منوی دسته بندی

ترموستات خودرو چگونه کار می کند؟

ترموستات خودرو

ترموستات خودرو یک قطعه کوچیک است که در بین رادیاتور و موتور قرار گرفته است وظیفه نزدیک کردن دمای حرارت موتور به دمای عملکرد آن دارد.

سیستم های خنک کننده خودرو های احتراقی نقش مهمی دارند و عملکرد نادرست آن ها باعث کاهش یافتن بازدهی موتور و آسیب رساندن به آن می شود. دمای مناسب موتور اهمیت زیادی دارد ، سرد بودن زیاد موتور سبب بالا رفتن غلظت و گرانروی روغن و در آخر باعث روانکاری نادرست قطعات داخلی موتور خودرو می شود که در نتیجه سبب آسیب رسیدن به موتور خودرو شده.

 دمای بیش از اندازه موتور سبب رقیق شدن روغن و از بین رفتن خواص روانکاری می شود و این موضوع باعث آسیب دیدن موتور خودرو می شود. اگر نیاز به تعمیر موتور هیوندا دارید با ما تماس بگیرید.

موتور های احتراقی که با مصرف سوخت فسیلی و تبدیل آن به انرژی شیمیای ناشی از آن به انرژی مکانیکی کار می کنند در سیستم خنک کننده ای به نام ترموستات قرار گرفته اند. وظیفه ترموستات نزدیک کردن دمای حرارت موتور به عملکرد آن است ، ترموسات این وظیفه را با تنظیم کردن جریان مایع خنک کننده از رادیاتور به موتور خودرو انجام می دهد.

این نمونه ترموستات با استفاده کردن از یک محفظه مهر و موم شده حاوی یک پودرمومی که با دمای ویژه ای منبسط و ذوب می شود قطع و وصل کردن جریان مایع را مدیریت می کند. انبساط این قطعه زمانی که دما از حد مشخص بیشتر رود سوپاپ را باز می کند.

مشکلات یک سره کردن ترموستات خودرو:

 1. فرسایش قطعات خودرو
 2. کاهش راندمان موتور خودرو
 3. به طور ناگهانی خنک شدن موتور خودرو
 4. بالا و یا پایین رفتن دمای موتور خودرو
 5. تاب برداشتن سرسیلندر خودرو
 6. آسیب دیدن قطعات داخلی موتور خودرو
بخوانید  سنسور مپ چیست؟

مشکلاتی که سبب نصب ترموستات در دمای پایین می شود کدام اند؟

 1. فرسودگی سریع قطعات خودرو
 2. افزایش یافتن مصرف سوخت خودرو
 3. مصرف کردن بالای روغن و پایین آمدن غلظت آن
 4. استهالاک سریع پیستون و سیلندر ها

اگر از ترموستات مناسب خودرو خود استفاده نکنید برای خودروتان مشکلات بالا اتفاق می افتاد.

تعمیر ترموستات خودرو:

درجه ی حرارت ترموستات خودرو در کارخانه تعریف شده است ، زمانی که درجه حرارت مشخص شده  به هم بریزد می بایست ترموستات خودرو خود را عوض کنید.

ترموستات به چه صورت کار می کند؟

ترموستات به چه صورت کار می کند؟

در اینجا راجب ترموستات یکی از خودرو ها صحبت می کنیم. ترموستات در دمای مخصوصی که از سمت سازنده خودرو به عنوان دمای کارکرد بهینه موتور است تعریف شده باز می شود.. ترموستات در خودرو یک محفظه یا سیلندری است که داخل آن یک ماده حساس به حرارت قرار دارد و میله ای به سوپاپ ترموستات متصل شده است که داخل این موم قرار گرفته است . بابالا رفتن دمای موتور به افزایش آن این موم به مایع تبدیل می شود و در آخر منبسط می شود. با انبساط این موم میله درون سیلندر حرکت می کند و از محفظه خارج می شود و در آخر سوپاپ ترموستات خودرو باز می شود. باز شدن بیشتر سوپاپ ترموستات سبب افزایش دما مستقیم می شود. هنگامی که موتور خودرو سرد است ترموستات طبق وظیفه خود مسیر ورود آب به رادیاتور خودرو رامی بندد و آب موجود در سیستم خنک کننده فقط در اطراف سیلندر حرکت می کند و این چرخه تا زمانی که موتور خودرو گرم شود ادامه می یابد و آب برای خنک کردن وارد رادیاتور نمی شود.

بخوانید  سنسور باران خودرو

اگر می خواهید راجب تعمیر گیربکس هیوندا بیشتر بدانید کلیک کنید.

