منوی دسته بندی

دلیل سوت کشیدن لنت ترمز خودرو چیست

دلیل صوت کشیدن لنت ترمز

به چه دلیل بعد از عوض کردن لنت ترمز قدیمی با نو، لنت جدید دچار سوت کشیدن و در بعضی مواقع جیغ می کشد؟

لنت ترمز به دلایل زیادی سوت می کشد و این مشکل را نمی توانیم فقط به کیفیت لنت و سیستم ترمز ربط داد. تمامی این صدا ها هم می تواند عادی باشد و هم می تواند غیرعادی باشد و شما بعد از شنیدن این صداها از طرف چرخ های خودرو باید سیستم ترمز خودرو خود را به یک تعمیرکار نشان دهید. بعد از برطرف کردن این مشکل با خیال آسوده می توانید رانندگی کنید.

 

چند روش برای برطرف کردن سوت کشیدن لنت ترمز خودرو عبارت اند از:

 

تمام شدن لنت ترمز خودرو:

تمام شدن لنت ترمز خودرو می تواند یکی از دلایل سوت کشیدن لنت باشد. در این موقع لنت به آخرای خود رسیده و زمانی که آهن لنت و دیسک ترمز به هم دیگر برخورد می کنند صدای از آن ها ایجاد می شود. بعد از شنیدن این صدا باید چرخ های خودرو را باز کنید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید. اگر این کار را انجام ندهید دیسک چرخ ها خراب و خط دار و لبه دار می شوند.

اما ما چگونه باید متوجه تمام شدن لنت شویم؟

راه هایی که می توان تمام شدن لنت را متوجه شد عبارت اند از:

  • بالا بودن ترمز دستیی سبب تمام شدن لنت می شود.
  • پایین بودن سطح روغن ترمز خودرو سبب تمام شدن لنت ترمز می شود.
بخوانید  صفر تا صد کولر خودرو | ترفندهایی برای افزایش خنک کنندگی کولر

 

بازدید چشمی انجام دادن:

چرخ های خودرو خود را هر ماه و یا هر 10000کیلومتر باز کنید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید. اگر در زمان بازدید کردن چرخ ها متوجه شدید که بیشتر از 70 درصد  لنت خورده شده است باید آن ها را عوض کنید.

 

صدای خر خر دادن لنت ترمز:

لنت هایی که سیم اتصال ندارند، چیزی که نشان می دهد لنت تمام شده است این است که یک تکه آهن فلزی که در لبه ی لنت قرار دارد است. زمانی که لنت به لبه های این آهن در زمان ترمز گرفتن با دیسک برخورد می کند این صدا را از خود می دهد که این صدا نشانه تمام شدن لنت ترمز خودرو شما است برای اینکه بتوانید از این صدا جلوگیری کنید باید لنت های خودرو خود را عوض کنید.

 

بد بودن کیفیت لنت ترمز خودرو:

بعضی از لنت ها اندازه ی فلزی که داخل آن وجود دارد زیاد است و یا از ترکیب خوب و با کیفیتی استفاده نمی کنند، بعد از نصب کردن این لنت ها و ترمز گرفتن یک صدای سوت از آن لنت ها بلند می شود و این مشکل فقط با عوض کردن لنت ها رفع می شود. زمانی که می خواهید لنت جدید خریداری کنید حتما از یک جای مطمئن خریداری کنید.

 

لنت ترمز

خط و خش داشتن دیسک ترمز خودرو:

اگر دیسک خودرو شما  دارای خط و خش باشد می تواند سبب سوت کشیدن لنت شود، مخصوصا زمانی که لنت قدیمی را با جدید عوض می کنید و حتی در زمان ترمز گرفتن این لنت سوت می کشد. در این موقع لنت و دیسک چرخ کاملا باهم برخورد نکرده اند ولنت ها فقط در زمان ترمز گرفتن سوت می کشد. برای رفع کردن این مشکل باید دیسک قدیمی را با یک دیسک چرخ جدید عوض کنید و از تراشیدن آن ها خودداری کنید، به ویژه زمانی که دیسک از اندازه نرمال خود هم لاغر تر شده باشد.

بخوانید  معنای اعداد و حروف روی لاستیک خودرو چیست؟

 

بیش از اندازه داغ شدن دیسک،لنت و سوت کشیدن لنت ترمز خودرو:

این مشکل در ترافیک های بسیار شدید و یا حرکت کردن در مکان های شیب دار و سرازیری ها که زیاد از ترمز استفاده می کنیم رخ می دهد.این مشکل با استراحت دادن به ترمز و خنک شدن لنت و دیسک از بین می رود چون زمانی که لنت و دیسک ترمز داغ می شود گیرایی لنت کاهش پیدا می کند، لنت ها ضعیف کار می کنند و احتمالا دچار خطر هایی می شود. به غیر از سوت و جیغ کشیدن لنت، بوی لنت هم بسیار زیاد می شود که به دلیل داغ شدن بیش از اندازه لنت ها است.

 

دچار آسیب شدن فنر لنت و سوت کشیدن لنت ترمز خودرو:

یکی از دلایل سوت کشیدن لنت ترمز خودرو زمانی اتفاق می افتد که فنر نگهدارنده خراب شده باشد. به دلیل خراب شدن فنر نگهدارنده لنت ها، لنت ها در جای مناسب خود قرار نگرفته اند و زمانی که ترمز گرفته می شود لنت های خودرو جابه جا می شوند و صداهایی از خود ایجاد می کنند.

 

لبه دار شدن دیسک ترمز و سوت کشیدن لنت خودرو:

یکی دیگر از دلایل سوت کشیدن لنت ترمز خودرو، لبه دار شدن دیسک است. به ویژه زمانی که لنت نو و جدید باشد، علت هم این است که لنت ها به طور کامل و درست بر روی دیسک قرار نمی گیرند. لنت در این مواقع زاویه دار بر روی دیسک قرار می گیرد. لبه دار شدن دیسک به دلیل بد بودن کیفیت و استاندارد نبودن لنت قبلی که بر روی خودرو بوده است. برای رفع کردن این مشکل باید دیسک لبه دار را عوض کنید.

بخوانید  علت کم شدن قدرت موتور خودرو

 

شیشه ای شدن دیسک و سوت کشیدن لنت ترمز خودرو:

زمانی که دیسک شیشه ای و یا به طور معمولی صابونی می شود خودرو نمی تواند به درستی ترمز گیری کند در این مواقع است که بعد از ترمز گرفتن صدای سوتی از خودرو شما بلند می شود.برای رفع کردن این مشکل اول می توانید با یک سمباده روی دیسک را زبر کنید و اگر دیدید که این مشکل رفع نشد باید دیسک را عوض کنید.

 

در صورتی که نیاز داشتید لنت ترمز خود را تعمیر کنید و یا نیاز به تعمیر موتور هیوندای خود داشتید می توانید با ما تماس بگیرید.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079