منوی دسته بندی

اجزای تشکیل دهنده گیربکس اتوماتیک

اجزای تشکیل دهنده گیربکس اتوماتیک

گیربکس یا جعبه دنده یکی از قطعات مهم و حیاتی خودرو است و نبودن آن باعث حرکت نکردن خودرو شما است. گیربکس ها نیرویی که توسط موتور تولید شده است را به چرخ ها منتقل می کند و از قطعات داخلی خودرو تشکیل می شود که تمام این قطعات در کنار هم می توانند نیروها را به چرخ ها منتقل کنند و باعث حرکت خودرو می شوند.

اجزای تشکیل دهنده گیربکس

محور کمکی و یا محور وسط:

قطعه محور واسط توسط چندین چرخ دنده به محور اصلی ومحور کلاچ وصل می شود، چرخ دهنده های محور کمکی اندازه های مختلفی دارد که می توانند طیف های گسترده ای از گشتاور را تولید کنند. محور کمکی یا محور واسط مثل محور کلاچ با سرعت های ثابت در عین حال مختلف می چرخد.

شافت ورودی ، شافت محرک و یا محور کلاچ:

این قطعه یعنی محور کلاچ یکی از اصلی ترین قطعات گیربکس می باشد که وظیفه انتقال نیروی موتور به شافت ها و محور های دیگر است. ارتباط بین محور کلاچ با موتور خودرو توسط کلاچ برقرار میشود زمانی که کلاچ خودرو درگیر باشد کلاچ می چرخد.محور کلاچ یا شافت ورودی فقط یک دنده ثابت دارد که با سرعت میل لنگ موتور سانتافه می چرخد.

بخوانید  دینام خودرو چیست؟

شافت خروجی و یا محور اصلی :

این قطعه جز قطعات مهم گیربکس خودرو است و گشتاور مورد نیاز خودرو را با سرعت های مختلف تامین می کند. محور اصلی دارای چند چرخ دنده می باشد که دارای قطر های مختلفی هستند و حرکت آنها با استفاده از چرخ دنده های محور واسط امکانپذیر خواهد بود.

یاتاقان و یا بیرینگ گیربکس:

بیرینگ گیربکس هم یکی از قطعات گیربکس می باشد که در بین میل لنگ و دسته پیستون قرار دارد و وظیفه پشتیبانی از قسمت های کاهش اصطکاک و دوار است. محور واسط و محور اصلی گیربکس توسط یاتاقان پشتیبانی می شوند تا حداکثر نیرو برای حرکت اتوموبیل را تولید کنند.

چرخ دنده ها:

یکی دیگر از قطعات مهم گیربکس ها چرخ دنده ها هستند که برای انتقال دادن یک شافت به شافت دیگر مورد استفاده قرار می گیرند . اندازه گشتاور منتقل شده با استفاده از چرخ دنده ها به تعداد دندانه ها و اندازه چرخ دنده بستگی دارد، هر چقدر ضریب دنده ها بیشتر باشد شتاب خودرو هم بیشتر است ولی سرعت آن کمتر است . تمام چرخ دنده ها به غیر از دنده های روی شافت اصلی برروی شافت مربوط به خود قرار دارند.

دسته دنده :

دسته دنده یکی از قطعات بیرونی در سیستم گیربکس خودرو محسوب می شود که مانندیک هرم ساده است و راننده می تواند با استفاده از آن دنده خودرو را تعویض کند ، تعویض دنده توسط دسته دنده در خودرو هایی که دارای سیستم گیربکس اتومات هستند کاملا حذف شده و عملیات تعویض دنده به صورت اتومات انجام می شود . اما در سیستم هایی که گیربکس اتوماتیک ندارند و غیر اتوماتیک هستند راننده باید با استفاده از دسته دنده و فشار دادن پدال کلاچ به صورت دستی دنده را تعویض کند.

بخوانید  معرفی ماشین هیوندا سانتافه

اگر نیاز به تعمیر گیربکس اتوماتیک خود دارید می توانید با ما در تماس باشید، متخصصان ما به شما مشاوره داده و در صورت نیاز خودرو شما را به تعمیرگاه هدایت می کنند.

ادمین وب‌سایت

‫4 نظر

 • غلامی مقدم گفت:

  سلام میتونیم از طریق نمایندگی شما گیربکس دستی رو به اتوماتیک تبدیل کنیم؟؟ شما همچنین خدماتی رو به مشتری هاتون ارایه می‌دین.؟؟

 • قلی زاده گفت:

  سلام. سریع ترین روش برای ارتباط با کارشناسان فروش شما چی هستش من ماشینم دچار مشکل شده میخوام سریع از روش درست کردنش مطلع بشم.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button09128495079