منوی دسته بندی

نقش منیفولد در خودرو چیست؟

نقش منیفولد

یکی از اجزای مهم خودرو منیفولد می باشد که اگر در خودرو نباشد شما صداهای زیاد و بسیار شدیدی را می شنید و دود خروجی از خودرو به طور مستقیم وارد کاپوت خودرو می شود و از جلو اتوموبیل شمت دود بسیار زیادی خارج می شود..

اگروز خودرو که در انتها به منیفولد وصل شده می تواند دود حاصل از احتراق را به فضای بیرونی هدایت کند. اگزوز خودرو نقش جداکننده دود از خودرو را دارد و دود حاصل از احتراق را به فضای خارجی منتقل می کند.

 

کاربرد منیفولد در موتور خودرو

زمانی که استارت می زنید فلایویل خودرو شروع به کار کردن می کند و می چرخد، این چرخش سبب به حرکت در آمدن میل لنگ می شود و در آخر پیستون و شاتون بالا و پایین برده و سوپاپ ها به کمک می بادامک باز شده و سوخت به درون سیلندر می آید. در اینجا قطعه ای به اسم شمع موتور جرقه می زند و سوخت متراکم شده را منفجر می کند که این موضوع سبب قدرت در موتور خودرو می شود.

حال اگر موتور سانتافه شما نیز دچار مشکل شده باشد، عملکرد این قطعه به مشکل می خورد.

 

بعد از منفجر شدن دود تولید شده از این انفجار چه می شود؟ بعد از اینکه انفجار صورت می گیرد، دود هایی که تولیده شده اند از سوپاپ وارد قطعه ای به نام منیفولد می شود. منیفولد راه های زیادی دارد، از سمتی به منبع اگزوز و از طرف دیگر به سرسیلندر وصل است.

منیفولد بسیار داغ است و نباید به آن دست بزنید. دود از طریق منیفولد له منبع اگزوز می رود و بعد از خفه کردن صدای موتور، دود و شتاب آن را به اگزوز تحویل می دهد و اگزوز دود تحویل داده شده را به سمت محیط بیرون می فرستد.

بخوانید  درباره مکمل های سوخت بیشتر بدانید | انواع، مزایا و نحوه استفاده از آن

 

نکاتی که باید در مورد منیفولد خودرو بدانیم

 • باید هر یک ماه یکبار منیفولد خودرو را چک کنیم تا ترک نخورده باشد
 • پیچ ها و واشر های آب بندی راباید ماهانه چک کنیم
 • باید در زمان سرد بودن خودرو منیفولد را چک کنیم
 • از شستن منیفولد در زمان داغ بودن خودرو پرهیز کنیم
 • نباید این قطعه را در زمان داغ بودن شست چون سبب ترک خوردن آن می شود
 • پیچ های منیفولد را نباید هر روز شل و سفت کنیم
 • منیفولد را نباید هر 5 ماه یکبار چک کرد
 • در موتورشویی ها نباید این قطعه را در زمان داغ بودن شست
 • خودتان نباید منیفولد را باز کنید
 • واشر را نباید جدا کنید
 • در زمان داغ بودن منیفولد نباید آن را با بنزین بشویید

 

طول عمر منیفولد

 

طول عمر منیفولد چقدر است؟

عمر منیفولد حدودا 6 تا 10سال است اما دیده شده خودرو های قدیمی که 50 سال از تولید آن ها گذشته چون منیفولد سالم دارند. به دلیل اینکه جنس مقاوم چدنی و آلیاژی قوی آن ها سبب شده تا این قطعه مقاوم بماند و به دلیل اینکه اصطکاکی ندارد، منیفولد عمر زیادی می کند و برای فروشندگان قطعات خودرو خوب نیست که بر روی منیفولد خودرو سرمایه گذاری کنند.

 

اگر در موتور خودرو منیفولد نباشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر منیفولد در موتور خودرو نباشد، دود خارج شده از موتور در کاپوت جمع شود و سبب خفتگی سرنشینان خودرو می شود، یا اگر منیفولد در خودرو نباشد هیچ صدایی به غیر از صدای خارج شدن دود از خودرو نمی شنوید، خفه کردن صدا وظیفه منبع اگزوز است اما با این قطعه هدایت می شود. پس نتیجه می گیریم که منیفولد در موتور خودرو نقش هدایت کننده دود و خفه کردن اولیه صدا را بر عهده دارد.

بخوانید  انواع رنگ خودرو به همراه مزایا و معایب آن ها  

 

چگونه منیفولد ها را باید تمیز کنیم؟

منیفولد را بعد از سرد شدن کامل در بیاورید و با بنزین و یا تمیز کننده های اسیدی شست و شو دهید. این کار را باید حداقل هر 3 سال یکبار برای تنفس بهتر خودرو انجام دهید.

 

منیفولد ها بر روی شتاب دهی و قدرت موتور خودرو چه تاثری دارند؟

تا امروزه دیده اید که بیشتر خودرو های مسابقه ای صداهای زیادی را تولید می کنند. اکثرا فکر می کنند این صداها به دلیل داشتن قدرت زیاد خودرو است که درست می گویند اما فقط موتور نه، صدای منبع اگزوز تغییر یافته هم می باشد. درباره منبع اگزوز خودرو بیشتر بدانید تا متوجه موضوع شوید.

در منیفولد یک خم بسیار آرام با یک شیب درونی ایجاد می کنند به همین دلیل دود به سرعت از منیفولد به اگزوز وارد می شود. خروج سریع دود و انباشته نشدن آن در اگزوز در شتاب و سرعت خودرو می تواند تاثیر بگذارد.

 

می توان از هدایت کننده دیگری مثل لوله های ساده به جای منیفولد در خودرو استفاده کرد؟

تصور کنیم که این قطعه خراب شده و شما یک جوشکار هستید و می توانید برای تست چند لوله را به هم جوش دهید و جای متصل شدن را برای سر سیلندر ساخته اید. حالا این اگزوز را با زوایایی که داده اید به موتور خودرو وصل می کنیدد. اما به دلیل اینکه کوره های مخصوص ندارید نمی توانید خم های بسیار حساس را درست کنید و فقط توانسته اید زاویه های 90 درجه درست کنید، نوبت به تست کردن می رسد. خودرو را روشن می کنید و منتظر نتیجه اید اما بعد از گذشت چند ثانیه خودرو خاموش می شود و دود تا مدت چند ثانیه در اگزوز می ماند .

بخوانید  صفر تا صد بالانس چرخ خودرو

حالا از خودتان می پرسید چرا خودرو خاموش می شود و دود در اگزوز در جریان است؟ پاسخ این سوال شما در خم های این قطعه است، زمانی که شما به جای درست کردن خم از زاویه استفاده کرده اید سبب ایجاد ترافیک دود در منیفولد شده اید که در نتیجه دود به درون موتور خودرو بر می گردد شدت زیادی که در برگشت دود به موتور وجود دارد سبب خاموش شدن موتور می شود.و دود خروجی بخاطر فشار زیادی که دود های باقی مانده دارند و ازاد شدن دود های حبس شده در زاویه های منیفولد موتور ساخته می شوند و به کمک شماست که خارج می شوند.

 

آیا این قطعه ترک می خورد؟

اگر تصادف های شدید را در نظر نگیریم، می توان به طور قطعی گفت که شستن این قطعه با آب در زمان داغ بودن منیفولد باعث ایجاد ترک و شکستن آن می شود. برای جلوگیری کردن از ترک خوردن نباید منیفولد را در زمان داغ بودن بشویید.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079