منوی دسته بندی

زنجیر چرخ و انواع آن

زنجیر چرخ خودرو

یکی از وسایلی که برای رانندگی در زمان های برفی و فصل زمستان باید در هر خودرویی وجود داشته باشد زنجیر چرخ است. در جاده های یخ زده رانندگی بسیار سخت و خطرناک است، به دلیل اصطکاک پایین بین جاد و چرخ در لحظه ممکن است در خودرو لغزشی ایجاد شود.

 زنجیر چرخ وسیله ای می باشد که اگر در زمان های برفی و یخبندان رانندگی می کنید از حوادث و تصادفات جلوگیری می کند و این زنجیر بر روی چرخ های خودرو بسته می شود تا سبب افزایش اصطکاک شود و امنیت را برای خودرو و سرنشینان آن فراهم کند. یکی از راه های رانندگی کردن در جاده های لغزنده استفاده کردن از لاستیک زمستانی است ولی این لاستیک هزینه بالایی دارد. اگر می خواهید همه چیز راجب لاستیک بدانید سری به مطالب سایت ما بزنید.

انواع زنجیر چرخ

این زنجیر انواع مختلفی دارد و می توانید با در نظر گرفتن بودجه خود یکی از این زنجیر چرخ ها را خریداری کنید.

زنجیر چرخ زوجی خودرو:

زنجیر چرخ زوجی از نظر ساختار مشابه زنجیر چرخ تکی است اما تفاوت این زنجیر ها این است که در بافت آن سه زنجیر در طول و دو رشته های عرضی به صورت ضربدری قرار دارد، زنجیر چرخ های زوجی از جنس فلزی واز آهن ساخته می شود.

زنجیر چرخ تکی خودرو:

زنجیر چرخ های تکی از جنس آهن هستند و از دو زنجیر به طور موازی در طول قرار دارد و زنجیر های کوتاه در عرض که دور چرخ به دو زنجیر موازی دیگر متصل شده اند تشکیل می شوند و در آخر، اول و انتهای زنجیر در راستای رشته طولی به همدیگر وصل می شوند.

زنجیر چرخ ژله ای و یا پلیمری خودرو:

پلیمر یکی از ماده هایی است که با آهن هم ارزش است، زنجیر چرخ ژله ای جوری طراحی شده است که راحت تر نسبت به نوع آهنی نصب می شود. زنجیر چرخ های ژله ای اصطکاک بیشتری را با جاده ایجاد می کنند و در زمان های برفی خیلی زیاد جلوگیری می کند از فرو رفتن خودرو در آن. این نوع زنجیر چرخ بسیار محبوبیت دارد در بازار و در همان حال قیمت بسیار بالایی هم دارد، به دلیل بالا بودن قیمت این نوع زنجیر چرخ ها آمار فروش کمتری نسبت به نوع آهنی دارد، زنجیر چرخ های ژله ای رتبه دوم را در بازار به خود اختصاص داده اند. خودرو هایی که دارای چرخ هایی با رینگ اسپرت هستند از این نوع زنجیر چرخ ها استفاده می کنند به دلیل آسان نصب شدن و داشتن ظاهری شیک.

بخوانید  علت های بالا رفتن دمای موتور ماشین چیست؟

زنجیر چرخ های پارچه ای و یا ابریشمی :

برای مسیر های کوتاه زنجیر چرخی که بسیار مناسب است ، زنجیر چرخ پارچه ای می باشد چو جنس محکمی ندارند و جلوگیری می کند از نلغزیدن و لیز نخوردن خودرو و اصطکاک ایجاد می کند. زنجیر چرخ های پارچه ای قیمت بالایی هم دارند جلوگیری نمی کند از فرورفتن خودرو به درون برف های بسیار عمیق. همانگونه از اسم این نوع زنجیر چرخ می توانید متوجه شوید که جنس این زنجیر چرخ ها از یک نوع ابریشم و یا پارچه ای خاص است که در جاده ها اصطکاک کمتری را ایجاد می کند.

زنجیر چرخ نانو پلیمری در خودرو:

نسل جدیدی از زنجیر چرخ های پلیمری ، زنجیر چرخ های نانو پلیمری هستند که در کشور های سرد کاربرد دارند. آپشن های بسیار خوب این زنجیر چرخ ها عبارت اند از: چلوگیری کردن از آسیب رسیدن به گلگیر خودرو، جلوگیری کردن از آسیب رسیدن به جلوبندی خودرو، برای مدت طولانی آج لاستیک را حفظ می کند و جلوگیری می کند از ایجاد اختلال در سیستم ABS.

زنجیر چرخ تسمه ای در خودرو:

زنجیر چرخ های تسمه ای مثل تسمه و به طور موازی دور تا دور چرخ را احاطه می کنند. این نوع زنجیر چرخ ها بازدهی کمتری نسبت به زنجیر چرخ های پلیمری دارند و این نوع زنجیر چرخ ها در بازار محبوبیت کمتری هم دارند نسبت به زنجیر چرخ های دیگر دارند.

