منوی دسته بندی

عملکرد بوش سر سیلندر و وظیفه در موتور

بوش سر سیلندر

یک موتور درون سوز از اجزای مختلف و ثابتی تشکیل شده است که دو نمونه از این اجزای ثابت سیلندر و پیستون هستند که اصلی ترین قسمت هم می باشند. سیلندر یک قسمت ثابت و پیستون یک قسمت متحرک در موتور خودرو می باشند.

در برخی از موتور ها پیستون ها در داخل سیلندر حرکت می کنند اما در برخی دیگر از موتور ها قطعه ای استوانه ای شکل فلزی بین قسمت داخلی سپیستون و سیلندر  وجود دارد که به آن بوش سیلندر می گویند.

 

بوش سیلندر در موتور خودرو چیست؟

در ادبیات فنی بوش یک استوانه ی توخالی است که به معنی افزایش دادن قطر داخلی، سریع و  سهیل فرایند تعمیر و برای  ورغن کاری و خنک کردن بهتر در مسیر های رفت و آمدی استفاده می شود.

برای مثال: در جلوبندی خودرو ها محل اتصال طبق به شاسی را با استوانه ای کوچک پر می کنند که با استفاده کردن از بلبرینگ های به کار رفته شده در قسمت بیرونی اش باعث کاهش دادن تنش دو فلز متصل به هم در زمان حرکت می کند. در درون بعضی موتور ها این وسیله وجود دارد.

 

انواع بوش سیلندر ؟

این قطعه که بوش سیلندر نام دارد در تمامی موتور ها وجود دارد اما در برخی از آن ها این قطعه به بدنه سیلندر متصل شده است و مستقیما خنک کاری نمی شود ولی در بعضی از موتور های دیگر بوش یک قطعه جداگانه محسوب می شود  که بین آن و بدنه سیلندر توسط آب خنک کاری می شود.

در برخی از موتور ها بوش و آب با هم در تماس نیستند و به این نمونه بوش خشک گفته می شود ولی در بعضی از موتور های دیگر بوش و آب مستقیما با هم دیگر در تماس اند و خنک می شود که به این نمونه هم بوش تر گفته می شود.

بخوانید  بررسی فیلتر هوای کابین در خودرو | بهترین زمان تعویض آن

تمامی موتور خودرو ها از جمله موتور سانتافه دارای بوش سر سیلندر هستند.

 

بوش سیلندر در موتور خودرو چه کاربردی دارد؟

تا این قسمت با بوش سیلندر و وظایف آن آشنا شده اید اما یک سوالی که در ذهن شما ایجاد می شود این است که چرا باید درون سیلندر از بوش استفاده کرد؟فکر کنید که به دلیل های مختلف ، بدنه داخلی سیلندر از اثر سایش به یاتاقان و پیستون دچار مشکل شده باشد. در این حالت اگر بدنه سیلندر از یک تکه ساخته شده باشد برای حل کردن مشکل خراشیدگی باید تمامی بدنه داخلی سیلندر را تراشید که هم بسیار هزینه بر و هم بسیار وقت گیر است و به غیر از اینا باعث بزرگتر شدن قطر سیلندر می شود. اما اگر در موتور از بوش جداگانه استفاده شده باشد در هنکام این مشکل بوش را به سادگی از موتور جدا و آن را تعویض می کنند.

 

عوامل خرابی بوش سر سیلندر در خودرو چیست؟

ایجاد حرفه در بوش سیلندر خودرو:

ایجاد شدن حفره در بوش سیلندر باعث نفوذ آب به داخل سیلندر می شود که این باعث می شود تمامی  موتور های دیزل که در آن ها پوش استفاده شده اتفاق بی افتد. به وسیله نیروی های جانبی و احتراق  توسط پیستون سبب شکل گیری حباب هایی در آب می شود که در آخر سبب از بین رفتن لایه محافظ ایجاد شده توسط ضد یخ می شود و بوش سیلندر خودرو شما سوراخ می شود.

