منوی دسته بندی

سیلندر موتور ماشین و عملکرد آن

سیلندر موتور ماشین
سیلندر موتور ماشین قطعه ای استوانه ای شکل است که دارای قطر و ضخامت مشخصی می باشد. از سیلندر موتور کوچک در خودرو های کنترلی بنزینی استفاده می شود و از این قطعه در سایز های بزرگ، در کشتی ها و ناوه های جنگی استفاده می کنند. سیلندر موتور دارای نقش مهمی است ، زمانی که این قطعه خراب شود سوخت به داخل موتور می رود و  باعث از بین بردن آب و روغن می شود و آنجاست که موتور خودرو شما خراب می شود ودیگر کار نمی کند.در ادامه شما می توانید کاربرد سیلندر موتور خودرو را بخوانید   

سیلندر موتور ماشین چیست 

سیلندر استوانه ای شکل از جنس فولاد آب دیده ساخته شده است و محلی است که قدرت در آنجا برای حرکت تولید می شود.پیستون وظیفه بالا و پایین کردن سیلندر موتور را دارد ، زمانی که پیستون به نقطه مرگ بالا برسد سوخت تراکم پیدا می کند و باعث جرقه زنی شمع می شود. زمانی که شمع جرقه بزند باعث سوخت می شود و پیستون به طرف پایین حرکت می کند و سرانجام نیرو برای حرکت کردن خودرو ایجاد می شود و در آخر قطعه دسیک و صفححه به گیربکس تبدیل می شود.  قطعه سیلندر جایگاه پیستون است و خراب شدن این قطعه باعث آسیب دیدن و از بین رفتن سیستم موتور می شود، کار سیلندر موتور هدایت کردن پیستون است.   
بخوانید  صفر تا صد ضد یخ |ضد یخ چیست؟

چگونه می توان سیلندر خودرو را خنک کرد؟ 

یکی از مهم ترین چیز ها در مورد موتور خنک کردن  آن است. زمانی که شما خنک کاری را به طور درست انجام ندهید باعث می شود که پیستون به دیواره های سیلندر موتور بچسبد و باعث از بین بردن کامل موتور می شود و باید هزینه زیادی به تعویض موتور خوودرو بدهید ، باید قطعه را خنک کنیم .  دو مدل خنک کاری داریم، خنک کاری با هوا ، خنک کاری با آب و یا همان رادیاتور.   

خنک کاری با هوا: 

زمانی که هوا با بدنه موتور برخورد کند موتور خنک می شود. شما حتما برای انجام این روش باید موتور را به حالت پروانه ای بگزارید تا هوا به راحتی خارج نشود و در پره ها مقاوت کند برای انجام این روش باید از هواکش های قدرتمند و روغن و هوا استفاده کنید .   

خنک کاری با آب (رادیاتور): 

برای انجام این روش یا همان خنک کاری موتور همراه با آب از قطعه هایی به اسم رادیاتور و واتر پمپ استفاده کنید. این روش دور تا دور سیلندر های داغ موتور و داخل آن  را آب های زیادی فرا گرفته. این آب ها در بعضی مواقع به سوپر هیت می رسد که باید آن را فورا خنک کنید در غیر این صورت تمام قطعاتی که فولادی نیستند آب می شوند و به این حالت می گویند موتور جوش آورده است.  آب داغ شده با استفاده از واتر پمپ به سمت رادیانور می رود و زمانی که باد توسط فن ها به رادیاتور می خورند آب را خنک می کند و به وسیله واتر پمپ آب خنک شده به سمت موتور می رود و جایگزین آب داغ می شود این عمل به صورت بسیار سریع انجام می شود.   
بخوانید  هیوندای کونا و مشخصات آن
انواع سیلندر خودرو   

چند نمونه سیلندر وجود دارد و انواع آن: 

دو نمونه سیلندر وجود دارد که به آنها سیلندر تر و سیلندر خشک می گویند.  در سیلندر خشک ، سیلندر ماشین به طور کامل به موتور جوش خورده است و نمی توان آن را جدا کرد و زمانی که خراب شود باید موتور را عوض کرد نمی شود جدا کرد. برای خنک کاری سیلندر خشک از نمک استفاده می شود .  در سیلندر تر ، سیلندر به موتور جوش نخورده است و می توان زمانی که خراب شده است آن را جدا و به راحتی تعویض کرد.   

امکان دارد سیلندر در ماشین دچار سوختگی شود ؟ 

اگر موارد زیر را نجام ندهید سوختن این قطعه به طور قطعی وجود دارد : 
 1. چک نکردن آب رادیاتور 
 1. چک نکردن سلامت واتر پمپ  
 1. رسوب گیری ها بسیار شدید و خرابی مجاری 
 1. تراشیدن بسیار شدید و سوراخی 
 1. خنک نشدن با استفاده از روغن که می توان گفت در این گزینه یا روغن بسار کم است و یا پمپ روغن خراب شده 
 

آیا سیلندر موتور در تولید کردن قدرت نقش مفیدی دارد؟ 

عمدتا می گویند خیر ، اما هرچه قطر سیلندر خودرو بیشتر باشد پیستون بزرگتر و قدرت بیشتری درست می شود.   
بخوانید  چراغ دی لایت ماشین چه کاربردی دارد؟

آیا می توانیم خودمان سیلندر را عوض کنیم؟ 

اگر سیلندر خودرو خشک باشد باید به تراشکاری برود که این کار باید بدون خطا انجام شود  در غیر این صورت موتور خراب می شود . اگر نوع سیلندر خودرو تر باشد همچنان باید باید به تراشکاری برود ولی به راحتی در می آید و تعویض می شود و موتور خراب نمی شود و نیز به تعویض آن نیست. 

اگر سیلندر خودرو خراب شود حتما باید کل موتور را تعویض کنیم ؟ 

اگر خراب شدن این قطعه باعث سوختن و آب شدن و از بین رفتن قطعات دیگر و یا گیر کردن پیستون شود باید کل موتور را عوض کنید. شما می توانید موتور را تعویض نکنید ولی با پرداخت هزینه بسیار بالا می توانید آن را تعویض کنید توصیه ما به شما این است که حتما موتور جدید بخرید.   

امکان تراشیده شدن سیلندر موتور وجود دارد؟ 

اگر شاتون باعث کج شدن پیستون در سیلندر باشد و روغن کاری به طور درست انجام نشده باشد  احتمال 100% دچار تراشیدگی می شود. 
ادمین وب‌سایت

‫2 نظر

 • Navid گفت:

  محتوای مقالات سایتتون بسیار مفید و کاربردیه میشه بعنوان منابع معتبر هم ازشون استفاده کرد خواستم بدونم امکان ارتباط مستقیم با نویسنده یا نویسندگان این بخش از سایتتون وجود داره ؟ یا خیر ؟

 • بصیری گفت:

  روش های خنک کاری رو یاد نداشتم این مقاله خیلی اطلاعات خوبی در این زمینه بهم داد خنک کننده با هوا خیلی واسم جالب بود.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button09128495079