منوی دسته بندی

وظیفه فولی یا پولی ماشین

فولی یا پولی ماشین

فولی یا پولی خودرو یکی از قسمت های سیستم تایمینگ می باشد. این قطعه نقش مهمی در اتصال دو محور اصلی موتور دارد. این قطعه مانند غلطکی است که تسمه تایم به دور آن می پیچد. به طور خلاصه می توان گفت وظیفه فولی ، انتخاب نوع انتقال قدرت  توسط این قطعه انجام می شود که می تواند ایجاد تغییر یا عدم ایجاد تغییر را برای میزان نیروی انتقالی تشخیص می دهد. امروزه در خودرو سازی انواع مختلف پولی را در بخش های مختلف خودرو مشاهده می کنیم. در این مقاله از تعمیر گیربکس هیوندای قصد داریم تا بیشتر درباره فولی و وظیفه فولی یا پولی ماشین بپردازیم پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

فولی یا پولی چیست؟

فولی در بین تعمیرکاران با نام پولی نیز شناخته می شود. جایگزین شدن بین سسیتم تسمه و پولی دلایل فنی مختلفی از جمله ایجاد و عدم ایجاد تغییر در شدت نیروی انتقالی و نوع انتقال قدرت دارد. معمولا پولی به صورت غلتکی تو خالی و یا چرخ دنده ای بدون دنده روی محور سوار می شود. اگر لازم باشد تا تغییری در نسبت انتقال قدرت به وجود بیاید، قطر پولی ها را تغییر می دهند. اگر طول این قطر یکسان باشد نسبت انتقال نیز ۱ خواهد بود. به علت فاصله زیاد بین محور میل بادامک و میل لنگ، نسبت پایین انتقال قدرت ، برای منتقل شدن انرژی چرخشی بین این دو محور از فولی یا تسمه یا چرخ تسمه استفاده می کنند. علت پایین بودن نسبت انتقال قدرت بین این دو محور، نیروی کمی است که دینام، میل بادامک، اویل پمپ و واتر پمپ برای حرکت نیاز دارند. اجزائی که همیشه و یا گاهی انرژی حرکتی خود را از تسمه تایم دریافت می کنند. در شرایطی که هر یک از این اجزا توسط تسمه تایم به حرکت در بیایند، تسمه در راستای مسیر خود به دور پولی مخصوص آن ها می چرخد. به همین دلیل است که در برخی مواقع از دو تسمه در ماشین استفاده می شود. تسمه دیگر که با نام تسمه پروانه وجود دارد، نیز به دور فولی فن و میل لنگ می چرخد، ممکن است در مسیر خود با محورهای دیگر و پولی در ارتباط باشد.

بخوانید  درباره مکمل های سوخت بیشتر بدانید | انواع، مزایا و نحوه استفاده از آن

 

انواع پولی خودرو

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم فولی خودرو انواع مختلفی از نظر ساختار دارد. با توجه به نیاز خودرو و موتور های مختلف، فولی مورد نظر را انتخاب می کنند.

 

پولی ساده

در این نوع از پولی از یک شیار ساده بهره مند شده است. فولی ساده طوری طراحی شده است، که به راحتی به تسمه اجازه نمیدهد تا از کنترل خارج و یا هرز گردد. این شیار با توجه به نوع تسمه، به صورت v شکل، نیم دایره و یا سطح صاف می باشد. در این نوع باتوجه به ساخت آن ، در دمای بالا توانایی کامل برای کنترل تسمه را ندارد. اما با پایین بودن قیمت پولی ساده باعث فروش بیشتر این نوع می باشد. از معایب آن، لغزش و سرخوردن تسمه در دما یا فشار بالا است. در نتیجه در این شرایط ، ضریب انتقال قدرت کاهش پیدا می کند.

 

پولی هرزگرد

وظیفه فولی هرزگرد این است که سیستم انتقال نیرو را بین چند سیستم الکتریکی، که تسمه های آن حرکت یک نواختی دارند، را به صورت ثابت نگه دارد.

