منوی دسته بندی

همه چیز درباره ترمزEBD

همه چیز درباره ترمزEBD

 

امروزه بیشتر خودروها به سیستم ترمز ebd یا همان ضد قفل مجهز هستند. به عبارت ساده می توان گفت، در آن میزان ترمز بر روی هر چرخ خودرو، با توجه به عواملی مانند وضعیت جاده، سرعت خودرو، تحمل بار روی چرخ و … متغییراست. ترمز ebd بر روی ترمز ABS  نصب می شود و می توان گفت خودروهایی که مجهز به سیستم ترمز ABS  هستند می توانند از این ترمز کمکی بر خوردار شوند.

سیستم ترمز EBD یا توزیع نیروی الکتریکی ترمز در واقع یک ترمز کمکی به حساب می آید. در زمانی که خودرو ترمز می کند، وزن خودرو در چهار چرخ توزیع می شود، و هر چرخ وزن یک سانی را تحمل نمی کند و نیرویی که بر آن وارد می شود متفاوت است. ما در این مقاله تعمیر هیوندای قصد داریم همه چیز درباره ترمزEBD و نحوه کاربرد آن ها صحبت کنیم .

 

نحوه عملکرد سیستم ترمز EBD

هر چرخی از اتومبیل که وزن بیشتری روی آن است برای توقف و ترمز نیروی بیشتری نیاز دارد. به دلیل وجود موتور و گیربکس در قسمت جلوی ماشین ، چرخ های جلو وزن بیشتری را تحمل می کنند و درنتیجه نیاز به نیروی بیشتری دارند. با وجود سه سرنشین و بار های اضافه تر وزن قسمت عقب ماشین بیشتر شده و برای ترمز نیاز به نیروی بیشتری است. در این زمان است که ترمز ای بی دی وارد عمل می شود. اگر ترمزEBD  نباشد نیروی به تمام چرخ ها یکسان وارد شده و موجب می شود بعضی از چرخ ها نیروی کمتری دریافت کنند. در نتیجه طول خط ترمز آن ها بیشتر شود.

بخوانید  سیبک فرمان و علائم خرابی آن

برای اینکه این مطلب را بهتر درک کنید، این را تصور کنید  برای یک ماشین با دیفرانسیل جلو، چرخ های جلوی خودرو نیروی ترمز بیشتری می خواهند. در هنگام ترمز وقتی نیروی ترمز بین تمام چرخ ها یکسان توزیع شود. به علت اینکه چرخ های عقب نیاز به نیروی کمتری دارند قفل شده، کنترل ماشین از دست خواهد رفت و ماشین شروع به چرخیدن می کند. پس به طور کلی نقش ترمز ای بی دی فشار حاصل از پدال ترمز را به تناسب به همه چرخ ها منتقل می کند.

 

 

کاربرد ها و همه چیز درباره ترمزEBD

 

هنگام اضافه بار یا کم بودن وزن  خودرو

می توان گفت یکی از کاربرد های ترمز های ای بی دی در مواقع کم بودن وزن ماشین یا اضافه بار آن است. چون وزن سنگین و نوع چینش آن می تواند بر ترمز گرفتن ماشین تاثیر بسزایی داشته باشد از این روی در ماشین هایی مانند وانت، کامیون و خودرو های باری وجود سیستم ترمز Ebd  بسیار مهم است. همان طور  که می دانید در خودرو ها سواری و حتی نبود بار ودر مسیر مستقیم هم وجود ترمز ای بی دی ضروری و لازم است. در این زمان چون وزن قسمت جلوی ماشین به علت وجود گیربکس و موتور بیشتر است. پس نیاز به نیروی بیشتری در چرخ های جلو دیده می شود.

 

حرکت در پیچ ها

از دیگر موارد کاربرد ترمز ای بی دی، حفظ پایداری و نگه داری خودرو در پیچ ها است. چون در پیچ ها به علت نیروی گریز از مرکز، نیروی وارد بر هر چرخ متفاوت است. در نتیجه نیروی ترمز برای هر کدام متفاوت است. در این مواقع اگر راننده ترمز بگیرد، با کمک سیستم  ترمز EBD  می توان نیروی متناسب با هر چرخ به آن وارد کرد، و می توان کنترل بیشتری روی ماشین داشت.

بخوانید  اگزوز خودرو و انواع آن

تفاوت ترمز ABS و EBD چیست؟

حرکت روی جاده لغزنده و برفی و یخ زده

در این جاده ها وجود سیستم ترمز ای بی دی بسیار حائز اهمیت است. در حالت عادی و در جاده معمولی اصطحکاک بین چرخ ها و سطح آسفالت، به یک اندازه در همه چرخ ها وجود دارد. اما در روز های برفی و یخ زده این میزان اصطحکاک برای چرخ هایی که روی برف قرار می گیرند کمتر است و در نتیجه به نیروی ترمز کمتری نیاز است. در این مورد اگر نیروی ترمز به همه چرخ ها به طور یکسان وارد شود. موجب می شود چرخی که روی یخ یا برف قرار دارد نیروی بیش از حد وارد شود. در نتیجه چرخ قفل کند و موجب منحرف شدن  و خرج شدن خودرو از مسیر شود.

 

تفاوت ترمز ABS  و EBD چیست؟

چرخ های ماشین برای حرکت کردن روی جاده نیاز به اصطحکاک دارند. زمانی که راننده روی پدال گاز، فشار می دهد این اصطحکاک بین جاده و لاستیک ایجاد می شود و باعث حرکت خودرو به جلو می شود، عکس این قضیه در زمانی که پدال ترمز را فشار می دهد می افتد، و موجب توقف خودرو می شود.

پس برای یک رانندگی ایمن نیاز به اصطحکاک بین لاستیک و جاده است. در بعضی از شرایط ممکن است این اصطحکاک کم شود، شرایطی مانند زمانی که راننده خیلی شدید ترمز کند و زمانی که جاده برفی و یخ زده است. در شرایط اول ممکن است ماشین به جلو حرکت کند. اما چون سرعت بیشتر از سرعت چرخش لاستیک ها است، لاستیک ها قفل شده و موجب تصادف می شود.

بخوانید  وظیفه فولی یا پولی ماشین

سیستم ترمز ضد قفل یا EBD  نسبت لغزش لاستیک ها را حس می کند و نیروی لازم به هر لاستیک را وارد می کند. به این صورت نسبت لغزش در یک محدوده امن قرار می گیرد.بنابر این احتمال لغزش خودرو به شدت کاهش پیدا می کند.

 

علائم خرابی ترمز EBD  چیست؟

یکی از دلایل خرابی ترمز می تواند، آسیب  دیدن سنسور چرخ ها، بر اثر رطوبت و آلودگی باشد. تشخیص این خرابی تنها از طریق روشن شدن چراغ هشدار روی داشبورد قابل مشاهده است. خرابی ترمز ضد قفل موجب اختلال ترمز در مواقع ضروری می شود. اگر مشکلی در این سیستم وجود داشته باشد خودرو نمی تواند به خوبی ترمز کند و از مسیر اصلی منحرف یا به دور خود می چرخد.

 

سخن آخر

با توجه به مطالب همه چیز درباره ترمزEBD می توان نتیجه گرفت،وجود این سیستم برای هر خودرویی مورد اهمیت است. خصوصا برای ماشین های باری و یا در شرایط خاص جاده ها باید از آن استفاده کرد. شما می توانید با مراجعه به امداد هیوندای نسبت به بررسی دقیق ترمز EBD خودرو خود اقدام نمایید.

 

 

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079