منوی دسته بندی

9 دلیل بالا رفتن مصرف بنزین

دلیل بالا رفتن مصرف بنزین که باید بدانید

 

برای انجام دادن هرکاری شما به سوخت نیاز دارید از زمان روشن کردن خودرو تا متوقف کردن آن، فاکتور مهمی که با اندازه گرفتن آن می توانید تا حدودی از سلامت خودرو و قطعات موتور مطلع شوید بالا رفتن مصرف بنزین می باشد. زمان گرم بودن هوا و پارک کردن خودرو در زیر نور آفتاب سبب تبخیر شدن بنزین می شود و امکان دارد خودرو شما هنگام توفق هم بنزین مصرف کند.

در کشور های اروپایی، کشور های آفریقای جنوبی ، ایران و استرالیا زمانی که از میزان مصرف کردن سوخت بنزین صحبت می شود به این معنی است که مقدار بنزین، گاز و گازوئیل در هر 100 کیلومتر چقدر است. در شرایط های مختلف اندازه مصرف کردن سوخت متفاوت است برای مثال رانندگی کردن در خارج از شهر نیازمند سوخت کمتری می باشد به این معنی است که اگر شما 100  کیلومتر در خارج شهر رانندگی کنید خودرو شما سوخت کمتری مصرف می کند به دلیل اینکه عواملی مثل توقف کردن در ترافیک ها، پشت سر هم عوض کردن دنده و تغیر دادن سرعت راننده تاثیری بر روی مصرف بنزین خودرو دارد.

 

چگونه مصرف سوخت خودرو را اندازه گیری کنیم؟

برای محاسبه کردن اندازه مصرف سوخت خودرو خود باید مراحلی را به تریت طی کنید که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 1. مدتی صبر کنید تا باک بنزین خودرو شما خالی شود و نشانگر در خودرو به نقطه E برسد. اگر می خواهید راجب بنزین ها بیشتر بدانید مطلب بنزین سوپر یا معمولی را مطالعه کنید.
 2. عددی که به کیلومتر شما مربوط می شود را به یاد داشته باشید و یا آن را یادداشت کنید.
 3. در این بخش باک بنزین خودرو خود را پر کنید و به رانندگی کردن ادامه بدهید.
 4. هر موقع که انداز سوخت خودرو شما به صفر رسید، باز هم یادداشت کردن عدد کیلومتر شما را تکرار کنید.
 5. عددی که تازه به دست آورده اید را با عدد قبلی که بر روی کیلومتر شمار بود را از هم کم کنید.
 6. هر چقدر بنزین که داخل باک خودرو کرده بودید را بر حسب لیتر تقسیم بر عددی که مرحله قبل به دست آورده اید کنید.
 7. جوابی که به دست آمد را در 100 ضرب کنید.
 8. و حالا عددی که بعد از ضرب کردن به دست آورده اید میزان مصرف سوخت خودرو شما در هر 100 کیلومتر می باشد.
بخوانید  نقش ECU در خودرو چیست؟

 

برای مثال:

فرض کنید کیلومتر خودرو شما بر روی 128کیلومتر بوده است و بعد که 22 لیتر بنزین زدید و آن بنزین تمام شد عددی که کیلومتر شمار به شما نشان می دهد 428 است و حالا عدد 428 را از 128 کم کنیم و حال 300 می شود و حالا 300 را بر 22 لیتر بنزینی که زده بودید تقسیم می کنیم و حاصل می شود0.073. این عددی که به دست آوردید را بر 100 ضرب کنید وجوابی که به دست می آید 7.3است. یعنی خودرو شما در هر 100 کیلومتر 7.3 لیتر بنزین مصرف می کند که به نظر می رسد عددی منطقی باشد.

 

مصرف سوخت ترکیبی به چه معنا است؟

در مطلب بالا گفته ایم که مصرف کردن سوخت در شرایط های مختلف متفاوت است. برای اینکه عددی که به میزان مصرف کردن سوخت مربوط است نزدیک با واقعیت باشد آن را باید در چند حالت در نظر گرفت:

 1. رانندگی کردن در درون شهر.
 2. رانندگی کردن در بیرون از شهر.
 3. رانندگی کردن در روزهایی که دارای ترافیک سنگین است.

