منوی دسته بندی

کاربرد میل گاردان

کاربرد میل گاردان

پس از آن که نیرو توسط موتور تولید شد برای به حرکت در آمدن خودرو نیاز به انتقال این نیرو است. امروزه سیستم انتقال قدرت انواع مختلفی دارد که با توجه به کارایی و  نوع خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. که شامل محرک عقب ، محرک جلو و چهار جرخ متحرک می باشد. همچنین دارای اجزای وابتی مانند گیربکس، کلاچ، پلوس و دیفرانسیل است. اما در سیستم انتقال قدرت ، یک عضو غیر ثابتی وجود دارد که در بعضی ار مواقع حضور دارد ودر برخی دیگر ممکن است نباشد. که این عضو گاردان نام دارد. در این مقاله از امداد کیا قصد داریم تا درباره میل گاردان چیست و کاربرد میل گاردان صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

 

میل گاردان چیست؟

یکی از قطعات مهم در خودرو میل گاردان می باشد. شاید در ظاهر ساختاری ساده داشته باشد ولی نقش مهمی در به حرکت در آمدن خودرو دارد. این قطعه معمولا بیشتر در خودرو هایی که موتور آن در قسمت جلو قرار دارند و یا به عبارت دیگر خودرو های دیفرانسیل عقب کاربرد دارند. در این نوع از خودرو ها چون موتور در قسمت جلو قرار دارند، باید نیروی حاصل از موتور به طریقی به چرخ ها برسد. که این وظیفه به عهده میل گاردان است. این قطعه نیروی حاصل از موتور را پس از خروج از گیربکس به چرخ های عقب منتقل می کند.

 

وظیفه میل گاردان چیست؟

در واقع میل گاردان یک میله فولادی قطور و بسیار محکم است. به صورت میله ای صاف طراحی شده که نیروی گیربکس را به دیفرانسیل انتقال می دهد. چون دیفرانسیل با گیربکس فاصله دارد و با بالا و پایین آمدن، چرخ های عقب در یک سطح مساوی قرار ندارند، دیفرانسیل نیز بالا و پایین می رود. به همین علت برای این که به میل کاردان آسیبی وارد نشود، در دو سمت آن ، دو چهار شاخه وجود دارد. که یک سر آن به دنده پیستون دیفرانسیل و سر دیگر آن به شفت گیربکس متصل است. به این مجموعه کلا میل گاردان و قفل های گاردان می گویند. نکته ای که قابل توجهی که وجود دارد، توخالی بودن میل گاردان ها است. چون کاهش وزن داشته باشند تا این که از محور خارج نشوند. با این کار وزن میلگرد آن ها کمتر می شود و این امر موجب خارج نشدن آن از محور می شود.

بخوانید  بررسی فیلتر هوای کابین در خودرو | بهترین زمان تعویض آن

 

قفل های میل گاردان چیست؟

قفل های میل گاردان وظیف دارند با سرعت زاویه ای ثابتی انتقال نیرو انجام دهند. این قفل ها نوعی چهار شاخ هستند که در دو سر میله اصلی برای متصل شدن گیربکس و دیفرانسیل طراحی می شوند. این چهار شاخ ها به گاردان اجازه حرکت به بالا و پایین به طور هم زمان را می دهد. قفل گاردان ممکن است بین محور زنده و دوک چرخ جلو وجود داشته باشد، که می تواند نیرو را به چرخ ها انتقال دهد.

 

چهار شاخه های میل گاردان چیست؟

میل گاردان نیروی موتور را از گیربکس به دیفرانسیل انتقال می دهد. به علت حرکت بالا و پایین، حرکت به عقب، پستی و بلندی جاده و تغییر فاصله بین دیفرانسیل و گیربکس در دو سر میل گاردان از چهار شاخه و کشویی گردان استفاده می شود. میل گاردان را میله ای تو خالی تولید می کنند. کاسه و چهار شاخه را در هنگام نصب پر از روغن گیربکس می کنند، همچنین قسمت کشویی گاردان را با روغن گیربکس، روغن کاری می کنند.

