منوی دسته بندی

سنسور مپ چیست؟

سنسور مپ چیست؟

 

مپ سنسور یا فشار هوای منیفولد از قطعات داخلی خودرو است. اطلاعات خود را به صورت مستقیم به کامپیوتر ماشین ارسال می کند. این سنسور در مجرای ورود هوای موتور قرار دارد و اندازه هوای مکش شده را به کامپیتر خودرو منتقل می کند. سنسور ها در خودرو نقش مهمی دارند و در هر لحظه اطلاعات مورد نیاز را به کامپیتر ماشین مخابره می کنند. اگر این سنسور ها خراب و معیوب باشند اطلاعات مورد نیاز به کامپیتر ماشین نمی رسد، در نتیجه کنترل ماشین به درستی انجام نمی شود و به خوبی کار نمی کند. در این مقاله از امداد خودرو کیا قصد داریم تا درباره سنسور مپ چیست؟ و اطلاعات درباره آن و وظایف، نحوه تست صحبت کنیم.

مپ سنسور چیست؟

سنسور فشار مطلق منیفولد یا سنسور Map از سنسور هایی است که در سیستم کنترل الکترونیکی موتور مورد استفاده قرار می گیرد . به صورت مستقیم به Ecu ماشین متصل می شود. سنسور مپ در محرای ورودی هوا به موتور خودرو نصب می شود. با یک شلنگ به دریچه ورودی هوا در منیفولد وصل می شود. کامپیوتر ماشین با استفاده از اطلاعاتی که از مپ سنسور دریافت می کند دریچه هوا را کنترل می کند. اگر وظیف خود را درست انجام ندهد ماشین از کار می افتد. چون دیگر کامپیوتر خودرو نمی تواند فشار وارد به داخل موتور را اندازه گیری کند.

وظیفه سنسور مپ

در زمانی که پدال گاز را فشار می دهیم هوای بیشتری داخل موتور خودرو می شود. در این زمان است که سنسور فشار مطلق منیفولد شروع به کار می کند. عملکرد مپ سنسور در خودرو های مجهز به توربو شارژر و سوپر شارژر دارای پیچیدگی بیشتری است. چون در زمانی که توربو در حال ایجاد بوست است امکان دارد فشار داخل منیفولد مثبت باشد، ولی سنسور مپ به آن اهمیت ندهد. زیرا فقط قدر مطلق فشار را اندازه می گیرد. فشار هوای موجود در منیفولد نسبتی مستقیم با فشار وارد بر پدال گاز دارد. به این صورت که زمانی پدال کاز را فشار یا رها می کنیم، فشار هوا نیز تغییر می کند.

بخوانید  راهکارهای کاربردی برای نگهداری خودرو در تابستان

محل نصب سنسور مپ

مپ سنسور از نوع سنسور های پیزوالکتریک است، در واقع نوعی پتانسیومتر ساده به شمار می آید. قسمتی از این قطعه تقریبا دریچه ای در میانه سنسور است. که نسبت به فشار هوا حساس بوده و با تغییر کردن فشار دچار حرکات تناوبی و لرزش می شود . سیگنال ها به این صورت در سنسور ایجاد و به ای سی یو ارسال می شوند. سنسور مپ با این شرایط معمولا در کنار سوپاپ هوای منیفولد هوا یا دریچه گاز قرار می گیرد. به صورت دقیق تر می توان گفت مپ سنسور بعد از دریچه گاز و چسبیده به آن نصب می شود.

علایم خرابی سنسور مپ

ممکن در اثر خرابی سنسور مپ مشکلات فراوانی برای خودرو به وجود بیاید که در زیر به برخی از موارد اشاره خواهیم کرد.

لرزش خودرو در حالت های نرمال

ریپ زدن و سه کار کردن خودرو

دوده گرفتن سر شمع ها

افزایش مقرف سوخت

کاهش قدرت موتور به صورت ناگهانی

نوسان دور موتور

در صورت خرابی سنسور فشار هوای منیفولد هوا  تایمینگ جرقه  و مصرف سوخت تغییر پیدا می کند و ماشین دچار لرزش می شود. برخی از موارد با خرابی سنسور فشار هوا ماشین خاموش، و روشن نمی شود.

