منوی دسته بندی

آینه خودرو و انواع آن

آینه خودرو

آینه خودرو یکی از مهم ترین اجزای خودرو است با اینکه بسیار کوچک است اما رانندگی کردن بدون آن نه تنها مشکلات زیادی دارد بلکه غیرممکن است در مقاله ای که امداد خودرو هیوندا در اختیار شما قرار م دهد راجب این آینه ها توضیحاتی را ارائه می هد.آینه ها نقش چشم راننده را دارند و تمامی زوایای خودرو را به راننده نشان می دهند.استفاده کردن از آینه ها احتمال تصادف را کاهش می دهد.

 

انواع آینه خودرو :

خودرو را به ظور معمول دارای 4 مدل آینه هستند، که عبارت اند از آینه سمت چپ خودرو، آینه سمت راست خودرو و یا آینه سمت شاگرد،آینه وسط خودرو، آینه سمت راننده خودرو.

 

آینه وسط خودرو:

حتما شنیده اید که می گویند فلانی پشت سرش هم چشم دارد؟ آینه وسط خودرو چشم های پشت سر راننده خودرو هستند. آینه وسط در خودرو ها به راننده نشان می دهد که در پشت سر خودرو چه اتفاقاتی افتاده است و برای آن اتفاقات آماده باشد. رانندگان خودرو با استفاده از آینه وسط خودرو می توانند سرنشینان عقب خودرو را هم ببینند و هم می توانند با کمک از این آینه رفتار و حرکات خودرو های پشت سر خود را ببیند. کسانی که دارای معلولیت در یک چشم هستند باید آینه متناسب با رانندگان تک چشم را بر روی خودرو خود نصب کنند و این افراد در گواهینامه ای که دارند استفاده کردن از آینه مناسب بر روی آن ذکر شده است.

 

آینه سمت راننده  و یا سمت چپ خودرو:

همانگونه که در مطلب بالا گفته شد آینه ها به راننده کمک می کنند تا به اطراف خود آگاهی کامل را داشته باشد. آینه سمت چپ خودرو راننده را نسبت به افراد و خودرو هایی که قصد سبقت گرفتن دارند آگاه می کند و آینه سمت چپ خودرو با جوری تنظیم شود که هیچ کدام از بخش های بدنه خودرو مشخص نشود و با آینه وسط خودرو هم پوشانی نشود.

بخوانید  انواع موتور خودرو و عملکرد آنها

 

آینه سمت شاگرد و یا آینه سمت راست خودرو:

نقش آینه سمت راست خودرو این است که دید راننده را کامل تر می کند، آینه سمت راست خودرو باید جوری تنظیم شود که در آن بخش انتهای خودرو خود مشخص باشد.

کاربرد آینه های خودرو

دو نوع آینه در خودرو وجود دارد که در اینن مطلب از امداد خودرو هیوندای به آن ها می پردازیم.

 

کاربرد آینه های بغل خودرو:

دید راننده را نسبت به عقب خودرو بهتر می کند

تغییر حالت و موقعیت خودرو را نشان می دهد

نقطه کور را به راننده نشان می دهد

از تصادفات جانبی پیشگیری می کند

 

کاربرد آینه وسط خودرو:

اتفاقات و ترافیک ها را به راننده نشان می دهد و آن ها را کنترل می کند

سرنشینان و مسافران در عقب خودرو را به راننده نشان می دهد

اطلاعات خودرو را نمایش می دهد

در خودرو های لوکس این آینه ها روشنایی درون خودرو را تنظیم و کنترل می کند

آینه بغل خودرو

 

انواع آینه بغل خودرو

 

آینه بغل برقی خودرو:

آینه بغل های برقی در خودرو با دکمه های جداگانه تنظیم و کنترل می شوند و راننده با استفاده از این دکمه ها می تواند آینه ها را در 4 جهت تنظیم کند. بعضی از خودرو های اقتصادی دارای این آپشن ها هستند.

بخوانید  معرفی ماشین کیا سراتو

 

آینه بغل دستی:

آینه بغل های دستی ساده ترین آینه های موجود درون بازار هستند. رانندگان برای اینکه این آینه ها را تنظیم کنند باید از دست خود استفاده کنند. بخش تنظیمی این آینه ها معمولا در قسمت جلویی و یا داخلی در سمت راننده و شاگرد و پشت آینه ها قرار دارد. بیشتر خودرو های اقتصادی دارای این آینه ها هستند.

 

آینه بغل تاشو خودرو:

خودرو های لوکس و مدل بالا بیشتر دارای این نوع آینه بغل ها هستند. برای خواباندن و یا تنظیم کردن این آینه ها نیاز به دستکاری از سمت راننده نیست و فقط راننده می تواند با زدن یک دکمه، موتور الکتریکی آینه ها را فعال کند تا آن ها به آسانی جمع شوند.

 

در خودرو های لوکس آینه بغل ها آپشن های زیادی دارند که عبارت اند از:

این آینه بغل ها دارای راهنما هستند

این آینه بغل ها دارای گرمکن هستند

این آینه بغل ها دارای رادار هستند

این آینه بغل ها خود به خود تمیز می شوند

چگونه باید آینه های را تنظیم کنیم؟

 

نحوه تنظیم کردن آینه وسط خودرو:

قبل از اینکه بخواهید آینه را تنظیم کنید ابتدا باید صندلی های خودرو را تنظیم کنید. صندلی خودرو را طوری باشد که پای راننده به آسانی به پدال ها برسند و بعد باید کمربند ایمنی را ببندید تا به صورت دقیقی در جای خود قرار بگیرید. اگر رانندگان قبل از اینکه صندلی و کمربند ایمنی را تنظیم کنند ممکن است دیدی که بعد از بسیتن کمربند ایمنی به آن نیاز دارین به شما ندهد

بخوانید  بررسی هیوندای i10

آینه درون خودرو را بچرخانید تا شما بتوانید تمامی شیشه عقب خودرو را ببینید. زمانی که بخشی از شیشه خودرو بیشتر از بخش دیگری مشخص باشد نشان دهنده این است که آینه به درتسی تنظیم نشده است. اگر آینه وسط خودرو به درستی تنظیم شده باشد هم می توانید ترافیک های پشت سر را ببینید و هم می توانید خطوط سفید خیابان را مشاهده کنید. راننده باید به طور متوسز هر 5 تا 8 ثانیه به آینه نگاه کند تا اط وضعیت عقب خودرو مطلع شود. این نکته را توجه داشته باشید که قبل از پارک کردن، سبقت گرفتن و… باید به آینه وسط نگاه کنید تا هنگام پیچیدن و تغییر مسیر از تصادف جلوگیری کنید.

 

نحوه تنظیم کردن آینه های بغل راننده:

آینه بغل راننده باید به گونه ای تنظیم شود که هیچکدام از بخش های خودرو مشخص نباشد و همچنین سمت راست خودرو زمانی به درستی تنظیم شده است که راننده بتواند بخش انتهایی خودرو را ببینید. یک نکته برای تنظیم این آینه ها باید توجه داشته باشید که در میان آینه چپ، آینه وسط خودرو و آینه سمت راست خودرو نباید هیچ نقاط مشترکی باشد برای مثال نباید یک نقطه در دو آینه قابل دید باشد.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079