 

فواید میلگرد

اتصال کشویی میل گاردان چیست؟

چرخ های عقب در هنگام عبور از چاله ها حرکت عمودی دارند. ضروری است تا وسیله ای وجود داشته باشد تا در هنگام تغییر طول میل گاردان  و تغییر وضعیت چرخ ها وجود داشته باشد. که این تغییر توسط اتصال کشویی انجام می شود. می توان گفت اتصال کشویی گاردان چیزی شبیه لوله جاروبرقی است. در نتیجه یک سمت بدنه گاردان نازک تر و سمت دیگر آن قطورتر است. سمت نازک تر درون بخش ضخیم تر قرار می گیرد تا در صورت نیاز تغییر طول دوسمت بازی کند و تغییرات لازم را فراهم کند.

بخوانید  8 علائمی که نشان دهنده خرابی گیربکس است؟

 

انواع میل گاردان

می توان گفت میل گاردان بر عکس دیگر قطعات خودرو، در متریال و نوع ساخت تنوع زیادی ندارد. در واقع در اندازه طول متفاوت هستند، چون فاصله دیفرانسیل و گیربکس متفاوت است. اما به طور کلی میل گاردان به دو دسته : میل گاردان یک تکه و میل گاردان دو تکه تقسیم می شوند. در ماشین هایی که فاصله بین دیفرانسیل و گیربکس حداکثر 5/1 متر باشد از گاردان یک تکه استفاده می شود. در غیر این صورت از میل گاردان دو تکه استفاده می کنند. در میل گاردان های دو تکه علاوه بر اجزا ثابت مثل چهار شاخه در سر و ته آن ، کشویی در جلو، در ناحیه وسط نیز دارای لاستیک ضربه گیر و بلیرینگ می باشد.

 

علائم خرابی میل گاردان

خودرو های دیفرانسل عقب که دارای میل گاردان هستند احتمال آسب و خرابی این میله و خسارات ناشی از آن وجود دارد. بهتر است قبل از این که مشکلات آن بیشتر شود بهتر است نشانه های و علائم خرابی این قطعه را بشناسید. در حالت عادی زمانی که ماشین در جاده های نا هموار، تنظیم نبودن باد لاستیک ها و تنظیم نبودن فرمان لرزش های خفیفی دارد، که این مسئله طبیعی است. اما در زمانی که این لرزش ها و ارتعاشات زیاد و از وسط خودرو باشد، می تواند نشانه خرابی شفت درایو ها باشد که خرابی آن مستقیما به خرابی میل گاردان مرتبط است. به طور کلی وجود علائمی مانند ارتعاش، به وجود آمدن سر و صدا و فرمان خارج از کنترل از نشانه های خرابی میل گاردان می باشند.

بخوانید  سرویس دوره ای خودرو چیست؟

 

جمع بندی

چون این قطعه یکی از مهمترین قسمت های هر ماشین است، بهتر است اطلاعات کافی و دانستن وظیفه آن داشته باشید. زیرا ممکن است خودرو شما در این قسمت دچار مشکل شود و رسیدگی به موقع آن صدمات بیشتری به خورو شما وارد کند. بنا براین بهتر است به طور دوره ای به سالم بودن آن اطمینان داشته باشید با مراجعه به تعمیر گیربکس اتوماتیک می توانید به تعمیر یا بازرسی میل گاردان خودرو خود بپردازید.

ادمین وب‌سایت

‫2 نظر

 • ستاری گفت:

  اینجوری که مشخصعدمیل گاردن های ماشینم خراب شده. این مقاله رو خوندیم واقعا بهم کمک کرد که بتونم عیب ماشینم رو پیدا کنم.

 • الهی گفت:

  علائم خرابی میل گاردن های بهم کمک کرد با این مطالب فهمیدم که مشکل ماشینم چی هستش کلی تو سایت های مختلف گشتم تا مقاله های خیلی خوب شما رو دیدم.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button09128495079