از دیگر علائم خرابی مپ سنسور می توان به ریپ زدن، غنی بودن سوخت که باعث دوده گرفتن سرشمع ها می شود، لرزش در حالت ایدل اشاره کرد. نشتی خلاء در منیفولد باعث کاهش افت خلا داخل آن می شود. در نتیجه موجب می شود مپ سنسور اطلاعات اشتباهی به ECU  ارسال کند و مقدار بار موتور را بیشتر از حد نرمال تصور کند. در این صورت ای سی یو تلاش می کند با غنی کردن سوخت و ریتارد کردن جرقه این مورد را جبران کند. بنابر این موجب کاهش قدرت ، افزایش آلایندگی و مصرف می شود.

بخوانید  نقش سپر ماشین

مشکلات خرابی سنسور مپ خودرو

مشکلات خرابی سنسور مپ خودرو

اگر مپ سنسور دچار مشکل باشد هوای ورودی به پیشرانه را کمتر از حالت معمول در نظر می گیرد و سوخت کمتری به موتور می رسد. در زمانی که سوخت کمتری به  پیشرانه برسد جرقه زدن در شمع ها با مشکل مواجه می شود. نسبت هوا به سوخت بیشتر می شود، که این مشکل موجب کاهش شتاب خودرو و ناک زدن موتور خودرو می شود. یکی از وظایف سنسور مپ کنترل وضعیت سوخت برای احتراق بهتر است. اگر تناسب درستی بین هوا و سوخت بر قرار نباشد احتراق به درستی انجام نمی شود و میزان آلایندگی موتور ماشین نیز افزایش پیدا می کند.

روش های تست سنسور مپ

به دو روش می توان مپ سنسور را تست کرد، دستگاه دیاگ و تست ولتاژی

تست با دستگاه دیاگ

ابتدا دستگاه دیاگ را به ماشین وصل می کنیم و بهد خودرو را روشن می کنیم. وارد منو قسمت هوای ورودی و مقدار فشار هوای داخل منیفولد را مشاهده می کنیم. این عدد می تواند برای هر خودرو متفاوت باشد و وابسته به تجربه تعمیرکار دارد.

تست ولتاژی

سوکت را وصل کرده و بعد خودرو را روشن می کنیم. با استفاده از دو عدد سوزن و ولت متر، ولتاژ بین پایه های ۲ و ۳ سوکت ورودی قطعه را بررسی می کنیم. بایدv۵+ باشد و با گاز دادن خودرو تغییر نکند.

بخوانید  صفر تا 100 سیستم ترمز خودرو

می توان گفت تست سنسور مپ بدون دستگاه دیاگ نیز وجود دارد. با برخی از نشانه ها نیز قابل تشخیص است. باید در هنگام شستشوی مپ نباید آن را دست کاری کرد و نوک سنسور باید رو به پایین باشد. برای شستشوی آن تنها به اسپری ماده شستشو کافی می باشد.

 خلاصه مطلب

به طور کلی می توان گفت کامپیوتر خودرو میزان باز یا بسته بودن دریچه هوا، سوخت مورد نیاز برای احتراق کامل را از اطلاعاتی که از سنسور مپ دریافت می کند تنظیم می کند. اگر هر گونه مشکل و اختلالی در این روند وجود داشته باشد موجب از کار افتادن موتور خودرو می شود. با مراجعه به تعمیر کاران ماهر موتور اسپورتیج می توانید از صحت سنسور مپ خودرو و تعمیر آن اقدام نمایید. در نظر داشته باشید که یک سنسور مپ معیوب، آسیب های بسیاری به خودرو وارد می کند.

 

 

ادمین وب‌سایت

‫2 نظر

  • قره قوزی گفت:

    سلام. چند روزی هستش که ماشینم موقع کار کردن ریپ میزنه مشکل اصلی چی می‌تونه باشه؟؟؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button09128495079