منوی دسته بندی

رادیاتور خودرو و عملکرد آن

رادیاتور خودرو

رادیاتور خودرو سیستمی مهم و اساسی است که اگر در خودرو شما وجود نداشته باشد بعد از گذشت حدود 5 کیلومتر خودرو شما از قسمت موتور آتش می گیرد و از طریق لوله پمپ لنزین به باک می رسد و باعث انفجار خودروی شما می شود.

قطعه رادیاتور در خودرو به قدری مهم است که در صورت خراب بودن آن می تواند کل خودروی شما را از بین ببرد و اولیت قطعه ای که از بین می رود سیلندر خودرو یا موتور آن می باشد.

زمانی که رادیاتور خراب باشد و کار نکند پیستون داغ می شود و به سیلندر می چسبد و باعث از کار افتادن موتور می شود.

اگر رادیاتور شما در راه خراب شد می توانید با امداد هیوندا تماس بگیرید.

 

رادیات در خودرو چیست

رادیاتور خودرو قطعه ای است که سبب خنک کردن موتور می شود همین خنک کردن وظیفه ی اصلی آن است ، یکی دیگر از کاربرد رادیاتور گرم کردن هوای خودرو می باشد .

اشتعال سوخت و انفجار: زمانی که شمع موتور جرقه می زند و سوختن درون موتور مشتعل شده و منفجر می شود،پیستون را به پایین هل داده و باعث به حرکت در آمدن خودرو می شود .

در هر دقیقه هزاران بار در هر سیلندر انفجار صورت می گیرد و سبب ایجاد حرارت زیادی می شود تا زمانی که نیاز پیدا می کنیم این حرارت را مهار کنیم چون در غیر این صورت حرارت باعث انفجار کل خودرو می شود.

سیستم رادیات دارای آب ، ضدیخ و ضدجوش است که به وسیله واتر پمپ آب داخل خود را به سمت راه های داخلی و منافذ باز و خالی موتور خودرو می فرستد. رادیاتور در خودرو برای ورود و خروج آب در درون موتور ساخته شده اند ، زمانی که آب وارد موتور می شود دور تا دور سیلندر را پر از آب می کند و بعد از رسیدن به دمای مورد نیاز به رادیاتور بر می گردد.

بخوانید  بهترین خودرو های چینی در ایران

بعد به وسیله فن موجود در جلوی خودرو آب داغ 70 درجه خنک شده و به 10 درجه می رسد و بعد این حرکت پشت سر هم تکرار می شود و در آخر بسبب خنک شدن آب می شود.

اگر در خودرو رادیاتور وجود نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر در خودرو شما رادیاتور وجود نداشته باشد، موتور خودرو جوش آورده و در آخر باعث انفجار آن می شود پس این سیتم حتما باید در خودرو شما وجود داشته باشد.

چرا باید در رادیاتور خودرو ضدجوش و یا ضد یخ بریزیم؟

در هوای سرد از ضد یخ و در هوای گرم از ضد جوش استفاده می شود لطفا این دو را باهم دیگر اشتباه نگیرید .نیازی نیست در تابستان و یا زمستان ماده مخصوصی در رادیاتور خودرو بریزید چون ماده ای که ضدیخ نامیده شده است هر دو حالت را در خود دارد.

ضدجوش: ضدجوش در هوای گرم از گرم شدن بیش از حد آب جلوگیری می کند و نمیزارد به نقطه جوش و سوپر هیت برسد.

ضدیخ: در هوای سرد ضدیخ آب رادیاتور خودرو را در دمای زیر صفر می رساند نمی گذارد که رادیاتور خودرو یخ بزند و از منفجر شدن آن جلوگیری می کند.

رادیاتور خودرو از چه جنسی است؟

رادیاتور از جنس آلمینیوم ساخته می شود تا بتواند حرارت را به خوبی دور کند و از جوش آمدن آل جلو گیری کند. امکان دارد که دیده باشید که رادیاتور خودرو دارای پره های نرمی بوده که اگر به آن دست بزنید سریعا له می شود و فرم مخصوص خود را از دست می دهد چون بسیار نازک و نرم است. رادیاتور را این اینجوری طراحی کرده اند که حرارت را جذب کند و هوای آزاد را به بیرون انتقال دهد.

بخوانید  وظیفه فولی یا پولی ماشین

رادیاتور در خودرو چه اندازه عمر می کند؟

رادیاتور خودرو برعکی قطعات دیگر مانند جعبه فرمان بیشتر از 10 سال عمر نمی کند. عمر مفید رادیاتور زیاد نیست و بعد از مدت زمانی باید حتما تعویض شود . در کشور ما این کار را انحام نمی دهند و تا زمانی که رادیاتور خودرو از بین نرود این قطعه را عوض نمی کنند.

ممکن است بیرون رادیاتور خوب و سالم به نظر برسد اما مهم داخل این قطعه است که پر شده از رسوب و سبب کور شدن شبکه رادیاتور خودرو می شود.

