شست و شو داده و مجدد گریس کاری کنید.

 

قالپاق های رینگ فولادی

این قالپاق ها معمولا بزرگ تر از قالپاق های فلزی هستند و از جنس پلاستیک یا پلیمر می باشند.

بخوانید  8 علائمی که نشان دهنده خرابی گیربکس است؟

خودرو سازان از قالپاق های پلاستیکی برای رینگ های فولادی استفاده می کنند، می توان گفت قالپاق های رینگ فولادی بیشتر به جنبه زیبایی آن اهمیت داده شده تا جنبه محافظت آن.

راهنمای خرید قالپاق

راهنمای خرید قالپاق

قالپاقی که برای ماشین در نظر گرفته می شود باید با مشخصاتی که خود کمپانی برای قالپاق در نظر گرفته هماهنگ باشد تا مشکل و آسیبی به سیستم چرخ ها وارد نشود. مواردی که باید در نر گرفت عبارتند از :

وزن قالپاق

وزن قالپاق یک فاکتور مهم می باشد، و باید با تایر و چرخ خودرو هم خوانی داشته باشد.

قطر رینگ

معمولا قطر رینگ را با واحد اینچ اندازه گیری می کنند. شما باید قطر قالپاق و رینگ خود را با هم تطبیق دهید.

جنس قالپاق

یکی دیگر از موارد مهم و تاثیر گذار در هنگام خرید قالپاق، جنس قالپاق است. معمولا قالپاق های فلزی عمر طولانی تری دارند، و احتمال شکستگی و ضربه خوردگی آن ها نسبت به بقیه جنس های قالپاق کمتر است.

نحوه نصب قالپاق خودرو

اگر چه در آوذدن و یا نصب قالپاق کار بسیار راحتی است اما از حساسیت زیادی برخوردار است بهتر است حتما به امداد هیوندا مراجعه کنید تا دقیق و به درستی در جای خود قرار بگیرد و در هنگام رانندگی به راحتی جدا نشود. در اکثر مواقع با ابزار های ساده قابل نصب و جدا شدن هستند. اگر قصد جدا کردن قالپاق را دارید بهتر است با یک پیچ گوشتی به صورت اهرم به یه قسمت از قالپاق فشار وارد کرده و آن را جدا کنید.

بخوانید  بهترین خودرو های مفهومی تاریخ کدام اند

برای نصب کردن قالپاق هم فقط کافیست نوار فلزی که روی قالپاق وجود دارد را به درستی در بین گیره های داخل محکم کنید. و با چند ضربه به آن، محک و جا بیندازید.

نکاتی در باره خرید قالپاق ماشین

توجه داشته باشید قالپاق ها ممکن است زیاد آسیب ببینند، چون این قطعه نقش مهمی در عملکرد و عمر تایر ها و چرخ ها دارد  بهتر است روی چرخ ها نصب شود، و می توان گفت یک نوع فیلتر برای چرخ های ماشین به حساب می اید و بهتر است این نکات را مورد توجه قرار دهید :

  • چیزی که در هنگام خرید باید به ان توجه کنید عدد روی چرخ ها است که باید بر حسب اندازه و سایز آن ، قالپاق را بخرید.
  • قالپاق های فابریک روی ماشین خود نصب کنید.
  • قبل از نصب قالپاق ها بهتر است، شست و شوی توپی انجام شود و علاوه بر آن گریس کاری مجدد انجام شود.
  • در هنگام خرید به حلقه نگه دارنده قالپاق توجه کنید زیرا برای نصب نقش آن مهم است.

کلام آخر

انتخاب مناسب قالپاق می تواند عمر لاستیک ها را بیشتر کند و در نتیجه هزینه ها را کاهش دهد. باید به توپی چرخ و گریس کاری توجه داشته باشید، و به آن رسیدگی کنید در صورت عدم رسیدگی موجب، وارد شدن گرد و غبار آن شده و صدایی از چرخ ها به گوش می رسد، در این صورت بهتر است حتما چرخ ها زیرنظرمتخصص این کار مورد بررسی قرار بگیرد، که پیشنهاد ما کارشناسان موتور سانتافه می باشد.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079