منوی دسته بندی

نقش پلوس در ماشین چیست؟

پلوس در ماشین

یکی از قطعات کاربردی و مهم در جلوبندی پلوس در ماشین است. در موتور ها نیرویی که تولید می شود، نیاز به انتقال این نیرو که تولید می شود است، که توسط سیستم انتقال قدرت صورت می گیرد. این سیستم از اجزا و بخش های مختلفی تشکیل می شود، عملکرد و هماهنگی صحیح و هم زمان آن ها، با سیستم تعلیق ماشین باعث حرکت نرم تر و سواری لذت بخش تر می شود.

پلوس از یک سمت به میل گاردان یا دیفرانسیل و از سمت دیگر به چرخ های اتومبیل متصل می شود. در نتیجه چرخیدن دیفرانسیل از طریق اتصال پلوس به چرخ ها باعث چرخیدن و به حرکت در آمدن آن ها می شود. در این مقاله از امداد خودرو کیا قصد داریم درباره نقش پلوس در ماشین چیست؟ و کارایی و علائم خرابی آن صحبت کنیم پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

پلوس ماشین چیست؟

شاید می توان گفت پلوس، بخشی از دیفرانسیل ماشین است. که دیفرانسیل خود نیز مهم ترین قسمت سیستم انتقال خودرو است. وقتی نیرو از موتور به میل گاردان انتقال داده می شود، قدرت را به دیفرانسیل و پلوس منتقل می کند. که موجب می شود تا پلوس به حرکت در بیاید.این حرکت موجب چرخیدن چرخ ها می شود، در نتیجه خودرو به حرکت در می آید. نقش پلوس در ماشین بسیار مهم است و موجب حرکت اتومبیل می شود. اما مهم قرار گرفتن آن در ماشین ها متفاوت است.

در برخی از خودرو ها در چرخ های جلو، در برخی دیگر در چرخ های عقب و یا در بعضی از ماشین ها در چهار چرخ آن قرار می گیرد. به این علت است که به برخی از خودرو ها دیفرانسیل جلو یا عقب می گویند. معنی آن این است که چرخ های جلو قدرت را از موتور دریافت می کنند و به حرکت در می آیند که برای این کار پلوس نقش مهمی اجرا می کند.

بخوانید  با انواع فیلترهای خودرو آشنا شوید

محل قرارگیری پلوس در خودرو

پلوس یک نوع میله ای است که به عنوان اتصال بین دو بخش، دیفرانسیل و چرخ ها وجود دارد. برای اتصال هر یک از چرخ ها و دیفرانسیل، در دوطرف دیفرانسیل، پلوس جداگانه ای نصب می شود. این قطعه شبیه به زانوی انسان است، که در جهت های مختلف حرکت دارد. هنگامی که فرمان را به هر جهت می چرخانید پلوس نیز، به همان سمت تغییر جهت می دهد که موحب می شود ماشین به سمتی که می خواهد برود.

اجزای مختلف پلوس

پلوس قطعه ساده ای است که اجزای مختلفی دارد. این قسمت ها به گونه ای کار می کنند که نیروی چرخشی که از دیفرانسیل دریافت می کنند را با کمترین هدر دادن انرژی به چرخ ها منتقل می کنند. عملکرد پلوس بستگی به جایی که در خودرو قرار می گیرد دارد، که سازندگان خودرو این تصمیم را می گیرند.

سرپلوس

سرپلوس قطعه ای است که نقش مهمی در سیستم تعلیق و انتقال نیرو ایفا می کند. سرپلوس به دو سمت شفت متصل می شود و یک سر آن به چرخ ها و سر دیگر آن به سه شاخه گیربکس متصل می شود. این قطعه وظیفه چرخش پلوس را نیز به عهده دارد و موجب می شود تا پلوس چرخ ها را به حرکت در بیاورد.

بخوانید   بهترین سیستم صوتی خودرو ها

مشعلی

وظیفه مشعلی این است، سه شاخه داخلی پلوس خودرو را در خود جای دهد، و آن را به گیربکس و دیفرانسیل متصل کند. موجب عملکرد پلوس را بهتر می کند.