 

پولی سنکرون

فولی سنکرون با استاندارهای خاصی تولید می شود. نام دیگر فولی سنکرون، فولی تایمینگ می باشد. همچنین راندمان عملکرد این نوع از فولی بیشتر از فولی های ساده است. چون بر روی اپولی سنکرون دندانه وجود دارد، کارکرد آن شبیه به چرخ زنجیر است. برای پولی تایمینگ از تسمه تایم یا تسمه های دندانه دار استفاده می شود. در فولی سنکرون تسمه با پهنای کمتری لازم است زیرا بازده آن به نسبت پولی ساده بیشتر است.

بخوانید  تسمه تایم و وظیفه آن در خودرو

ساختار و بدنه پولی

 

ساختار و بدنه پولی

فولی در ظاهر شبیه به ماسوره های چرخ خیاطی می باشد. این قطعه می تواند پهن، نازک، قطور و عمیق باشد. این خصوصیات پولی با خصوصیات تسمه ای که به دور آن چرخیده است و در درون آن قرار دارد مرتبط است. فولی همانند چرخی است که یک شیار در وسط دارد که تسمه ای درون این شیار قرار دارد. که این شیار بسته به سطح مقطع و قطر تسمه مشخص می شود. همچنین قطر فولی بر حسب شرایط نیرویی که منتقل می شود، مشخص می شود. فولی ها در مرکز سوراخی دارند که برای سوار شدن روی محور مرتبط را دارند. با چرخیدن محور، فولی به گردش در می آید و همچنین تسمه حرکت می کند. علاوه بر اندازه و ابعاد، فرم شیار فولی هم متناسب با تسمه ای است که به دور آن می چرخد. در نتیجه این شیار می تواند شیاردار یا دندانه دار باشد. ممکن است این شیار زاویه دار، گرد و یا حتی به شکل ذوزنقه باشد. مشخص کننده این فرم های تسمه با پولی مرتبط است. همچنین پولی می تواند از جنس آهن، چدن ، آلومینیوم یا پلی آمید باشد. جنس پولی به محلی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد و کارایی آن بستگی دارد.

بخوانید  باتری ماشین چیست  و چه وظیفه ای دارد؟

 

جنس فولی خودرو

امروزه برای ساخت فولی ها از آلیاژی استفاده می شود تا خطر شکسته شدن آن ها را کاهش دهد. اما در گذشته پولی ها به طوری ساخته می شدند که پس از گذشت مدتی دچار شکستگی یا ترک می شدند. اما این مشکل با ساختن آلیاژ مخصوص رفع شد و دیگر شاهد شکستگی و ترک خوردن فولی نیستیم که علت آن استفاده از متریال بهتر است. از آن جایی که مشخص نیست پولی ها در کجا مورد استفاده قرار می گیرند، فولی ها به طور خام تولید می شوند و با به شفتی که باید استفاده کرد آن را تراش می دهند و سوراخ می کنند. سیستم انتقال نیرو توسط تسمه و فولی یکی از قدیمی ترین سیستم های انتقال نیروی می باشد. که از تسمه برای انتقال حرکت استفاده می شود و این تسمه ها بر روی پولی قرار می گیرند. فولی یکی از قطعه های مهم ماشین است که سالم بودن آن اهمیت دارد. همچنین پولی استهلاک بالایی دارد با سرویس های دوره ای در امداد خودرو کیا این قطعه را مورد  بررسی قرار دهید.

ادمین وب‌سایت

‫2 نظر

  • ابراهیمی گفت:

    سلام. برای اینکه یا مشاوران سایت شما تماس بگیریم چه ساعاتی میتونیم اقدام کنیم؟ ساعت خاصی داره یا اینکه هر تایمی در شبانه روز میشه از خدمات استفاده کرد؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button09128495079