بعد از اینکه موتور خودرو به دمای مربوطه برسد عملکرد ترموستات وارد فاز جدیدی می شود. برای حفظ دمای موجود ترموستات با باز کردن مسیر ورود آب به رادیاتور خنک سازی توسط این قطعه شروع می شود، ترموستات خودرو به صورت منظم و ثابت نگه داشتن دمای موتور این کار را به صورت یک سیکل انجام می دهد.

اگر ترموستات در دمای پایین باز شود، دمای موتور خودرو سرد می ماند و سبب افزایش مصرف سوخت ، روانکاری نامناسب خودرو به دلیل افزایش غلضت روغن ، فرسودگی و ساییدگی قطعاتی مثل پیستون ها ف رینگ ها و سیلندر آسیبی به موتور خودر خواهد زد.

در صورتی که ترموستات خودرو در دمای بالایی باز شود دمای موتور افزایش می یابذ و در آخر باعث افزایش احتمال جوش آوردن خودرو،سوختن سوپاپ ها ، کاسه نمد ها و رقیق شدن روغن می شود که آسیب بسیار جدی به موتور خودرو وارد می کند.

علائم خراب بودن ترموستات خودروها:

 • نشت مایعات از رادیاتور
 • افزایش یافتن مصرف سوخت خودرو
 • جوش آوردن خودرو
 • کاهش یافتن دمای موتور خودرو
 • نوسان دمای موتور خودرو

اگر این نشانه ها را در خودرو خود مشاهده کردید حتما ترموستات خودرو خود را مورد برسی قرار دهید و اگر نیاز به تعویض داشت ، حتما آن را تعویض کنید.

بخوانید  پمپ هیدرولیک و مشخصات آن

اولین نشانه ای که در بسته بندی ترموستات مشاهده می کنید وجود داشتن عبارت “Group Renault” و”Group Renault” به زبان های فرانسوی و انگلیسی بر روی جعبه های این قطعه ذکر شده است، عبارت “Genuine Parts” و” “Pieces D’Origineو”Pizas De Origen ” بر روی تمامی جعبه های این قطعه ذکر شده است. اگر به غیر از این چند عبارت ، عبارت دیگه ای بر وری جعبه بود به معنی تقلبی بودن این قطعه می باشد . در امروزه قطعه یدکی اصلی ترموستات در دو رنگ بندی قهوه ای و سفید به فروش می رود.

دومین راه شناخت قطعه اصلی ترسموستات درج برچسب های امنیتی این شرکت بر روی بسته بندی می باشد . کد پیگیری این قطعه برای شناخت این ترموسات و فروش این قطعه به کشور های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ترموستات

ترموستات ها از نظر عملکرد ، محل نصب، نوع سنسور، تعداد مراحل کاری ، از نظر حرارت نمونه و انواع مختلفی دسته بندی می شوند.

 • از نظر محل نصب: انواع کانالی،انواع اتاقی، انواع مستغرق و جداری تقسیم می شوند
 • از نظرتعداد مراحل کار: به یک مرحله ای، دو مرحله ای و پله ای تقسیم می شوند
 • از نظر حرارت: حرارتی و برودتی تقسیم می شوند
 • از نظر عملکرد: انواع قطع و وصل و تدریجی تقسیم می شوند
 • از نظر سنسور: انواع بیمتالی، رئوستا، دیافراگمی و فانوسه ای تقسیم می شوند
 • از نظر rank: زیر صفر و بالای صفر تقسیم می شوند

ادمین وب‌سایت

‫3 نظر

 • رحمانیان گفت:

  مقاله بسیار آموزنده ای بود مشخص میکنه که نگارنده این متن اشراف کامل بر مطلب موردبحث دارن من که نکات بسیار خوبی ازش یاد گرفتم امیدوارم برای بقیه دوستان هم همینطور باشه تشکر از سایت بسیار خوبتون.

 • رضاییان گفت:

  بسیار استفاده کردم از این مطلب …‌ نکات خوبی توش بود این تماما نشان از اشراف کامل نویسنده بر مباحث موضوع مورد بحث میده و بخوبی توانسته مطالب رو با زبانی ساده به دور از هر نوع پیچیدگی توضیح بده … تشکر از شما و مجموعه خوبتون.

 • وحید معظمی گفت:

  من مطالب از این دست رو جاهای دیگه هم در سایتهای دیگه دیدم ولی به کیفیت این سایت و گستره ی مطالب مطرح شده در بخش مقالات این سایت واقعا ندیدم خوشحالم که با سایت و مجموعه خوبتون آشنا شدم.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button09128495079