بخوانید  دلیل روشن نشدن موتور خودرو

چندتا از نکاتی که در مورد خرید زنجیر چرخ ها باید رعایت کنیم

 • زمان انتخاب کردن زنجیر چرخ به غیر از توجه به نوع آن، به سایز و اندازه لاستیک خودرو خو هم دقت کنید.
 • زمان انتخاب کردن زنجیر چرخ حتما به نوع لاستیک خودرو خود دقت کنید، در بورشور زنجیر چرخ ها لیستی در مورد لاستیک هایی که پشتیبانی می کند وجود دارد.
 • برخی از نجیر چرخ ها آچار های مخصوصی دارند و به این نکته باید توجه کنید که در زمان خریدن زنجیر چرخ ها حتما آچار مخصوصش را خریداری کنید.
 • حتما بست ها و اتصالات زنجیر چرخ را چک و بررسی کنید و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید.

انواع زنجیر چرخ

 

آیا زنجیر چرخ را به عقب خودرو ببندیم و یا به چرخ جلو

زنجیر چرخ ها در خودرو جایی بسته می شوند که بار نیروی محرکه خودرو به آن منتقل شود و در خودرو های دیفرانسیل عقب زنجیر چرخ به عقب خودرو و در خودرو های دیفرانسیل جلو زنجیر چرخ به جلو خودرو نصب می شوند. در خودرو های دو دیفرانسیل که نیروی محرکه به 4 محور خودرو منتقل می شود باید زنجیر چرخ را به هر 4 چرخ خودرو نصب شود.

زنجیر چرخ را چگونه باید نصب کنیم؟

 1. پیچ و تاب زنجیر چرخ خود را باز کنید و از قرار گرفتن آن بر روی بهترین وضعیت مطمئن شوید.
 2. زنجیر چرخ خودرو را در حالتی قرار دهید که بخش صاف آن در جهت لاستیک و خارهای آن بر روی زمین باشد.
 3. فرمان خودرو خود را در جهت مخالف تایری بچرخانید که می خواهید زنجیر چرخ را بر روی آن نصب کنید. اگر می خواهید زنجیر چرخ را بر روی لاستیک سمت چپ خودرو متصل کنید فرمان را به سمت راست بچرخانید و اگر می خواهید در سمت راست نصب کنید فرمان خودرو را به سمت چپ بچرخانید.
 4. خودرو را طوری هدایت کنید که لاستیک در وسط زنجیر چرخ قرار گرفته باشد.
 5. حلقه فلزی باز در انتهای دو سمت زنجیر چرخ را از پشت چرخ به همدیگر وصل کنید.
 6. در آخر زنجیر یک گیره که خمیده و بسیار محکم است وجود دارد، آن را از حلقه ای در آن سر دیگر زنجیر وجود دارد عبور دهید تا مانند یک نگهدارنده عمل کند.
 7. با استفاده کردن از آچار مخصوص بست های چرخشی که بر روی زنجیر چرخ قرار دارد را بچرخانید تا زمانی که زنجیر بر روی لاستیک محکم قرار بگیرد و زمانی که می خواهید زنجیررا از لاستیک خودرو جدا کنید بست ها را باز کنید.
 8. بعد از نصب کردن زنجیر و تمام کردن کار، کمی به طرف جلو برانید و بعد تمام زنجیر ها را کنترل کنید تا کوچک ترین تغییری در آن ایجاد نشده باشد.
بخوانید  سیستم تعلیق چیست | جزییات آن

امداد خودرو هیوندای

کمک خودروی هیوندای در رویکرد ما به نگهداری و پشتیبانی خودرو انقلابی ایجاد کرده است. با سیستم نوآورانه Blue Link هیوندای، رانندگان می توانند به بسیاری از ویژگی ها از جمله راه اندازی از راه دور، عیب یابی، کمک اضطراری و حتی بازیابی خودروی سرقت شده دسترسی داشته باشند. این سطح از اتصال، آرامش خاطر را برای مالکان فراهم می کند و در عین حال تجربه کلی رانندگی را نیز ساده می کند.

علاوه بر این، برنامه کمک‌های کنار جاده‌ای هیوندای پشتیبانی 24/7 را در مواقع اضطراری مانند پنچر شدن لاستیک‌ها، شارژ باتری یا تصادف ارائه می‌کند. با ارائه این بسته خدمات جامع، هیوندای فقط خودرو نمی فروشد – آنها کل اکوسیستم مراقبت و پشتیبانی را می فروشند که فراتر از سطح نمایشگاه است. با تعهد هیوندای به اطمینان از اینکه مشتریانش تجربه رانندگی بدون استرس از خرید تا تعمیر و نگهداری و موارد اضطراری کنار جاده را دارند، جای تعجب نیست که چرا رانندگان بیشتر و بیشتر هیوندای را برای خرید خودروی بعدی خود انتخاب می کنند. با شماره امداد هیوندای در سایت تماس بگیرید.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079