گردگیر

این قطعه لاستیکی و انعطاف بالایی دارد، که شبیه به یک مخروط است. چون پلوس در قسمتی از خودرو قرار دارد که دائما با گرد و خاک در ارتباط است، ممکن است این گرد و خاک به داخل اجزای پلوس نفوذ پیدا کند و عملکرد آن را مختل کند. به این علت از گردگیر استفاده می کنند تا از قسمت های مختلف پلوس که به گریس کاری و روغن کاری نیاز دارند، محافظت کند. بنابر این لازم است تا در زمان سرویس های دوره ای، گردگیر خودرو را نیز مورد ارزیابی قرار دهید، تا در صورت نیاز به تعویض آن اقدام نمایید.

سه شاخه پلوس

 

سه شاخه پلوس

سه شاخه نیز درون پلوس قرار دارد و با مشعلی و چرخ ها درگیر است. اگر این قطعه خراب باشد، در زمانی که خودرو در حال حرکت است ایجاد لرزش می کند. موجب حرکت طولی پلوس و حرکت چرخشی سرپلوس می شود. در هنگام جلو و عقب کردن پلوس صدایی به گوش می رسد، که بر اثر برخورد انتهای میله پلوس با مشعلی می باشد. اما اگر فنر وجود داشته باشد این صدا کمتر و ربطی به خرابی یا معیوب بودن آن ندارد.

 

میل پلوس

بین دو سر پلوس میله ای قرار می گیرد که موجب انعطاف این قطعه می شود. نام دیگر میل پلوس، شافت می باشد. چون فشار زیادی به شافت وارد می شود، جنس و فرم آن، از آلیاژ های محکم و قطور است.

بخوانید  شفت خودرو چیست؟

با توجه به توضیحات بالا گردگیر، سر پلوس و سه شاخه قطعاتی هستند در دو سر، پلوس قرار دارند. مشعلی نیز در سمتی که پلوس به دیفرانسیل و گیربکس متصل می شود، قرار می گیرد.

علل خرابی پلوس

هر گونه آسیبی به هر یک از قسمت های پلوس وارد شود موجب بروز صدای اضافی در چرخ ها می شود. در بیشتر مواقع پاره شدن گردگیر موجب خرابی پلوس می شود. که می توانید با تعویض آن از خرابی پلوس جلوگیری کنید. همچنین عواملی مانند: استفاده نادرست از دنده در حین رانندگی، استفاده غلط از ترمزدستی و ترمز، شل بودن پیچ های سرپلوس، ضربه زدن به خودرو به علت رها کردن زود کلاچ و عوامل دیگر موجب خرابی پلوس اتومبیل می شود.

سخن پایانی

پلوس یک قطعه مهم در سیستم جلوبندی ماشین است. اگر بنا به هر دلیلی این قطعه خراب شود، حرکت خودرو دچار مشکل می شود. علاوه بر آن در صورتی که به موقع به خرابی آن رفع نشود موجب حوادث ناگواری، مانند واژگونی خودرو می شود. بنابر این چک کردن دوره ای سرپلوس ها و گردگیر ها مهم می باشند. با مشاهده هر گونه مشکل و آسیب در این قطعه مانند صدای تق تق می توانید به کارشناسان و متخصصان موتور اسپورتیج مراجعه کنید و ایراد آن را رفع کنید.

ادمین وب‌سایت

‫4 نظر

 • جعفرنژاد گفت:

  سلام امکان مشاوره با کارشناسان شما در ساعات غیرمتعارف وجود داره ؟ یا ساعات کاری مشخصی دارین ؟ سایت شما نمایندگی فعال هم داره تو شهرستانها یا فقط تهران رو شامل میشه ممنون بابت وقتی که برای پاسخ میذارین.

 • زیوری گفت:

  سلام موقعی که میخوام دور فلکه دور بزنم ماشینم صداهای زیادی رو تولید می‌کنه احتمال می‌دین پولس ماشین خراب شده باشه؟؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button09128495079