منوی دسته بندی

وظایف گلگیر و شلگیر

 

برخی از قطعات خودرو، حتی در کلاس ها و مدل های مختلف، بخش ثابتی در هر خودرو هستند. مانند درها، ستون ها، کاپوت و سپر. این اجزا و قطعات ممکن است در سایز های مختلف بزرگ و کوچک وجود داشته باشند، اما همیشه وجود دارند. این اجزا وجودشان در خودرو الزامی است و که وظایف مهمی در خودرو دارند، و احزای ثابتی هستند. یکی از این اجزای ثابت گلگیر می باشد. به طوری که حتی در ماشین های بزرگ و باری نیز گلگیر وجود دارد. همچنین قطعه ای وجود دارد به نام شلگیر یا گل پخش کن که در کنار گلگیر قرار میگیرد تا مانع پاشیدن گل و لای از چرخ ها به بدنه خودرو می شوند. در این مقاله از موتور سانتافه قصد داریم تا به توضیح گلگیر و شلگیر، وظایف گلگیر وشلگیر بپردازیم.

گلگیر خودرو چیست؟

گلگیر قسمتی از بدنه ماشین و موتور سیکلت است که دور چرخ های وسیله نقلیه قرار می گیرد. وظیفه این قطعه جلوگیری از پرتاب شدن ماسه، شن و گل، آب یا سنگ روی زمین به هوا در زمان حرکت وسیله های نقلیه است. گلگیر یکی ظاهری بدنه به شمار می آید. حرکت چرخ ها باعث پاشیدن سنگ و آب به داخل موتور خودرو می شود گه گلگیر از ورود آن ها به داخل جلوگیری می کند. یکی دیگر از نقش های گلگیر حفاظت از لاستیک ماشین است. مثلا در هنگام رانندگی امکان برخورد اجسام با لاستیک وجود دارد که آن ها را پس می زند و  مانع برخورد اجسام به خودرو می شود. دو نوع گلگیر بر اساس نوع و طراحی خودرو وجود دارد، نوع ثابت و غیر ثابت.

بخوانید  صفر تا صد وایر شمع | وایر شمع چیست؟

گلگیر های ثابت به بدنه ماشین متصل می شوند و یک پارچه هستند. اما گلگیر های غیر ثابت به طور جداگانه طراحی می شوند. مثلا در مواقعی که قصد اسپرت کردن ماشین را داشته باشید می توانید از گلگیر های غیر ثابت استفاده کنید.

محل قرار گیری گلگیر

محل قرارگیری گلگیر دقیقا در انتهای درها ی جلو و عقب ماشین شروع و به سمت عقب یا جلو ادامه دارد. در قسمت جلو به سپرها و در قسمت عقب به صندوق خاتمه می یابد. با توجه به محل قرار گرفتن گلگیر، حتی در تصادف های جزیی نیز، همیشه گلگیر در معرض آسیب دیدگی و ضربه قرار دارد. چون آسیب دیدن سپر، موجب خم شدن ورق فلزی گلگیر می شود. این قطعه  طوری طراحی شده است تا در مقابل نیروی باد باشد و از پاشیده شدن گل و لای مواد جاده به بذنه ماشین جلوگیری کند. همچنین گلگیر باعث زیبایی بیشتر ماشین شما می شود. اکثر گلگیر ها قابل تنظیم می باشند. در نتیجه پیدا کردن این قطعه متناسب با خودرو شما کار دشواری نیست.

شلگیر چیست؟

گل پخش کن یا شاگیر یه قطعه از خودرو می باشد، وظیفه اصلی آن جلوگیری از پاشیدن گل و لای به بدنه خودرو است. در برخی از ماشین ها این قطعه نصب نمی شود و خریدار باید به صورت جداگانه آن را تهیه و روی خودرو خود نصب کند. شلگیر نیز بر روی ظاهر خودرو نیز تاثیر کذار است. مثلا کسانی که می خواهند خودرو اسپرت داشته باشند از شلگیر ها استفاده می کنند.

