منوی دسته بندی

سیبک فرمان و علائم خرابی آن

سیبک فرمان چیست و چه کاربردی دارد

سیبک فرمان مانند بخش های کروی شکل در سیستم فرمان خودرو هستند که حرکت کردن در بین دو قطعه را بدون هیچ اصطکاکی فراهم می کند.  یک بخش مهم در سیستم تعلیق و فرمان سیبک فرمان است که اگر در آن مشکلی ایجاد شود در سریعترین زمان باید برطرف شود. همه ما اهمیت سیستم فرمان و تعلیق خودرو را می دانیم، مشکل در فرمان و هر بخش دیگری در خودرو می توان سبب حادثه های جبران ناپذیری شود چون حرکت منظم و کنترل شده به وسیله قطعات ریز و درشت انجام می شود. سیستم تعلیق مخصوصا در خودرو های پایین داخلی با مشکلات بسیاری روبه رو هستند پس زمانی که هر یک از قطعات خودرو مثل سیبک فرمان، فنرها، دمپرها و .. با مشکل روبه رو شوند باید سریعتر آن مشکل را برطرف کنیم.

انواع سیبک

این اصطلاح  فقط به سیبک فرمان مربوط نیست بدیل اینکه در خودرو سیبک های زیادی وجود دارد که با ساختاری آشنا وظیفه های مختلفی را در خودرو بر عهده دارند.

سیبک زیر کمکی:

نام دیگر سیبک زیر کمکی، سیبک زیر اکسل می باشد که این قطعه بخشی از سیستم جلوبندی و تعلیق خودرو است و راه متصل شدن کمک فنر ها به شاسی را ایجاد می کند.

سیبک فرمان:

نام دیگر این قطعه سیبک مفصلی است، وظیفه این سیبک متصل کردن جعبه فرمان وانسجام فرمان پذیری را ممکن می کند.

بخوانید  روغن موتور چیست؟ | انواع، وظایف و زمان تعویض آن

سیبک تعادل

سیبک تعادل:

همانطور که از نام این سیبک معلوم است،این سیبک وظیفه کمک کردن به حفظ تعادل خودرو را بر عهده دارد. سیبک تعادل به قطعه uشبیه است که در دو سمت شاسی خودرو متصل می شود. سیبک تعادل یکی از پر کاربرد ترین سیبک های بازار است.

سیبک طبق خودرو:

این سیبک یکی از مقاوم ترین قطعات خودرو است که دارای سه بخش است: متصل شدن از قسمت داخلی بوش فلزی و لاستیکی به شاسی خودرو، قسمت میانی وصل شدن به شاسی خودرو، وصل شدن قسمت بیرونی سیبک به سگدست خودرو

سیبک فرمان خودرو چیست؟

این قطعه در اصطلاح علمی به نام اتصال توپی شناخته می شود که قسمتی از سیستم فنر بندی خودرو حساب می شود، این قطعه به غیراز اتصال چرخ و خودرو به چرخیدن چرخ ها هم کمک می کند. این اتصال مکانیکی در اصل نوعی قید است که آزادی انتقالی را می گیرد اما امکان چرخیدن را همچنان فراهم می کند که به صورت چند محور اجازه می دهد که به صورت همزمان و جدا حرکت کنند. سیبک در بخش های مختلف خودرو به کار رفته است .که ما در اینجا به سیبک فرمان اشاره می کنیم.

سیبک فرمان چگونه کار می کند؟

این سیبک وظیفه متصل کردن طبق ها و چرخ ها را به دو طرف خودرو بر عهده دارد، زمانی که راننده فرمان خودرو را می چرخاند سیبک در این بین واسطه منتقل کردن چرخش آن به چرخ ها می باشد. سیبک فرمان تحت نیروی کششی است و اندازه اصطکاک بین قطعات خودرو را کم می کند و می تواند با آزادی حرکتی که دارد زمان عبور خودرو از روی دست اندازه ها، بالا و پایین ها و ناهمواری ها تا مقداری ارتعاشی که به وجود می آید را به خود جذب کند.سیبک فرمان مانند قطعات مکانیکی دیگر با طور پی در چی و منظم گریس کاری و گردگیری شود چون که ممکن اسن روانکاری درون این قطعه کارای خودش را از دست بدهد و یا به درون آن گردوغبار وارد شود.

بخوانید  کلاچ چیست و چه وظیفه ای دارد؟

سیبک فرمان چه وظایفی را برعهده دارد؟

  1. کمک به هدایت خودرو
  2. آسان کردن حرکت چرخ های خودرو
  3. پیشگیری کردن از انتقال ارتعاشات به کابین در زمان رانندگی
  4. پیشگیری کردن از واردشدن ضربه به کابین خودرو

علائم خرابی سیبک فرمان

علائم خرابی این سیبک

یکی از قسمت های مهم و حیاتی خودرو سیستم فرمان است. خراب شدن سیستم فرمان می تواند مسئله بسیار مهمی را ایجاد کند و باید از علائم خرابی این قطعه خبر داشته باشیم و به آن ها توجه کنیم. ضربه های محکم و ناگهانی می تواند سبب لهیدگی و شکستن این قطعه شود. سیبک ها به دلیل کار کردن زیاد می تواند دچار سایش و لقی شوند.

علائم واضح خراب شدن سیبک خودرو عبارت اند از:

  • هرزشدن فرمان خودرو
  • سفت شدن فرمان خودرو
  • لرزیدن فرمان در زمان حرکت خودرو
  • صدا دادن قطعات فرمان خودرو
  • کیشده شدن فرمان خودرو به یک سو
  • برنگشتن فرمان به طور خودکار به حالت اولیه خود

آسیب دیدن سیبک از سمت های مختلف می توان به سیستم فرمان خودرو آسیب برساند و باعث افزایش دادن روند فرسودگی در بخش های مختلف خودرو شود. اگر این قطعه وظیفه خودش را به درستی انجام ندهد فشار آن به قسمت های دیگر خودرو وارد می شود. از اثرات خراب شدن سیبک عبارت اند از: سفت شدن و هرزشدن فرمان خودرو، کاهش فرمان پذیری خودرو، ساییده شدن لاستیک و چرخ های جلوی خودرو در نتیجه تمامی این مشکلات سبب می شود تا به دلیل خراب بودن سیستم فرمان خودرو، خودرو از مسیر خود منحرف شود که یک موضوع بسیار خطرناک است.

بخوانید  علائم خرابی سنسور اکسیژن

امداد هیوندا

امداد خودرو هیوندای

امداد هیوندای 021 قادر به کمک کردن شما در هر شرایطی بوده، ما خدمات زیادی را برای شما فراهم خواهیم کرد و دست به تعمیر موتور هیوندای شما خواهیم زد.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079