منوی دسته بندی

اگزوز خودرو و انواع آن

اگزوز خودرو

یکی از قطعات خودرو که وظایف مهم و کلیدی  اگزوز خودرو می باشد. مهم ترین وطیفه اگزوز ماشین می تواند به انتقال گاز های موجود شده از احتراق در موتور خودرو به انتهای محیط اشاره کرد.

می توان به طور کلی گفت که از مهم ترین وظایف این قطعه کاهش آلایندگی، کاهش صدا و کاهش دما است.

برای درک کردن بهتر این قطعه باید اجزای آن بشناسید. در ادامه امداد خودرو هیوندا به شما می گوییم که هر کدام از قطعات اگزوز خودرو چه می باشند و کاربرد آن ها چیست.

 

قطعات اگزوز خودرو

اگزوز خودرو از قطعات مختلفی تشکیل شده است : لوله اگزوز ، لوله های ربط ، لوله پخش کننده دود، انباره صدا خفه کن و منیفولد خروجی است.

 

لوله های ربط اگزوز خودرو:

داخل اگزوز لوله هایی وجود دارد که رابط بین انباره ، سر اگزوز و منیفولد دود می باشد و باید یک سری استاندارد ها راداشته باشند. این استاندارد ها مربوط به جنس ، شعاع قوس ها و طول آن است. یکی دیگر از استاندارد ها قطر اسمی لوله است که تاثیر زیادی در کاهش دادن فشار منفی دارد.

کاتالیست

 

مبدل کاتالیزوری (کاتالیست ها)

کاتالیست ها دارای یک نوع فیلتر از جنس سرامیک هستند ، دودی که از موتور خارج می شود را تصفیه می کند. وظیفه اصلی کاتالیست ها کاهش دادن آلایندگی خودرو است. کاتالیست های خودرو های داخلی شتاب ماشین را کاهش می دهند و باعث می شود بعضی از رانندگان اقدام به جدا کردن این قطعه از خودرو کنند که حتی در نظر نمی گیرند که به محیط زیست آسیب می زنند.

بخوانید  باتری ماشین چیست  و چه وظیفه ای دارد؟

 

انباره اگزوز خودرو:

انباره اگزوز خودرو قسمتی از اگزوز می باشد که وظیفه آن کاهش دادن سرعت گاز های خروجی است تا از طریق آن صدای خروج گاز را مقدار زیادی کم کند. هر کدام از انباره ها با نسبت به ابعاد ، جنس و ویژگی هایش صدای بخصوصی را تولید می کند.

 

منبع تولید صدای اگزوز خودرو:

در حقیقت صدا نوعی از امواج فشار است که توسط نواسانات فشار هوا تولید می شود. این تپش ها با سرعت صوت در هوا حرکت می کنند، تپش ها زمانی در موتور خودرو به وجود می آیند که سوپاپ خروجی باز شده باشد و جریان گاز فشرده شده ناگهان وارد اگزوز شود.

این موقعیت مولکول های گاز خروجی به مولکول های کم فشار داخل لوله برخورد می کند و آن هارا تحت فشار می گذارد. بعد این مولکول ها ی فشرده، مولکول های مجاور را فشرده تر می کنند و خودشان کم فشار می شوند.

به همین دلیل امواج صدای خیلی تند تر از جریان گاز در لوله های خروجی حرکت می کنند که سبب لرزیدن پرده گوش انسان ها با نواسانات فشار می شود و در واقع مغز این لرزش را یک صدا درک می کند. هر چقدر موتور خودرو سریع تر کار کند فشار هوا با سرعت بیشتری تغییر می کند و سبب شنیده شدن صدای ریز تری می شود و تغییرات آرام و کندتر باعث شنیده شدن صدای بم تری می شود.

بخوانید  9 دلیل بالا رفتن مصرف بنزین

ادامه انواج تعیین کننده ی میزان بلندی صدا می باشد و امواج صوتی با دامنه بیشتر پرده گوش را می لرزاند و همین باعث می شود ما صدای بلندتری را می شنویم .

 

گاز های خروجی :

بعد از احتراق و سوختن بنزین و هوا بخشی از هیدروکربن نسوخته ، دی اکسید کربن و منواکسید کربن با فشار زیاد پیستون محفظه اختراق خارج شده و وارد منیفولد یا هدرز می کند. مشکل اصلی حرارت بالای این گاز ها می باشد ، این حرارت به حدی زیاد است که با حرارت کوره ذوب فلزات برابری کند.

برای خارج شدن گاز ها نیازی به لوله های جداگانه نیست.

 

منوفلید

منیفولد خارجی اگزوز:

این بخش وظیفه دارد دود های خروجی را از مجاری موجود سیلندر بگیرد و به لوله های اگزوز منتقل کند. منیفولد اگزوز خودرو دارای انواع و مدل ها مختلفی می باشد، مثل : موتور خطی ، منیفولد در کناره موتور و یا در موتور های 7 شکل در دو طرف خودرو ها قرار می گیرند.

 

انواع اگزوز های خودرو:

 

انواع اگزوز های خودرو

اگزوز های تک خروجی:

در بیشتر خودرو از این مدل استفاده می کنند. این مدل اگزوز بسیار ارزان تر است نسبت به دیگر نمونه های اگزوز. این قطعه فقط از یک لوله برای خارج کردن دود از سیلندر استفاده می کند. این مدل در موتور های کم حجم و کم قدرت استفاده می شود ، به دلیل اینکه خروجی دود و گاز کمتر است و با همین نمونه مدل کارش راه می افتد.

بخوانید  آشنایی با هیوندای الانترا

 

اگزوز های دو طرفه:

از این مدل استفاده زیادی نمی کنند . همان مدل های عوض شده اگزوز های دوگانه هستند که به دلیل های مختلف توسط ماشین باز ها عوض می شود.

 

اگزوز های دو خروجی:

این مدل معروف به اگزوز های دوگانه هم هستند و در امروزه خیلی رایج هستند. به دلیل کم حجمی و قدرت موتور ها بیشتر شده اند و تلاش می کنند از این خروجی های دو گانه استفاده کنند تا بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند. این مدل از اگزوز ها برای سیستم های توربوشارژر در امروزه هم به شدت پیشنهاد می شوند.

 

اگزوز های High Performance:

سرعت خروج گاز و دود ها در این مدل خیلی بالا است چون که در طراحی این مدل ها از آلیاژ های مخصوص و خاصی استفاده می کنند ، البته به دلیل صداهای گوش خراش و منحصر به فردی که دارند استفاده کردن از این مدل اگزوز در خودرو ها ، در شهر ممنوع است.

 

چند نمونه از علائم خراب شدن اگزوز ها در خودرو:

  1. شنیدن صداهای بسیار بلند و ناهنجار از خودرو
  2. غلظت گاز های آلاینده در خروجی اگزوز افزایش پیدا می کند
  3. مصرف سوخت خودرو بسیار افزایش پیدا می کند
  4. زمانی که میزان قدرت خودرو کم شود

 

چنانچه نیاز به تعمیر موتور هیوندا سانتافه خود داشتید می توانید با ما در تماس باشید، هیوندا 021 به طور شبانه روزی در خدمت شما هستن

 

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079