منوی دسته بندی

کاتالیزور چیست و چه کاربردی دارد

کاتالیزور خودرو

مبدل کاتالیزوری و یا کاتالیزور قطعه ای کوچک در اگزوز خودرو می باشد که سبب کاهش آلایندگی های موتور خودرو می شود. وظیفه مبدل کاتالیزوری تبدیل کردن گازهای خروجی موتور به گازهای کم ضررتر است. گازهای آلاینده در خودرو ها اکسیدهای نیتروژن ، کربن منواکسید و هیدروکربن های نسوخته می باشد.

کاتالیزور ها از فلزهای گران قیمتی تشکیل می شوند مثل: رودیوم و پلادیوم. هنگامی که گازهای آلاینده از سیستم اگزوز وارد مبدل کاتالیزور می شود این فلزها از طریق واکنش شیمیایی گازهای مضر را تبدیل به گازهای کمتر آلاینده مثل: دی اکسیدکربن و بخار آب و نیتروژن می کند. بنابرین مبدل های کاتالیزوری در خودرو به کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه ای کمتر کمک می کند، مبدل کاتالیزوری در خودرو ، در بخشی از اگزوز خودرو نصب می شود.

انواع مبدل کاتالیزوری

مبدل کاتالیزوری در خودرو ها 5 نمونه می باشند.

تک راهه:

مبدل تک راهه فقط می تواند COرا تبدیل به CO2 کند و از این نوع در خودرو ها قدیمی استفاده می کردند.

دوراهه:

این نمونه بیشتر در موتورهای دیزلی استفاده می شود و قابلیت تبدیل همزمان هیدروکربن به بخار آب و مونوکسید کربن به دی اکسید کربن تبدیل کند.

سه راهه:

یکی از متداول ترین مدل مبدل کاتالیزوری سه راهه می باشد به دلیل اینکه تاثیر بیشتری در کاهش دادن آلایندگی موتور خودرو دارد. مبدل کاتالیزوری سه راهه می تواند همزمان مونوکسیدکربن را به دی اکسیدکربن ، هیدروکربن به بخارآب و اکسیدهای نیتروژن را به نیتروژم تبدیل کند.

ذرات سوخت:

این نمونه برای کاهش دادن ذره های جامد سوخت در خروجی موتور خودرو های دیزلی استفاده می شود.

بخوانید  همه چیز درباره روغن هیدرولیک

NOx:

این نوع مبدل کاتالیزوری می توان اکسیدهای نیتروژن را به نیتروژن و آب تبدیل کند. از این نمونه مبدل در خودروهای دیزلی که دارای سیستم ادیلو هستند استفاده می شود.

دلایل خراب شدن مبدل کاتالیزوری اگزوز

تصادف:

زمانی که خودرو شما تصادف شدیدی داشته باشد می تواند به مبدل اگزوز خودرو شما آسیب برساند و خراب شود

خراب بودن سنسور اکسیژن و یا اشکال در سیستم جرقه زنی:

مشکل زمان بندی احتراق، مشکل در سیستم جرقه زنی و خراب بودن سنسور اکسیژن  سبب خارج شدن سوخت خام از سیلندر ها می شود که اکتان سوختن و بنزین در داخل اگزوز آتش بگیرد و با تولید کردن حرارت بسیار زیاد به مبدل کاتالیزوری اگزوز خودرو آسیب بسیار جدی وارد کند.

وارد شدن ضدیخ و یا روغن به درون سیستم اگزوز:

به دلیل مشکل داشتن واشر سرسیلندر و موارد دیگر موتور خودر روغن سوزی داشته باشد ، ضدیخ و آب درون سیلندر ها می شود و سبب آسیب رساندن به مبدل کاتالیزوری اگزوز خودرو می شود.

خراب بودن سیستم تزریق سوخت:

اگر سیستم تزریق سوخت در خودرو به درستی کار نکند امکان دارد بیش از اندازه سوخت وارد موتور خودرو شود و مقداری از سوخت در سیلندر نمی سوزد و خام وارد اگزوز می شود که توانایی آسیب رساندن به مبدل کاتالیزوری اگزوز می شود.

نشانه های خراب بودن مبدل کاتالیزوری اگزوز

نشانه های خراب بودن مبدل کاتالیزوری اگزوز

صدای عجیب از اگزوز:

زمانی که مبدل کاتالیزوری مشکل داشته باشد صدای عجیبی را از اگزوز می شنوید که ممکن است به دلیل جمع شدن سوخت نسوخته درون مبدل کاتالیزور باشد.

بخوانید  با انواع فیلترهای خودرو آشنا شوید

بدکار کردن موتور:

زمانی که مبدل کاتالیزور مشکل داشته باشد بخش هایی از آن مسدود شده و گاز های خروجی نمی توانند درستاز اگزوز خارج شوند و موتور خودرو سخت می شود و بد کار می کند، لرزش پیدا می کند و سوخت افزایش می یابد.