بخوانید  کوئل خودرو چیست | صفر تا صد کوئل

 

گرد شدن لبه بالای بوش سیلندر:

گرد شدن لبه بالای بوش سیلندر به طوری است که قسمت بالای بوش کاملا از آن جدا می شود این اتفاق طوری می افتد که ترک از پایین شروع می شود بعد در امتداد بوش ادامه پیدا می کند .دلیل اتفاق افتادن این مشکل وجود داشتن کثیفی و چک جسم خارجی در محل نصب بوش بر روی سیلندر و یا موازی نبودن سیلندر و لبه بوش باشد.

برای تعمیر موتور هیوندای خود با ما تماس بگیرید

امداد هیوندا

خوردگی حبابی:

این مشکل نتیجه تشکیل و برخورد حباب هایی از مایع خنک کننده هستند و در نهایت سبب دیدن سطح و به وجود آوردن حفره می شود. دلایلی باعث بوجود آمدن این اتفاق می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

 1. خوب نصب نشدن بوش سیلندر در خودرو
 2. وجود داشتن سایش در بین پیستون و بوش
 3. ورود هوا به سیستم خنک کننده
 4. نامناسب بودن مایع ضد یخ
 5. وجود لرزش زیاد بر اثر فاصله بین بوش و پیستون
 6. نامناسب بودن اندازه پیستون و استفاده کردن از پیستون هایی که قبلا یک بار مورد استفاده قرار گرفته شده اند
 7. وجود املاح نمکی ، اسیدی و آهکی داخل آب به عنوان خنک کننده
 8. وجود داشتن ایراد فنی در ترموستات که سبب نرسیدن بوش و پیستون این به دمای مناسب می شود
 9. نبودن ضد یخ به اندازه کافی سبب تشکیل حباب های بخاری می شود
بخوانید  درباره مکمل های سوخت بیشتر بدانید | انواع، مزایا و نحوه استفاده از آن

 

خراب بودن بوش و شکستن آن:

خراب بودن بوش و شکستن آن با گریپاژ کردن و دفرمه شدن پیستون همراه با شسکتن سطح داخلی بوش سیلند ایجاد می شود.

 

معایب بوش سیلندر:

یکی از اصلی ترین قطعات ماشین بوش سرسیلندر می باشد.در صورت خراب بودن یا نبودن این قطعه پیستون به طور مستقیم با با بدن هسیلندر برخورد می کند و باعث ساییدگی و خراب بر روی بدنه سیلندر می شود. در صورت وجود داشتن  این مشکلات فقط راه حل تراشیدن بدنه سیلندر است که اول کمی دشوار است و دوم به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد.

 

تعمیر موتور هیوندا

بوش سیلندر اصلی را از کجا تهیه کنیم؟

بوش سیلندر جز قطعاتی است که تقریبا نیازی به تعویض ندارد اما در اث مواردی مانند: خراب بودن یاتاقان ها ، خنک کاری نادرست موتور و اجزای آن ، عدم روغن کاری درست موتور بوش ها دچا مشکل می شوند و آنجا است که بوش سیلندر باید تعویض شود.

بوش سیلندر به طور پیوسته  با گرمای زیاد و سایش شدید در برخورد است و به همین دلیل است که جنس آن از آلیاژ است که دارای اهمیت بالایی می باشد تا بتواند در مقابل این مشکل ها به خوبی مقاومت کند.

بوش سیلندر را نمی توان از روی ظاهر دوام آن را قضاوت کرد و فقط بعد از نصب کردن آن بر روی موتور و طی گذشت مدت زمانی خرابی آن دوباره مشخص می شود و نیاز به هزینه دارد.

ما در امداد هیوندا 021 دارای کارشناسان مجرب هستیم که می توانیم با اطمینان دست به خودرو هیوندای شما بزنیم.

ادمین وب‌سایت

‫4 نظر

 • حسینی گفت:

  سلام. خسته نباشید میگم اگه احیانا ماشینمون جایی خراب بشه تعمیرکار هم دارین که بتونه ماشین رو تعمیر کنه؟؟

 • عباسی گفت:

  سلام. یه سری وسایل برای تعمیر ماشینم میخواستم. از سایت شما سفارش بدم کی دستم میرسه؟؟؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button09128495079