منوی دسته بندی

هداپ دیسپلی چیست و چه کاربردی دارد

هداپ دیسپلی

خودرو هایی که امروزه وارد بازار می شوند دارای انواع و مدل های مختلف و تجهیزات مدرنی هستند که می توان به ترمز پارک برقی یا دوربین دید در شب و خیلی از امکانات دیگر اشاره کرد.  یکی از ویژگی ها و آپشن های جذاب که تازه جز امکانات خودرو های داخلی شده است هداپ دیسپلی می باشد. وظیفه این آپشن نشان دادن اطلاعات مهم و حیاتی خودرو را بر روی شیشه جلوی خودرو را به راننده نشان می دهد. در بعضی از خودرو های جدید وپیشرفته خیلی چیزها حتی نمایشگر پشت صفحه هم حذف شده است وفقط هداپ دیسپلی به راننده کمک می کند .

هداپ دیسپلی چیست؟

نمایشگری پشت غربیلک فرمان خودرو وجود دارد که اطلاعات مهم خودرو به ویژه، اطلاعات دور موتور و یا اطلاعات مربوط به باک بنزین را به راننده خودرو نشان می دهد. نام دیگر این نمایشگر HDD می باشد. راننده برای دریافت این اطلاعات مهم باید چشم خود را از جاده بردارد و به پشت فرمان خودرو خود نگاه کند اما این نمایشگر را طوری طراحی کرده اند که سبب حواهس پرتی زیاد راننده نمی شود. اما با پیشرفت کردن تکنولوژی مهندسان آپشنی را طراحی کرده اند به نام هداپ دیسپلی  که سبب افزایش تمرکز راننده خودرو می شود.

این نمایشگر بر روی شیشه جلوی خودرو می باشد و اطلاعات مهم را در هنگام رانندگی، به راننده نشان می دهد و دیگر نیازی نیست که راننده برای گرفتن اطلاعات مورد نیاز به پشت فرمان نگاه کند و سبب حواس پرتی او نمی شود زیرا اطلاعاتی که نیاز دارد دقیقا جلوی خود قرار دارد. هداپ دیسپلی هم سبب افزایش ایمنی خودرو می شود و هم سبب زیبایی کابین خودرو می شود. آپشن هداپ دیسپلی از جت های جنگنده به خودرو ها رسیده است و این قطعه تاریچه بسیار جالبی دارد.

بخوانید  علت کم شدن قدرت موتور خودرو

تاریخچه این قطعه در خودرو:

کنترل کردن خودرو بر روی جاده بسیار آسان و راحت تر از وسایل نقلیه ی هوایی است، مخصوصا آن وسیله نقلیه جت جنگی باشد که یک لحظه هواس پرتی خلبان سبب از دست رفتن جان خود می باشد. خلبان های هواپیمای نظامی برای انجام دادن و به پایان رساندن ماموریت های خود باید هم زمان چندین پارامتر را در نظر داشته باشد و مهندسان تصمیم به یکباره کردن تمامی این اطلاعات کردند. در سال 1970 نمایشگرHUD در هواپیماهای نظامی که تمامی اطلاعات مورد نیاز خلبان را بر روی سایبان کابین خلبان بازتاب می کند. به دلیل داشتن کارایی و آپشن های زیاد این نمایشگر این سیستم را بر روی هواپیماهای غیرنظامی هم پیاده کردند و سبب پیشرفت شد، 10سال بعداز معرفی کردن این سیستم در تمامی هواپیماها خودرو ها هم مجهز به این سیستم شدند.

 درسته که دیسپلی جدیدا وارد خودرو ها شده است اما در سال 1980 برخی از خودرو ها دارای نمایشگر HUD بوده اند. اولین بار سیستم هداپ دیسپلی در سال 1988 توسط جنرال موتورز آمریکا بر روی خودروی پونتیاک گرند پریکس پیاده شده است، این سیستم در اوایل کار خود زیاد موفق نبوده اند و بیشتر سبب مزاحمت برای رانندگان می شود تا افزایش دادن تمرکز اما به قول ما ایرانی ها هر دستاورد مهم با یک شکست بزرگ آغاز می شود.

بعد از سال 1988 این سیستم در سال 1999 بر روی خودروی کوروت c5 پیاده سازی شده است اما با گذشت 11 سال توانست در این سال نمره قبولی را از مخاطبان خود بیاورد.