شبکه های رادیاتور خودرو باریک هستند و اگر رسوبات درون آن را پر کنند بسته می شوند و باعث زود جوش آمدن رادیاتور خودرو می شود.

رادیاتور خودرو را چند وقت یکبار باید بررسی کرد؟

هرماه شما باید رادیاتور خودرو خود را بررسی کنید ، اگر رادیاتور خودرو شما آب کم می کند ممکن است خراب و یا آسیب دیده باشد و سبب ایجاد دردسر بزرگی برای شما می باشد پس بهتر است که هرماه آن را چک کنید.اگر با مشکلات زیر روبه رو شدید حتما رادیاتور خودرو خود را از نظر نشتی . کثیفی آن بررسی کنید.

 • اگر بخاری خودرو خوب گرم نمی کند
 • اگر مایع خنک کننده از اطراف رادیاتور نشتی دارد
 • اگر موتور خودرو داغ می کند
بخوانید  با ترفندهای افزایش عمر لاستیک خودرو آشنا شوید

برای تعمیر موتور هیوندا خود با ما تماس حاصل فرمایید.

 

انواع رادیاتور خودرو

 

انواع رادیاتور خودرو

رادیات در خودرو دو نوع می باشد

رادیاتور کروگیت:

این نوع رادیاتور خودرو دارای پره های موج دار می باشد و به جای اینکه لوله ها از درون پره ها عبور کنند این دو مجموعه در کنار هم قرار می گیرند  و پره ها را به نوک فین وصل می کنند. فرایند ساختن رادیاتور کروگیت راحت تر است و  بیشتر مورد استفاده قرار می گرد.

رادیاتور فین تیوب:

در این نمونه رادیاتور پره های خنک کننده و لوله های دارای آب به صورت عمود بر هم قرار می گیرند و لوله ها از درون پره ها عبور می کنند.

دلیل کم شدن آب رادیاتور:

 • هواگیری اشتباه رادیاتور
 • استفاده نکردن از ضدیخ
 • سوختن واشر سرسیلندر
 • نشتی درز رادیاتور خودرو
 • سوراخ بودن مخزن رادیاتور

اجزای رادیاتور خودرو

 مخزن رادیاتور ،ترموستات، پروانه ، واتر پمپ، فن یا پنکه ، تسمه پروانه، شلنگ فوقانی و تحتانی

دلایلی که باعث سوراخ شدن رادیاتور می شود

فشار بالای آب درون رادیاتور، وجود نداشتن آب در موتور، عوامل شیمیایی ، خراشیدگی و ضربه ، استفاده کردن از آب شهری، چرخه حرارت نامتعادل

ادمین وب‌سایت

‫6 نظر

 • پناهیان گفت:

  بسیار جامع به بحث پرداخته شده نکات خوبی ازش بیرون کشیدم مثل یه راهنمای بسیار جامع عمل میکنه این مقاله خونونش رو به همه توصیه و تاکید میکنم تشکر از شما و مجموعه خوبتون

 • میثم تجریشی گفت:

  بخش مقالات سایتتون واقعا عالیه هر بار من با مطالعه این بخش از سایتتون نکات تازه ای از مباحث مطرح شده یاد میگیرم امیدوارم به این بخش از سایتتون توجه ویژه ای داشته باشین آرزوی موفقیت روزافزون دارم برای شما و همکارانتون.

 • هادی گفت:

  توضیحاتی که گذاشتین خیلی کاربردیه بسیار خوب به مبحث پرداخته شده … فقط دو سه تا شبهه تو ذهنمه که اشاره ای بهش نشده بود آیا امکان مطرح کردن باهاتون هستش ؟ همینجا تو کامنتها میتونم مطرح کنم یا باید به بخش خاصی از سایت مراجعه کنم ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

 • اردلان گفت:

  بسیار عالیه عملکردتون چون من یکبار تجربه کردم خدماتتون رو … کلا عادت به کامنت گذاری ندارم ولی حیفم اومد در این یک مورد خاص تجربه استفاده از خدمات شما رو با بقیه دوستان به اشتراک نذارم مطالب و مقالاتتون واقعا آموزنده و پر از نکات ارزشمنده آرزوی موفقیت دارم برای شما و مجموعه خوبتون.

 • سعید گفت:

  مطالب خوبی در بخش مقالاتتون گنجاندین من که هر مطلبی رو از بخش مقالاتتون مطالعه میکنم به دانش اطلاعاتیم از این شاخه تخصصی اضافه میشه و من خوشحالم که سایت شما مرجع خیلی از ماها شده … مبحث مطرح شده در این مقاله بسیار نکات خوبی رو پوشش داده و من دو نکته خیلی مهم آموختم که قبلا اصلا ذهنیتی نسبت بهش نداشتم ‌.. تشکر.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button09128495079