منوی دسته بندی

کمک فنر در خودرو خرابی آن

کمک فنر خودرو

کمک فنر ها دارای پیستون می باشند که در آخر آن سوراخ های ریزی وجود دارد و یک پیستون که معمولا از جنس فولاد می باشد که در درون آن قرار گرفته است.

سیستم تعلیق یکی از مهم ترین قسمت ها در خودرو می باشد. این سیستم تشکیل شده از فنرها، کمک فنر ها و سیبک ها است. سیستم تعلیق در خودرو وظایف دیگری هم مانند شتاب گرفتن خودرو ، ترمز خودرو و هدایت خودرو هم بر عهده دارد. سیستم تعلیق در خودرو باید وزن خودرو را تحمل کند،  ضربات وارد شده به خودرو از سطح زمین را جذب کند و ارتعاش آن را مدیریت کند.

کمک فنر در خودرو چگونه کار می کند؟

کمک فنر ها دارای پیستون می باشند که در آخر آن سوراخ های ریزی وجود دارد و یک پیستون که معمولا از جنس فولاد می باشد که در درون آن قرار گرفته است. پیستون کمک فنر در درون یک محفظه فلزی پر از روغن است قرار گرفته و در راستای محور در داخل سیال حرکت می کند.

روغن درون کمک فنر تحت فشار است برای جلوگیری کردن خارج شدن آن از محفظه ، این محفظه را به طور کامل آب بندی می کنند.

زمانی که فنر و کمک فنر تحت فشار قرار می گیرند و فشرده می شوند روغنی که در کمک فنر وجود دارد از منافذ درشت خارج می شود و بعد از اینکه فشار از روی کمک فنر ها خارج شد این روغن از منافذ کوچیک تعبیه شده و در پیستون به محل اول خود برمی گردد.

دلیل تفاوت منافذ مدیریت ارتعاش به دست آمده از ضربه و میرا کردن آن و روان بودن حرکت کمک فنر است. روغنی که در کمک فنر وجود دارد ، وظیفه دارد که حرارت ایجاد شده از تبدیل انرژی جنبشی را جذب کند و به هوای آزاد انتقال دهد.

بخوانید  با روش های رسوب زدایی موتور خودرو آشنا شوید

انواع کمک فنرها

انواع کمک فنرها

کمک فنر هیدرولیکی، کمک فنر تلسکوپی، کمک فنر هیدرواستاتیکی، کمک فنر اهرمی، کمک فنر بادی و یا کمک فنر گازی ، کمک فنر های قابل تنظیم

علائم خرابی کمک فنر

کمک فنر ها نقش بسیار مهمی در کنترل خودرو و ایمنی آن دارد، زمانی که علائم خرابی در کمک فنر های خودرو خود را مشاهده کردید هرچه سریعتر برای رفع آن مشکل اقدام کنید.

تکان ها و حرکت های غیرعادی خودرو:

اگر خودرو شما زمان عبور کردن از سرعت گیر و دست انداز ها تکان های غیرعادی و زیادی دارد و در مواقعی مانند ترمز کردن حالت شیرجه ای دارد کمک فنر های خودرو شما دچار مشکل شده است و برای حل این مشکل باید زودتر اقدام کنید.

اگر می خواهید یک خودرو خوب داشته باشید، باید به امداد هیوندا 021 سر بزنید.

کشیده شدن خودرو به یک طرف:

زمانی که هنگام رانندگی خودرو شما به طور مداوم به یک طرف کشیده می شود می توانیم این احتمال را بدهیم که کمک فنر ها و یا سیستم تعلیق خودرو شما دچار مشکل شده است.

نشتی روغن از کمک فنر های خودرو:

زمانی که کمک فنر های خودرو نشتی داشته باشد و از آن ها روغن به بیرون آید ، کمک فنر ها دچار مشکل شده است.

لغزش و کنترل کردن دشوار خودرو و پیچ ها :

می دانیم که کمک فنر بخشی از سیستم تعلیق خودرو است ه تاثیر زیادی در کنترل کردن خودرو دارد. خراب شدن کمک فنر ها سبب می شود که کنترل کردن راننده از خودرو در پیچ ها دشوار شود و در بعضی مواقع همین کاهش یافتن کنترل راننده سبب چپ شدن خودرو می شود.