بخوانید  همه چیز درباره ی دیفرانسیل خودرو

 تا قبل از سال 2012 فقط سرعت و دور موتور اسپورتیج (موتور خودرو) و وضعیت دنده را مشخص و نشان می داد، اما بعد از سال 2012 این سیستم توسط شرکت پایونیر آپدیت شد. از آن موقع به بعد دیگر این سیستم هرسال بیشتر کامل تر و آپدیت تر می شده است.

هداپ دیسپلی تشکیل شده از سه قسمت است، قسمت اول نام واحد تولید تصویر را به خود اختصاص داده است که اطلاعات تهیه شده توسط منبع های مختلف را برای نمایش پردازش می کند و قسمت دوم نام پروژکتور را به خود اختصاص داده است که وظیفه دارد تصویر را تولید و پخش کند و قسمت سوم نام کمباینر را به خود اختصاص داده است که این بخش همان قسمتی است که تمامی اطلاعات بر روی آن بازتاب می شود.

شیشه ی جلویی خودرو ها فسفر شفاف دارند که تابیدن نور های مختلف و یا لیزر سبب می شود که تصویر در آن ها مشخص شود. هداپ دیسپلی دو نوع است یک نوع آن نمایشگر اطلاعات را مستقیما به ظرف شیشه جلی خودرو میفرستد و یک نوع دیگر آن اطلاعات را به صفحه کوچکی بازتاب می کند و در زمان فعال بودن از داشبورد خودرو بیرون می آید و پاپ آپ است.

در دنیای امروزه هداپ دیسپلی به دلیل امکانات و آپشن هایی که دارد به یک آپشن ضروری در خودرو ها تبدیل شده است. هداپ دیسپلی سبب بهبود کیفیت زندگی و امینی خودرو می شود.

car

 

 هداپ دیسپلی اهمیت های زیادی دارد از جمله:

  • سبب آگاهی راننده از عملکرد خودرو خود
  • تمرکز و واکنش پذیری در زمان رانندگی افزایش می یابد
  • به راننده در شرایط مختلف به ویژه هوای مه آلود کمک می کند
  • اطلاعات مختلفی در رابطه با ترافیک، مکان ها و جایگاهای سوخت رسانی و… به کمک سیستم مسیریابی ماهواره ای ارائه می دهد
بخوانید  سیستم احتراق و انواع آن

این سیتم چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا:

  • سبب افزایش تمرکز راننده بر روی جاده می شود
  • هشدار های مختلفی را به راننده ارائه می دهد
  • این سیستم با نمایشگرها و علامت هایی که نشان می دهد یک تجربه پویا و هیجان انگیزی را برای راننده فراهم می کند.
  • هداپ دیسپلی به دلیل پشتیبابی از نمایش اطلاعات مسیریابی فکر و خیال راننده را در رابطه با مسیر سفر در جاده هایی که هیچ آشنایی با آن ها ندارد آسوده می کند

معایب:

  • یکی از مهم ترین معایب این سیستم شلوغی اطلاعاتی است که بر روی شیشه نمایش داده می شود و سبب مختل کردن دید راننده می شود و در آخر حواس راننده پرت می شود
  • این سیستم های پیشرفته می توانند اطلاعات درون گوشی مانند پیامکی که بر روی گوشی ارسال می شود را نشان می دهد و در آخر سبب حواس پرتی راننده می شود

مطلب پیشنهادی :

گیربکس اتوماتیک یک نوع سیستم انتقال قدرت در خودروها است که بدون نیاز به دستی کردن دنده‌ها، خودکاراً دنده‌ها را تغییر می‌دهد. در یک خودرو با گیربکس اتوماتیک، سیستم خودکاراً تشخیص می‌دهد که چه زمانی باید دنده را تغییر دهد بر اساس سرعت خودرو، میزان گازدهی و شرایط رانندگی. این نوع گیربکس برای رانندگی راحت‌تر و آسان‌تر است و به راننده اجازه می‌دهد بر روی عملکرد خودرو تمرکز بیشتری داشته باشد. پس اگر نیاز به تعمیر گیربکس اتوماتیک دارید با ما تماس بگیرید

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079