منوی دسته بندی

تسمه تایم و وظیفه آن در خودرو

تسمه تایم خودرو

تسمه تایم یک تسمه پلاستیکی می باشد که رابطه بین میل لنگ و میل سوپاپ می باشد. طوری تنظیم شده است که با چرخیدن میل لنگ،میل سوپاپ هم می چرخاند و سبب حرکت کردن سوپاپ ها هم می شود. تسمه تایم را می توان جزوی از قطعه های موتور احتراق داخلی حساب کرد. قبل از تسمه تایم در موتور خودرو از زنجیر تایم استفاده می کردند.

استفاده کردن از تسمه تایم مربوط می شود به سال1945 می باشد ، اما اولین بار تقریبا 17 سال بعد و در سال1962 در موتور یک خودرو  به شکل انبوه از تسمه تایم استفاده شد.

 

تسمه تایم چگونه کار می کند؟

چرخه چهار مرحله ای موتور های احتراق داخلی: مرحله مکش، مرحله تراکم، مرحله توان، مرحله تخلیه است.در این چهار مرحله زمانبندی باز شدن سوپاپ دود و سوپاپ هوا با استفاده از تسمه تایم انجام می شود. تسمه تایم حرکت میل لنگ را به میل سوپاپ انتقال می دهد و میل سوپاپ هم سوپاپ ها را پایین و بالا می کند.

اگر بخاهیم به طور واضح بیان کنیم تسمه تایم با هماهنگ کردن سرعت چرخش میل لنگ با میل سوپاپ، زمان بسته و باز شدن سوپاپ ها را تنظیم می کند.

میل سوپاپ که معروف به میا بادامک هم می باشد معمولا در سرسیلندر قرار گرفته اما در برخی از خودرو ها طراحان آن را در جای دیگری قرار داده اند. از اونجایی که کار تسمه تایم تنظیم کردن زمانبدنی بسته و باز شدن سوپاپ ها است، هر لغزش این تسمه بر روی فولی وصل شده به میل سوپاپ و یا میل لنگ باعث ایجاد مشکل در عملکرد موتور خودرو می شود

به همین خاطر است که بر بروی این تسمه دندانه هایی وجود دارد که این دندادنه ها بر روی فولی های دندانه دار قرار می گیرد و به این وسیله لغزشی انجام نمی شود. وجود داشتن این دندانه ها سبب شده که نصب کردن تسمه تایم به آسانی تسمه های دیگر نباشد.

بخوانید  نشانه های وجود آب در باک بنزین خودرو

 

چه تفاوتی بین تسمه تایم و زنجیر تایم وجود دارد؟

همانطور که در قسمت بالا گفته شد قبل از تسمه تایم از زنجیر تایم استفاده می کردند.در ظاهر زنجیر تایم مقاومت بیشتری نسبت به تسمه تایم دارد پس چیشد که خودرو سازان سراغ تسمه تایم رفتند؟

طراحان به خاطر سرو صدای کمی که تسمه تایم در بخش های خودرو تولید به سراغش رفتند ، زنحیر تایم به خاطر داشتن جنس فلز سر و صدای زیادی و تولید می کرد.

اگر تسمه تایم پاره شود آسیب دیدن موتور کمتر از زمانی است که زنجیر تایم پاره شود. احتمال پاره شدن زنجیر تایم بسیار کم است ، اگر این اتفاق بی افتد اسیب دیدگی انقدری است که باید کل موتور خودرو را عوض کنید. در صورتی که نیاز به موتور سانتافه داشتید با ما در ارتباط باشید. در امروزه هم از تسمه تایم و هم از زنجیر تایم در خودرو ها استفاده می شود.

خودرو هایی که دارای 6سیلندر و یا بیشتر هستند به سراغ زنجیر تایم رفته اند. خودرو های مدرنو جدید با کنترل کردن صدای زنجیر تایم و به دلیل مقاومت بالایی که دارد سراغ آن رفته اند.

جنس تسمه تایم پلاستیک است و بعد گذشت زمان به دلیل گرمای موتور خودرو و اصطکاک آسیب می بیند و این آسیب دیدگی باعث از بین رفتن دندادنه ها و پاره شدن خواهد بود.

