منوی دسته بندی

میل سوپاپ یا میل بادامک چیست؟

میل سوپاپ

میل بادامک یا میل سوپاپ شفتی است که روی آن برای هر سیلندر بادامک هایی قرار دارد که وظیفه باز و بسته کردن سوپاپ در زمان مشخصی را بر عهده دارد. میل سوپاپ یا میل بادامک در صورت نیاز می تواند بادامک های اضافی برای پمپ سوخت خودرو باشد.پ

میل سوپاپ قدرت خود را از با استفاده از زنجیر، تسمه و دنده از میل لنگ می گیرد. سرعت چرخیدن میل بادامک در موتور خودرو های دوزمانه با سرعت موتور برابر و در موتور های چهار زمانه نصف سرعت موتور می باشد.

میل بادامک نیروی خودش را طریق اسبک ها و تایپیت ها وارد سوپاپ می کند. در موتور هایی که میل سوپاپ در بالا سرسیلندر باشد بادامک مستقیم با اسبک ها در تماس است.بعضی مواقع در موتور ها از دو میل سوپاپ جدا برایاهداف فوقانی استفاده می شود.

 

انواع میل بادامک و یا میل سوپاپ و محل قرار گیری آن ها

میل سوپاپ در بعضی از خودرو ها بالا سیلندر و بعضی خودرو ها پایین موتور خودرو قرار گرفته است.

 

میل بادامک(OHV:Overhead Valve):

این نوع از میل بادامک ها قدیمی شده اند اما با چندین دهه ساقه درخشانی را در تاذیخ ثبت کرده است.OHV به میل سوپاپی گفته می شود که در پایین موتور خودرو قرار گرفته و نیرو را از میله های بلندی به سوپاپ ها منتقل می کند. موتور های مجهز به این نوع میل سوپاپ نسبت به دیگر موتور ها کوپک تر هستند و دارای دوام بالاتری هم می باشند.

در این موتور ها تنظیم کردن زمان بندی دقیق سوپاپ ها در سرعت بالا بسیار مشکل دار می باشد، یک نکته منفی در این نمونه موتور ها نصب کردن بیش از دو سوپاپ برای هر سیلندر امکان پذیر نمی باشد.

بخوانید  پمپ هیدرولیک و مشخصات آن

 

میل بادامک(DOHC:Double Overhead Camshaft):

موتور های خطی دو میل بادامک DOHC دارند که در7نوع شکل آن ها تعداد به 4میل بادامک افزایش می باید.  میل بادامک های dohc به صورت جفت در بالای سیلندر ها قرار می گیرند و این به معنی این است که در موتور هایی که میل سوپاپ dohc هستند برای هر سیلندر چهار بادامک استفاده می شود

دو سوپاپ برای خارج شدن گازهای احتراقی و دو سوپاپ برای وارد شدن هوا و سوخت . در این نمونه تزریق هوا بهتر انجام می شود با حجم موتور یکسان نسبت به دیگر موتور ها قدرت بیشتری برای تولید دارد.

 

میل سوپاپ (ُSOHC:Single Overhead Camshaft):

میل بادامک sohcبیشتر در موتور های خطی وجود دارد که به طور ردیفی در بالای سیلندر خودرو قرار گرفته است .موتور های خطی یک میل بادامک دارند و هر سیلندر دارای دو سوپاپ می باشد . به دلیل دخالت مستقیم میل بادامک برای بسته و باز کردن سوپاپ ها ، زمان بندی سوپاپ ها در سرعت های بسیار بالا نسبت به موتور های overhead valve بسیار دقیق تر می باشد. اگر نیاز به تعمیر موتور سانتافه داشتید با ما در ارتباط باشید

 

میل بادامک از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

 1. زاویه بسته شدن یا شیب ملایم بسته شدن
 2. درجه باز شدن
 3. دایره مبنا
 4. پهلوی باز شدن سوپاپ
 5. پهلوی بسته شدن سوپاپ

 

