منوی دسته بندی

علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک

علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک

علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک می تواند دلایل زیادی داشته باشد، گیربکس ها با توجه به مدل طراحی و تعداد دنده هایی که دارد تعریف می شوند، همچنین می تواند تعداد قفس های سیاره ای داشته باشند.

گیربکس اتوماتیک اجزای مختلفی دارد که هر کدام کار کرد های خاص خود را دارند، پس نتیجه می گیریم گیربکس نیز مثل هر اجزای هیدرولیکی نیاز به تعمیر گیربکس اتوماتیک دارد و ممکن است خراب شود. همانطور که گفتیم این خراب شدن که مانند تقه زدن گیربکس بوده می تواند دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

دلایل تقه زدن گیربکس

تقه زدن گیربکس یکی از مشکلات خودرو بوده که موجب عملکرد غیر صحیح گیربکس اتوماتیک شده. که عوامل مختلفی در این امر دخیل هستند.

 

زمان تعویض گیربکس

تاخیر در تعویض گیربکس می تواند موجب تقه زدن شود. این امر زمانی رخ داده که شما سریعا از حالت جلو به عقب یا برعکس تغییر دهید.

 

عملکرد بد شیر رادیاتور

گرما می تواند دشمن خیلی از قطعات خودرو باشد، که گیربکس اتوماتیک نیز از این قائده مستثنی نیست، گیربکس به دلیل اصطکاکی که در بین قطعات آن دارد باعث به وجود آمدن گرما می شود. این گرما نیز سبب ذوب شدن قطعات شده و بعضی اوقات نیز باعث فرار شدن واسکازین می شود. که همین موضوع سبب خرابی گیربکس اتوماتیک شده.

بخوانید  تفاوت گیربکس cvt و گیربکس معمولی

برای اینکه مشکلی پیش نیاید باید از مایع خنک کننده مانند آب استفاده کنید. اما بعضی اوقات نیز ممکن است شیر رادیاتور خراب باشد که به دلیل بالا رفتن گرما در بخش داخلی گیربکس بوده.

 

تعمیر گیربکس هیوندای

 

آلوده شدن روغن گیربکس

روغن گیربکس (واسکازین) باعث روان شدن گیربکس اتوماتیک می شود. که اگر این روغن کاری به درستی و توسط فرد متخصص انجام نشود باعث خوردگی و شکنندگی گیربکس شده. به همین دلیل کسانی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند باید در دوره های مشخص شده روغن گیربکس را تعویض و یا کنترل کنند.

تعمیر گیربکس اتوماتیک دغدغه همه استفاده کنندگان این نوع وسیله نقلیه بوده.

 

خرابی شیر های الکترونیکی و سوپاپ

با درست کار نکردن سوپاپ ها یا شیر های الکترونیکی جعبه دنده؛ باعث ایجاد فشار نادرست بر روی روغن گیربکس شده و یا جریان را مختل می کند. اختلال جریان روغن نیز منجر به تقه زدن گیربکس خاهد شد.

 

رانندگی کردن نادرست

گیربکس اتوماتیک نیز قلق های خاص خود را دارد اگر به درستی از آن استفاده نشود می تواند در طولانی مدت دچار خرابی شود. مثلا اگر با پدال گاز به طور بد و عصبی برخورد شود که ماشین تغییر سرعت ناگهانی داشته باشد. این عمل اصطلاحا باعث گیجی سیستم کامپیوتر گیربکس شده و می تواند به اجزای داخل آن ضربه وارد کند. و گیربکس از بین برود. حال اگر نیاز به خرید گیربکس هیوندا داشتید می توانید با ما تماس بگیرید.

بخوانید  سرویس دوره ای خودرو چیست؟

 

اتصالات داخل گیربکس

اگر گیربکس خودرو دچار تقه زدن شده باشد و به آن توجه ای نکنید مانند توجه نکردن به گیربکس سانتافه که موجب شل شدن اتصالات داخلی گیربکس شده. به همین دلیل اگر حس کردید گیربکس شروع به تقه زدن می کند باید به یک متخصص آن را نشان داده تا دست به تعمیر گیربکس اتوماتیک شما بزند.

 

رفع تقه زدن

 

رفع تقه زدن گیربکس اتوماتیک هیوندا

یکی از مشکلاتی که بعد از تعویض گیربکس پیش می آید تقه زدن در دنده ها بوده. که با تعریف کردن ایسیو این مشکل حل می شود.

 

وقتی گیربکس اتوماتیک لگد می زند

یک گیربکس اتوماتیک دنده سیاره ای بر اساس مکانیسم قفس چرخ دنده سیاره ای کار می کند. در واقع این گیربکس مانند دستی چیزی به اسم دنده 1 و 2 ندارند و توسط ضرایب مجازی به وجود می آید.. برای اینکه گیربکس بتواند نسبت انتقال قدرت های مختلف را ایجاد کند به وسیله باند های ترمز، سرعت گردش بخش های مختلف را تغییر می دهد.

 

 

آیا خود می توانیم مشکل تقه زدن خودرو را رفع کنیم؟

تشخیص علت تقه زدن کار هر کسی نبوده و یک متخصص می خواهد. برای رفع تقه زدن گیربکس اتوماتیک بهتر است به تعمیر گیربکس اتوماتیک بپردازید.

بخوانید  بررسی هیوندای اکسنت

 

 

تعمیر تقه زدن چه قدر زمان نیاز دارد؟

این مورد بستگی به علت آن بوده مثلا اگر مربوط به روغن گیربکس باشد، نهایتا دو ساعت زمان نیاز دارد اما اگر ایراد از داخل گیربکس باشد به 3 روز زمان احتیاج دارد.

ادمین وب‌سایت

‫2 نظر

  • جمشیدی گفت:

    سلام من یه تازگی گیربکس رو عوض کردم ولی احساس میکنم گیربکس یه صدای تقه مانندی داره به نظر شما مشکل اساسی چی هستش ؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button09128495079