به همین دلیل کارخانه های خودرو سازی بر روی کاتالوگ محصولات زمان مشخص و معینی را بر اساس پیمایش خودرو مشخص کرده اند. زنجیر تایم نیازی به نگهداری و مراقبت ندارد و می تواند سال ها به کار خودش ادامه دهد و حتی می تواند عمرش نسبت به عمر خودرو بیشتر باشد.

بخوانید  معرفی ماشین کیا سراتو

 

 

دنده تایپینگ

دنده تایمینگ

به غیر از زنجیر تایم و تسمه تایم یک روش دیگری هم برای زمانبندی حرکت سوپاپ های خودرو استفاده کردن از دنده تایمینگ است. خودرو های سنگین یا از دنده تایمینگ استفاده می کنند و یا از زنجیر تایم. در این روش چند چرخ دنده منتقل کننده میل لنگ به میل بادامک است. این یک تکنولوژی جدید به حساب نمی آید و در دهه 70 ، در بعضی از خودرو های سواری و موتور سیکلت از دنده تایمینگ استفاده می کردند..

 

چه زمانی باید تسمخ تایم را تعویض کردن؟

همه خودرو ها یک زمان مشخصی برای عوض کردن تسمه تایم داردن که این تایم توسط کارخانه تولید کننده خودرو بر روی کاتالوگ معین شده . زمان عوض کردن تسمه تایم ممکن است برای مثال 2سال و یا طبق پیمایش خودرو مثلا 60 هزار کیلومتر مشخص شده باشد. این تایم بستگی به کیفیت تسمه تایمی دارد که توسط خودرو ساز استفاده شده است. مثلا بعض از خودرو های شرکت فورد زمان عوض کردن تسمه تایم بعد ار 160 هزار کیلومتر است.

یک نکته بسیار مهم که در زمان خریدن خودرو دست دوم ، شما نمی توانید میزان کار کردن تسمه تایم را تشخیص دهید و فقط یک کارشناس ماهر و خبره می تواند زمان کارد کردن تسمه تایم درون خودرو را تشخیص دهد. پس برای اینکه اتفاق بدی برا خودروتان نیفتد حتما خودرو را به یک کارشناس نشان دهید و عمر تسمه تایم خود را هم بدانید.

بخوانید  علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک

 

با پاره شدن تسمه تایم چه اتفاقی می افتد؟

مدت زمان اعلام شده از سمت کارخانه های خودرو سازی برای عوض کردن تسمه تایم محصولشان متفاوت است ، اما در بین مردن رایج شده است که تسمه تایم خودرو را باید بعد از پیمودن هر 60 کیلومتر عوض کرد. این را به یاد داشته باشید که پاره شدن تسمه تایم فقط به دلیل فرسودگی اتفاق نمی افتد ، گاهی ممکن است تسمه تایم دینام پاره شده و زیر تسمه تایم خودرو برود ، این اتفاق باعث خارج شدن تسمه تایم از جای اصلی خود می شود.

هر اتفاقی که برای این قطعه  بی افتد سبب آسیب دیدن موتور خودر می شود. اگر نیاز به موتور سانتافه داشتید با ما در ارتباط باشید. با پارگی و رها شدن تسمه تایم زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها به هم می ریزد.

میزان آسیب دیدن در خودرو های مختلف متفاوت است برای مثال: در خودرو هایی مثل پژو 405 و پژو206 و یا سمند افتادن این اتفاق باعث برخوردن پیستون و سوپاپ ها با همدیگر می شود در آخر سوپاپ کج می شود وحتی می تواند آسیب جدی به سرسیلندر و پیستون وارد کند.

سه اتفاقی که باعث پاره شدن تسمه تایم می شود: به هم ریختن زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها، برخورد پر سر و صدای پیستون ها و سوپاپ ها و وارد نشدن مخلوط هوا و سوخت در زمان مناسب به سیلندر و خارح نشدن به موقع دود از آن که باعث کاهش زیاد نیوری محرکه خودرو و خاموش شدن آن می شود

ادمین وب‌سایت

یک نظر

  • بهنام مرادی گفت:

    مطالب موجود در بخش مقالات سایت بسیار کمک کننده ست و مثل یه راهنمای عالی عمل میکنه برای خرید مناسب … نویسنده یا نویسندگان این بخش رو باید تحسین کرد … منتظر مطالب بعدیتون خواهیم موند.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button09128495079