علائم خراب شدن میل سوپاپ

در صورت کوتاه و خورده شدن میل سوپاپ از قسمت سوپاپ ها و بادامک ها به صورت ناقص بسته و باز می شوند و سبب ناقص کار کردن تنفس و تخلیه، محفظه احتراق می شود. چند نمونه علائم وجود دارد که نشان دهنده خراب شدن میل سوپاپ می باشند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

 1. شنیدن شدن صدای چق چق از قسمت سرسیلندر خودرو
 2. کاهش نیروی موتور و لرزش آن
 3. سخت گاز خوردن موتور خودرو که این موضوع می تواند دردسر ساز شود که باید در این مواقع سری به امداد خودرو هیوندا
 4. شنیده شدن صدای انفجار از قسمت مانیفولد گازهای خارجی در اثر بسته و باز نشدن کامل سوپاپ های خودرو
بخوانید  کلاچ چیست و چه وظیفه ای دارد؟

 

منظور میل سوپاپ هوا به هوا چیست:

این یک اصطلاح اشتباه می باشد و نام اصلی آن سوپاپ دود و هوا می باشد. برای ورود هوا و خروج، اگزوز کانال های هوا و دود در سرسیلندر تعبیه شده است ، این کانال ها توسط سوپاپ های هوا و دود از محفظه احتراق جدا می شوند که در زمان بندی مشخصی برای موتور خودرو طراحی شده است باز و بسته می شوند. این زمان بندی مشخص توسط میل سوپاپ  به اسبک های هوا و دود و در آخر به سوپاپ ها فرستاده می شود.

 

میل بادامک

 

نسبت دور میل لنگ به میل سوپاپ:

میل سوپاپ بوسیله دنده ای که توسط  زنجیر و یا تسمه تایمینگ به میل لنگ وصل می شوند و می چرخند. در موتور های چهار زمانه برای هر دو دور میل نگ یک دور میل سوپاپ می چرخد.

 

چه تفاوتی بین میل بادامک و میل سوپاپ وجود دارد؟

میل سوپاپ شفتی است که بر روی هر سیلندر بادامک هایی قرار دارد که سوپاپ ها را در زمان مشخصی باز و بسته می کند .به خاطر همین سوپاپ و یا بادامک ها می باشد که به آن میل سوپاپ و یا میل بادامک می گویند، در واقع میل بادامک و میل سوپاپ نام هایی هستند که برای این قطعه مشخص شده و هیچ تفاوتی در بین آن ها وجود ندارد.

بخوانید  صدا خفه کن اگزوز چیست و چه کاربردی دارد

 

انواع مدل های بادامک در میل بادامک

 • بادامکی با نوک نیم گرد
 • بادامکی با نوک تخت و صاف
 • بادامکی با نوک تیز

 

معایبی که در میل بادامک وجود دارد

 1. دنده اویل پمپ و دلکو دچار خوردگی و شکستگی می شود
 2. سبب خوردگی بادامک ها می شود که در این صورت تایمینگ سوپاپ ها از حالت خود خارج می شوند
 3. برای موتور خودرو هایی که دارای زنجیر می باشند استفاه کردن زیاد سبب افزایش طول عمر زنجیره می شوند و باعث ساییدگی چرخ ها می شود. برای اینکه موتجه شوید طول عمر زنجیر افزایش یا کاهش یافته می توانید یک زنجیر جدید خریداری کنید و طول را با زنجیر استفاده شده و قدیمی مقایسه کنید اگر زنجیر افزایش زیادی در طول نداشت باید زنجیر را عوض کنید و بعد از آن چرخ دنده ها و دنده را مورد بررسی قرار دهید.اگر طول زنجیر افزایش یافته بود به غیر از اینکه زنجیر را باید عوض کنید ، چرخ دنده ها را هم باید عوض کنید.اگر لقی بین دنده ها غیر مجاز باشد و زنجیر افزایش بیش از اندازه یافته باشد سبب اختلال در تایمینگ سوپاپ ها می شود.
ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079