منوی دسته بندی

ماژول کنترل قدرت خودرو چیست؟

ماژول کنترل قدرت خودرو
یکی از مهم ترین قطعات خودرو که وظیفه اش در خودرو ارسال اطلاعات به سیستم های مختلف است ،ماژول کنترل قدرت خودرو و یا PCMمی باشد .در ادامه با عملکرد ماژول کنترل قدرت خودرو آشنا می شوید  

ماژول کنترل قدرت خودرو چیست

این قطعه بسیار پیچیده می باشد.عملکرد ماژول کنترل قدرت خودرو (pcm) داده هارا از تعدادی سنسور دریافت می کند سیستم هایی که این قطعه برا عملکرد آن نظارت می کند قطعات (ٍ(ECMای سی ام و تی سی ام (TCM) کاربرد سیستم تی سی ام این است که داده هایی که جمع آوری شده است را تحلیل و تجزیه کند و از آن اطلاعات برای کنترل کردن سیستم های انژکتورهای سوخت و یا احتراق و … استفاده کند. زمانی که این قطعه دارای مشکل شود باید انتظار مشکلاتی جدی را برای خودرو خود داشته باشید. این قطعه چگونه کار می کند؟فرقی نمی کند دارای چه خودرویی باشید در همه خودرو ماژول و یا PCMیکی می باشد، این قطعه می توان گفت مغز ماشین است و هر چیزی را در خودرو کنترل می کند . خرابی این کنترل خودرو یک مشکلی بسیار بزرگ برای شما می باشد در این سیستم مشکلات به این معنا است که نمی تواند سر زمان و وقت مناسب پیغام ها را به سایر سیستم ها برساند . یک PCMخراب می تواند بعد از مدت زمانی کوتاه تسمه تایم خودرو و دیگر قطعات را خراب و از کار بندازد. این قطعه بخش زیادی از قطعات الکترونیک موتور خودرو شما را کنترل می کند .   نشانه های خراب شدن ماژول کنترل انتقال نیرو: زمانی که موتور و چراغ چک موتور ضعیف عمل کند .ممکن در جعبه دنده متوجه مشکلاتی مثل تغییر دنده شوید. یکی مشکلاتی که در تمامی ماژول ها وجود دارد مرف غیر بهینه سوخت و افزایش انتشار آلاینده ها می باشد. زمانی که ماژول کنترل نیرو از کار بیافتد ، قبل از اینکه سریع به سراغ ماژول کنترل انتقال نیرو بروید از نبودن علتی دیگر مطمئن شوید. در این مقاله می توانید پنج تا از عمده ترین نشانه های ایراد و خرابی ماژول کنترل انتقال نیرو را بخوانید. همچنین این موارد ذکر شده می تواند باعث ایجاد خرابی در گیربکس اتوماتیک هیوندای شما شود  

چراغ چک موتور:

یکی از اولین نشانه ای که شما می توانید از روی آن متوجه مشکل ماژول کنترل انتقال نیرو خودرو خود شوید  ممکن است چراغ چک موتور باشد .این چراغ می تواند بخاطر هرچیزی با انتقال قدرت در ارتباط باشد این را به یاد داشته باشید که مشکل از سنسور سیم بندی یا هر چیز دیگری هم می تواند باشد . اگر خودروی شما دارای چراغ چک موتور است ، قبل از اینکه مستقیم به سراغ چک کردن ماژول کنترل انتقال نیرو بروید به علت های دیگر هم توجه کنید و با کد های مشکل را با اسکنر OBD2 بررسی کنید.  

عملکرد ضعیف:

ماژول کنترل انتقال نیرو عملکرد خودرو شمارا کنترل می کند و می توان گفت منطقی است اکر پاسخ صحیح ندهد این عملکرد دچار مشکل شود. هر چقدر ماژول کنترل انتقال نیرو خودرو شما بیشتر خراب شده باشد ممکن است چندین مسئله به عملکرد ضعیف منجر شود. زمانی که فقط بخشی از ماژول کنترل انتقال نیرو کار نکند ممکن از فقط برای شرایط خاص این اتفاق بیافتد مثل درجا کارکردن یا شتاب گیری که هردو موضوع دارای عملکرد ضعیف هستند.  