بخوانید  انواع کمربند ایمنی خودرو

محل قرارگیری شلگیر

شلگیر حالتی نیم دایره دارد که در زیر گلگیر و در بالا لاستیک قرار دارد. به وسیله پیج یا خار متصل می شود. شلگیر های عقب معمولا بزرگ تر از شلگیر های جلو ماشین هستند. در برخی از شلگیر ها، دریچه ای وجود دارد تا دسترسی به قطعات جلوبندی راحت تر باشد. از آن جایی که بخشی از هوای اطراف موتور زیر گلگیر ها جریان دارد، می تواند در کاهش حرارت آن موثر باشد. روی شلگیر شیارهایی وجود دارد برای جا بجایی هوای پیشرانه است. این شیار ها می توانند هوا را از خود عبور دهند ولی گل و لای و سنگ را از خود عبور نمی دهد.

تفاوت گلگیر با شلگیر چیست؟

جنس شلگیر خودرو از چیست؟

با توجه به وظیفه ای که شلگیر ها دارند که از ورود گل و لای و سنگ ریزه ها جلوگیری می کند، معمولا جنس آن ها از پلاستیک مقاوم تست. جنس شلگیر ها از پلی پروپیلن و پلی استین ساخته می شود. که متناسب با مدل خودرو در اندازه و ظاهر نسبتا متفاوت تولید می شود. در مراحل ساخت شلگیر پلاستیک مخصوص در قالب های پلاستیکی تزریق می شود. جنس شلگیر با توجه به وظیفه ای که دارد دارای ضربه پذیری بالایی است. در برابر حرارت مقاومت و نقطه ذوب بالایی دارد. جنس و ماده به کار برده علاوه بر دما و خرارت بالا، در شرایط سخت و سرد نیز استحکام بالایی دارد.

بخوانید  کاسه نمد و خرابی آن

تفاوت گلگیر با شلگیر چیست؟

شلگیر از رسیدن مواد به زیر اتاق، شاسی و گلگیر جلوگیری می کند. تنها جنبه محافظتی و جلوگیری در مقابل پاشیدن مواد را دارد. اما گلگیر به جز این کاربرد ها، جنبه زیبایی دارد و از ضربه نیز جلوگیری می کند. یکی دیگر از تفاوت های شلگیر و گلگیر جنس و مواد تشکیل دهنده آن ها است. برای ساخت گلگیر از جنس فلز و شلگیر ها از جنس پلاستیک مقاوم و منعطفی ساخته می شوند.

تفاوت گل پخش کن و شلگیر چیست؟

یکی از قطعات مهم برای جلوگیری از پاشیدن سنگ و آب و … به داخل موتور می شود شلگیر می باشد. تفاوت شلگیر با گل پخش کن این است که شلگیر ضربات را نرم تر و شل تر به گلگیر منتقل می کند. اما گل بخش کن وظیفه محافظت از بدنه ماشین در برابر تمام اشیا و آلودگی هایی که باعث آسیب به بدنه خودرو را دارد.

سخن آخر

در این مقاله به توضیح شلگیر و گلگیر پرداختیم و وظایف هر کدام را شرح دادیم. گلگیر قطعه ای ضروری برای هر خودرویی است تا آسیبی به بدنه خودرو، لاستیک ها و موتور خودرو  وارد نشود. به علت محل  قرار گیری  گلگیر و شلگیر موجب وارد شدن ضربات جانبی آن ها می شود. بهتر است در موقع استفاده از خودرو از سلامت بودن گلگیر ها اطمینان داشته باشید. برای این کار می توانید به کارشناسان امداد خودرو هیوندای مراجعه کنید تا در صورت لزوم آن را تعویض یا تعمیر نمایید.

 

 

 

ادمین وب‌سایت

‫2 نظر

  • مسعودی گفت:

    سلام هر کجا باشیم کارشناسان امداد خودرو هیوندا می‌تونه کمک کنه؟؟ تماس بگیریم سریع میان یا باید تو نوبت باشیم؟؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button09128495079