منوی دسته بندی

سگ دست و کاربرد آن در خودرو

سگ دست خودرو

جلوبندی خودرو نقش بسیار مهمی در هندلینگ و دقت راننده دارد و شغال دست و یا همان سگ دست یکی از قطعاتی است که در جلوبندی خودرو دیده می شود. قبل از اینکه با شغال دست آشنا بشویم با مجموعه جلوبندی خودرو آشنا شویم، قسمت زیرین خودرو که که وظیفه کنترل کردن خودرو در زمان عبور از دست اندازه ها، ناهمواری ها و پیچ ها را بر عهده دارد جلوی خودرو یا همان جلوبندی خودرو است.

یک وظیفه دیگری که جلوبندی خودرو دارد این است که ضربه هایی که به کابین خودرو وارد می شود را بی اثر می کند و خراب شدن هرکدام از قطعات جلوبندی تاثیر بسیار زیادی در کنترل و هدایت خودرو دارد. سگ دست یا همان شغال دست یکی از قطعات بسیار مهم در جلوبندی خودرو است که درسته نام بسیار عجیبی دارد اما نقش و وظیفه مهمی را ایفا می کند.

 

شغال دست قطعه ای رابط میان جلوبندی،چرخ و کابین خودرو با زمین است. در حقیقت سگ دست انتقال دهنده وزن خودرو به چرخ ها و زمین است، نام دیگر سگ دست نشیمنگاه چرخ می باشد. سگ دست بر روی محور فرمان و یا همان اکسل خودرو متصل می شود می گذارد تا چرخ ها بر دور محور فرمان بچرخند.

شغال دست از آلیاژ های چدن محکم ساخته می شود اندازه کوچک با قیمت نسبتا پایینی دارد. شغال دست در جلوبندی خودرو وظیفه مهمی دارد و باعث متصل شدن و ارتباط قطعاتی مانند سیستم تعلیق، ترمز و بسیاری از قطعات دیگر را برعهده دارد.

بخوانید  همه چیز درباره لاستیک خودرو و انواع آن

سگ دست در بین قطعات دیگر درون جلوبندی خودرو کمتر شناخته شده است اما باید به وظیفه مهم آن توجه داشته باشید. یکی از وظایف دیگر سگ دست این است که مانند یک لوله برای چرخیدن چرخ ها می ماند.

در صورتی که جلوبندی خودرو شما به مشکل خورد می توانید با امداد خودرو هیوندا تماس حاصل فرمایید.

 

چه قطعات به سگ دست خودرو وصل می شود؟

خودرو ها به دلیل سیستم تعلیق و جلوبندی متفاوتی که دارند از شغال دست های مختلفی هم استفاده کرده اند. سگ دست در خودرو ها بسته به جلوبندی، شاسی،سیستم تعلیق و.. از ابعاد و طراحی مختلفی هم برخوردارند.سگ دست به طور کلی به دو نوع سگ دست چرخ جلو، سگ دست چرخ عقب تقسیم بندی می شود و تفاوت هایی با هم دارند.

 

 سگ دست جلو:

به غیر از متصل کردن بعضی از قطعات با یکدیگر، زاویه دادن به چرخ های خودرو هم بر عهده دارد،سگ دست جلو در مسیر انتقال قدرت گیربکس به چرخ های خودرو قرار دارد و برخی از قطعات مانند دیسک ترمز، بلبرینگ چرخ ها، کاورپلوس، پلوس به آن وصل می شود.

 

سگ دست عقب:

شغال دست چرخ های عقب خودرو ثابت هستند و خبری از زاویه دادن به چرخ های خودرو نیست. سگ دست چرخ عقب خودرو قطعاتی که در بالا گفتیم همان پلوس، بلبرینگ چرخ ها، دیسک ترمزو… دیده نمی شوند به همین دلیل طراحی متفاوتی دارد شکل مخروطی را نشان می دهد.

بخوانید  خودرو هیبریدی چیست؟

 

مهم ترین نشانه های خرابی سگ دست:

 • غربیلک فرمان خودرو در زمان رانندگی در موقعیت دیگری قرار دارد
 • سایش ناهموار لاستیک های خودرو
 • صدای جیغ دادن لاستیک های خودرو در زمان چرخش
 • لرزش در فرمان خودرو و تعادل نداشتن خودرو
 • کشیده شدن خودرو به یک سمت

 

قیمت سگ دست خودرو

همانگونه که در بالا گفتیم شغال دست قطعه دارای استهلاک پایین و قیمت نسبتا ارزان و پایینی دارد. اگر یک سر به فروشگاهای فروش قطعاتی فروشی خودرو بزنید می توانید شغال دست با انواع مختلف را خریداری کنید.

 

خرابی سگ دست

 

آیا همیشه کشیده شدن خودرو به یک طرف سبب خراب بودن سگ دست است؟

کشیده شدن خودرو به یک طرف می تواند به دلیل کم یا زیاد بودن باد لاستیک خودرو، ساییدگی لاستیک خودرو و.. باشد. پس نمی توان گفت کشیده شدن خودرو به یک طرف همیشه به دلیل خراب بودن سگ دست است اما زمانی که خودرو در چاله های عمیق و یا ضربه بسیار شدیدی به آن وارد شود بهتر است شغال دست های خودرو را مورد بررسی قرار دهید تا باعث آسیب بسیار جدی در خودرو شما نشوند. از یک سمت دیگه کشیده شدن خودرو به یک طرف ممکن است به دلیل انحراف و تصادفات خودرو هم باشد و بهتر است آن مشکل سریعتر بررسی و رفع شود.

بخوانید  علت کم شدن قدرت موتور خودرو

 

سگ دست در مکانیزم خودرو چه کاربردی دارد:

معروف ترین وظیفه سگ دست انتقال وزن بدنه خودرو به چرخ ها و انتقال دادن نیرو سبب حرکت چرخ ها در اکسل راست و چپ می شود.

 1. سگ دست نگهدارنده چرخ های خودرو است
 2. سگ دست باعث به حرکت درآوردن چرخ ها در مسیر مورد نظر خودرو می شود
 3. یاتاقان بند چرخ های خودرو
 4. سگ دست برقرار کننده اتصال میل کمک در سیستم تعلیق است
 5. سگ دست سبب چرخیدن چرخ های خودرو در محور فرمان می شود
 6. سبب اتصال چرخ ها، فرمان و دیسک های ترمز وتوپی در خودرو می شود

 

صحبت پایانی:

همانگونه که در قبل گفتیم سگ دست یکی از قطعات پر کاربرد  در سیستم جلوبندی خودرو می باشد.سیستم جلوبندی خودرو شامل: سیبک ها، محورها،سیستم تعلیق،فنرمی باشد در بین قطعات دیگر در جلوبندی خودرو سگ دست مهم ترین و پر کاربرد ترین قطعه می باشد.

سیستم جلوبندی خودرو وظیفه دارد بدنه خودرو را در چاله ها و پیچ هماهنگ کند. جنس سگ دست از چدن است که به صورت ریخته گری تهیه شده است. در دو سمت سگ دست بوش های اکسلی وجود دارد که از یک سمت به شاسی خودرو و از سمت دیگر به قطعه های متحرک سیستم تعلیق خودرو وصل است.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079