بخوانید  مشخصات هیوندا بایون 2021

رقصیدن چرخ های خودرو:

حرکت کردن چرخ های خودرو به سمت بالا و پایین  زمان عبور کردن از پستی و بلندی ها در اصطلاح به آن رقصیدن چرخ ها می گویند، نشان دهنده خراب بودن کمک فنر های خودرو می باشد.

شنیدن صدایی مانند تقه در زمان عبور از دست انداز ها :

شنیده شدن صدای تق تق در زمان عبور کردن از دست اندازه ها یکی دیگر از علائم خراب بودن کمک فنر های خودرو می باشد.شنیده شدن این صدا به دلیل شل شدن پیچ های نگهدارنده کمک فنر خودرو می باشد.

ساییدگی لاستیک خودرو:

ساییدگی و پوسیدگی لاستیک ها در تمامی طرف ها و یا یک طرف نشان دهنده خراب بودن کمک فنرهای خودرو شما می باشد.

دلایل خراب شدن کمک فنر های خودرو

  • فرسودگی
  • سنگین شدن بار خودرو
  • نشت روغن از کمک فنر ها
  • ترمز گرفتن به طور ناگهانی
  • عبور کردن از جاده هایی با موانع زیاد و ناهموار

علائم خرابی کمک فنر

چگونه تشخیص دهیم که کمک فنرهای خودرو خراب است؟

با توجه به موارد بالا متوجه بعضی از خرابی های کمک فنر خودرو شده ایم اما برای مطمئن تر شدن بهتر است از روش  تست کمک فنر ها استفاده کنیم.

یکی از کارهایی که قبل از رفتن به تعمیرگاه می توانیم انجام دهیم، تست کمک فنر است. تست کردن کمک فنر سه روش دارد که در ادامه با  این سه روش آشنا می شویم.

  1. هر دو دست خود را بر روی گلگیر بگذارید و تا جایی که امکان دارد به سمت پایین فشار دهید. اگر با رها کردن فشار بر روی گلگیر خودرو به آسانی بالا نیامد و یا نوسانات زیادی داشت باید مطمئن شوید که کمک فنر خودرو شما دچار مشکل شده است.
  2. نگاهی به کمک فنرا بی اندازید، امکان دارد به دلیل فرسودگی شکل خود را از دست داده باشند یا نشتی روغن را مشاهده کنید که نشان دهنده خراب شدن کمک فنرهای خودرو شما می باشد.
  3. خودرو خود را روی یک سطح صاف و بدون شیب پارک کنید. اگر احساس کردید که ارتفاع خودرو کمتر و یا بیشتر از همیشه می باشد ممکن است کمک فنرهای خودرو دچار مشکل شده باشند.
بخوانید  سرسیلندر خودرو و عملکرد آن

راه های افزایش دادن طول عمر کمک فنر

روش هایی وجود دارد که رانندگان خودرو با استفاده کردن از آن ها می توانند طول عمر کمک فنرهای خودرو خود را افزایش دهند.

تنظیم جلوبندی خودرو:

جلوبندی خودرو تاثیر مهمی در کنترل کردن دارد. اگر جلوبندی دچار مشکل شود فشار به کمک فنرهای خودرو می آید و از عملکردن صحیح آن جلوگیری می کند. بنابراین هر چند مدت یک بار جلوبندی خودرو خود را بررسی کنید.

رانندگی درست:

یکی از عواملی که به حفظ طول عمر کمک فنر های خودرو کمک می کند رانندگی صحیح است. اگر زمان رانندگی مدام چرخ ها را درون چاله و یا دست اندازه ها بی اندازید باید منتظر خراب شدن کمک فنر های خودرو خود باشید. ضمنا باید از ترمز گرفتن ناگهانی خودرو هم خودداری کنید.

بررسی کردن وضعیت لاستیک های خودرو:

اگر لاستیک خودرو دارای ساییدگی و یا نامتوازن باشد سبب کاهش یافتن عملکرد کمک فنر های می شود.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079