میانگینی که از این 3 حالت به دست می آید را مصرف سوخت ترکیبی می گویند.

 

افزایش سوخت

دلایلی که سبب بالا رفتن مصرف بنزین خودرو می شود

یکی از مشکلاتی که ذهن رانندگان را به خود جلب کرده است این است که خودروشان مصرف سوخت زیادی دارد. راه هایی که سبب کاهش و افزایش مصرف سوخت خودرو می شود را بیان می کنیم:

بخوانید  آنچه که باید قبل از نصب زنون بدانید؟

 

سرد بودن هوا و استفاده کردن از زنجیر برای چرخ ها:

خودرو شما در زمستان سوخت بیشتری مصرف می کند؟ خب این امر بسیار طبیعی است. حدود 10 درصد در فصل زمستان اندازه مصرف کردن سخت بیشتر از حد معمول است، چون که در هوای سرد راه افتادن موتور خودرو نیاز به انرژی بیشتری دارد. زمانی که از زنجیر برای چرخ هم استفاده کنید به خاطر افزایش اصطکاک سبب می شود خودرو شما سوخت بیشتری را مصرف کند.

 

تنظیم نبودن موتور:

زمانی که مصرف سوخت خودرو نسبت به قبل بیشتر شده باشد باید موتور سانتافه یا خودروی دیگر خود را مورد بررسی قرار دهید. اگر موتور خودرو تنظیم نشده باشد ممکن است مصرف سوخت افزایش یابد. اگر مصرف سوخت بیشتر و بالا برود تاییدیه معاینه فنی هم به آن خودرو تعلق نمی گیرد.

 

استفاده کردن زیاد از امکانات خودرو:

اگر خودرو امکانات زیادی دارد مانند گرمکن صندلی ها، زمانی که در مواقع نیاز نیست از آن استفاده کنید سبب افزایش مصرف سوخت خودرو می شود.

 

مناسب نبودن فشار باد لاستیک:

بیشتر مواقع فشار مناسب لاستیک را بر روی رکاب آن نوشته شده است.سابیده شدن لاستیک و کم بودن ان سبب ترمزگیری اشتباه و در آخر سبب افزایش مصرف سوخت می شود.

بخوانید  انواع ماشین مسابقه ای

 

رانندگی کردن در جاده های شنی و خاکی:

اگر جاده ای که در آن در حال رانندگی هستید هموار نیست باید از خودرو انتظار مصرف کردن سوخت بیشتری را هم داشته باشید. این مسیر ها 30درصد زمان بیشتری را نیاز دارند برای طی کردن آن مسیر به همین خاطر در جاده هایی غیر از آسفالت خودرو سوخت بیشتری را مصرف می کند.

 

انجام ندادن اقدام تعویض فیلتر هوا:

اگر فیلتر هوا را به موقع تعویض نکیند باعث می شود خودرو سخت تر از قبل کار کند پس متوجه می شویم که خودرو سوخت بیشتری را هم مصرف می کند.

 

استفاده کردن از روغن نامناسب:

استفاده کردن از روغن نامناسب چه بیشتر و یا چه کمتر سبب افزایش مصرف سوخت خودرو می شود.

 

وجود داشتن وسایل سنگین در خودرو

برای هر 45 کیلوگرم حدودا 1تا 2 درصد به اندازه مصرف کردن سوخت اضافه می شود. هر چی خودرو شما سبک تر باشد سوخت کمتری را هم مصرف می کند.

 

با سرعت بالا رانندگی کردن:

رانندگی کردن در بزرگراه ها با سرعت مناسب به غیر از مسئله ایمنی و امنیت سبب کاهش دادن مصرف سوخت خودرو هم می شود. انجام دادن حرکت های نمایشی و سرعت بالا سبب افزایش دادن مصرف سوخت خودرو می شود.

 

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079