مسائل تغییر دنده:

اگر خودرو شما در تغییر دادن دنده های مختلف مشکل دارد ممکن است مشکل از ماژول کنترل انتقال نیرو باشد . این قطعه هرکاری را که جعبه دنده و موتور شما انجام دهد را کنترل می کند . زمانی که با انتقال نیرو مشکل دارید شاید بتوانید برای حل آن ماژول کنترل انتقال نیرو را ردیابی کنید. زمانی که خودرو در تغییر دادن دنده های مختلف دچار مشکل شود، این مشکل جدی است و هر چه زودتر باید به آن رسیدگی کنید  و اگر این کار را انجام ندهید خودروی شما ممکن است پشت سر هم تصادف کند.  

مصرف غیر بهینه سوخت:

زمانی که چیزی در خودرو درست کار نمی کند می توان گفت نتیجه آن  لطمه خوردن مصرف سوخت خودرو شماست.می توان برای مثال گفت که اگر توربوی شما بوست کافی تولید نمی کند به این دلیل است که ماژل کنترل انتقال نیرو به آن دستور کاری را نمی دهد و بعد شما مجور به گاز دادن بیش از اندازه می شوید.  

افزایش انتشار آلاینده ها:

زمانی که تمام قطعات در خودرو به درستی کار کنند ماژول کنترل انتقال نیرو انتشار آلاینده های خودرو را با بهینه سازی به حداقل می رساند زمانی که ماژول به درستی کار نکند عملکرد آن لطمه می بیند  و انتشار آلاینده های شما افزایش می یابد یک نکته بسیار مهم این است ، تا زمانی که  خودروی خود را برای تست کردن آلایندگی ها نبرید متوجه هیج مشکلی در خودرو خود نمی شوید.   ماژول کنترل انتقال نیرو در کجای ماشین قرار دارد؟  

ماژول کنترل انتقال قدرت در کجای ماشین قرار دارد؟

ماژول کنترل انتقال نیرو درون محفظه موتور نزدیک به جعبه فیوز یا در درون خودرو نزدیک به جعبه فیوز قرار می گیرد ، این قطعه غالبا زیر پنجره جلو در پشت پوشش ها قرار دارد . محل های مختلفی هستند که سازنده می تواند این قطعه را در آنجا قرار دهد . اما بیشترین مکان هایی که سازنده می تواند قطعه ماژول کنترل انتقال نیرو را در آنجا قرار دهد محفظه ی موتور است. قطعه ماژول کنترل انتقال نیرو  مانند هیچ چیز ویژه ای نیست و فقط دارای یک جعبه ی فلزی است که سیم هایی از آن جعبه زده بیرون . زمانی که ماژول کنترل انتقال نیرو خودروی شما درون محفظه موتور نباشد ممکن است داخل اتاقک سرنشین باشد . هر چند که این مکان چندان در خودرو ها مهم نیست ، اما در بسیاری از خودرو ها  این جبعه زیر داشبورد خودرو و یا در پوشش های پلاستیکی خودرو قرار دارد . زمانی که در این دو نقطه خودرو نباشد  ممکن است در صندوق عقب خودرو شما باشد این امر غیر معمول نیست  چون تمام سیم های موتور باید از عقب خودرو عبور کنند تا با ماژول کنترل انتقال نیرو در ارتباط باشند. ماژول کنترل انتقال نیرو مغز واحد تحویل نیرو موتور خودرو شماست . ماژول کنترل انتقال نیرو دارای ویژگی های مختلف و زیادی است از جمله احتراق، آلاینده ها، کنترل ساسات ، سرعت درجا، توربو فشار بوست و زمانبندی و بسیاری دیگر را کنترل می کند. شما می توانید با مراجعه به تعمیرگاه هیوندای 021 ماژول کنترل خودرو خود را درست کرده و یا در صورتی که نیاز به تعمیر گیربکس اتوماتیک خود دارید با شماره های ذکر شده در سایت تماس حاصل فرمایید
ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079