افزایش دمای موتور خودرو:

زمانی که مبدل کاتالیزور مشکل داشته باشد ممکن است دمای موتور خودرو بالا برود و این می تواند به دلیل جمع شدن شوخت نسوخته در اگزوز خودرو باشد.

اگر نیاز به تعمیر موتور هیوندا داشتید با ما تماس بگیرید

کاهش شتاب خودرو:

همانطور که می دانید وظیفه اصلی مبدل کاتالیزور چیست و یکی از علائم خرابی مبدل کاتالیزور خودرو کاهش شتاب می باشد مخصوصا در زمان شروع حرکت .

خارج شدم بوی نامطبوع از اگزوز خودرو:

زمانی که مبدل کاتالیزوری تگزوز مشکل داشته باشد بوی بدی مثل تخم مغ فاسد و گندیده از اگزوز خودرو می دهد و این یکی از شایع ترین نشانه خرابی مبدل کاتالیزوری اگزوز می باشد.

حذف کردن مبدل کاتالیزوری در اگزوز خودرو چه معایبی دارد؟

نبودن مبدل کاتالیزوری در اگزوز خودرو می تواند آلایندگی موتور را 30برابر افزایش دهد. مبدل کاتالیزور  اگزوز گازهای مضری از موتور خودرو تولید می شود را تصفیه می کند و نبودن این قطعه باعث می شود این گازهای مضر به طور مستقیم وارد هوا شود و برای سلامت حیوانات و انسان ها مضر می باشند.

بخوانید  تاریخچه شرکت هیوندای

حذف کردن مبدل کاتالیزور اگزوز خودرو  در کوتاه مدت سبب افزایش شتاب خودرو می شود و در آخر می تواند آسیب های بسیار جدی به موتور خودرو وارد کند و سبب افزایش مصرف سوخت و صدا از موتور شود.

خذف کردن مبدل کاتالیزور اگزوز از خودرو می تواند قطعات دیگری از خودرو را خراب کند.حذف کردن مبدل کاتالیزور می تواند سبب افزایش دمای موتور خودرو شود که در آخر خرابی مشکلات دیگر هم به دنبال دارد.

عمر مفید مبدل

مبدل کاتالیزور هم مانند قطعات دیگر عمر فنی مشخصی دارد و بعد از مدتی باید عوض شود. عمر مفید مبدل کاتالیزور بستگی به اکتان ، کیفیت سوخت، شریط رانندگی و مراقبت کردن از آن دارد. معمولا مبدل کاتالیزور بعد از 100تا  200هزار کیلومتر کاهش پیدا می کند اما اگر نکاتی که باعث افزایش طول عمر مفید مبدل کاتالیزور می ود انجام دهید می توانید عمر این قطعه را افزایش دهید.

نگهداری و مراقبت دوره ای:

انجام دادن کار هایی مثل: عوض کردن به موقع فیلتر هوا، عوض کردن به موقع روغن موتور خودرو، عوض مردن قطعه های فنی مانند موتور انژکتور و شمع ها می تواند باعث افزایش دادن طول عمر مفید مبدل کاتالیزور اگزوز باشد.

استفاده کردن از سوخت با کیفیت که بدون ناخالصی و تمیز باشد و بالا بردن اندازه اکتان بنزین می تواند سبب افزلیش طول عمر مبدل کاتالیزوری اگزوز خودرو شما شود.

در صورت نیاز به امداد خودرو هیوندا با ما تماس بگیرید. 09128495079

ادمین وب‌سایت

‫4 نظر

 • خسروی گفت:

  من احساس میکردم کاتالیزور ماشینم خراب شده بود با توجه به این اطلاعاتی که نوشتید دیگه راحت فهمیدم مشکل از کجاست.

 • حمید مهربانی گفت:

  مقالات درج شده در سایتتون خیلی کمک کننده ست خصوصا برای امثال من که حیطه تخصصیمون در این زمینه و رشته ست امیدوارم به این بخش از سایتتون توجه ویژه ای داشته باشین و مطالب بیشتری قرار بدین.

 • فیضی گفت:

  بسیار خوب به موضوع پرداخته شده نویسنده بخوبی موضوع رو پوشش داده به نظرم بخش مقالاتتون بزرگترین امتیاز محسوب میشه برای چارچوب فعالیتتون و من هر مطلبی از بخش مقالات رو که میخونم نکات تازه ای یاد میگیرم ممنونم ازتون.

 • Vahid گفت:

  بخش مقالات سایتتون از نظر من خیلی پرمحتواست جنبه آموزشی خیلی قوی ای داره تقریبا میشه گفت در خصوص موضوعات مطرح شده بعد از مطالعه این مطالب جای هیچ سوال و نکته ای باقی نمیذاره و این مطلب هم جزو همون دسته مطالبه که من تونستم نکات فنی خوبی ازش یاد بگیرم تشکر ویژه از شما.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button09128495079