منوی دسته بندی

5 دلیل لرزیدن شیشه خودرو

دلیل لرزیدن شیشه خودرو

رانندگی کردن با خودرویی ک شیشه هایش می لرزد سبب خورد کردن اعصاب راننده و حتی سرنشینان می شود و در بعضی مواقع نگران کننده است.  اما آیا می دانید علت لرزیدن شیشه ها چیست؟ در ادامه به این ها می پردازیم.

 

اجزای تشکیل دهنده شیشه خودرو

 

بالابر شیشه :

بالا بر یا همان رگلاتور شیشه معمولا درون درب خودرو قرار گرفته است و تشکیل شده از یک موتور وچرخ دنده و کابل ها و وظیفه کنترل کردن بالا و پایین شیشه را بر عهده دارد. زمانی که دکمه را مورد فشار قرار می دهید تا شیشه را به سمت بالا و پایین  بالابر شیشه سیگنالی را دریافت می کند و شیشه را طبق فشاری که شما می دهید حرکت می دهد. با گذشتن زمان بالابر شیشه امکان فرسوده شدن را دارد و در آخر امکان دارد شیشه ها در زمان حرکت خودرو مورد لرزش قرار بگیرند.

 

شیشه خودرو:

جز اصلی، شیشه است. جنس شیشه ها از لمینت و یا سکوریت است و طبق مقاومت در شرایط سخت ساخته شده اند. این شیشه ها در کوره های ویژه و در دمای بالا ساخته می شوند و همین سبب می شود که مقاوت شیشه 7برای شیشه هایی با جنس معمولی است. شیشه سکوریت تشکیل شده از دو لایه شیشه  یک لایه پلاستیک است، لایه ی پلاستیکی در این شیشه ها از شکستن آن در مقابل ضربه جلوگیری می کند.

 

موتور شیشه خودرو:

قسمتی که نیروی مربوطه را برای بالا و پایین بردن شیشه ها فراهم می کند موتور است. موتور شیشه توسط کلیدی که در خودرو است کنترل می شود و زمانی که کلید را فشار می دهید یک سیگنال به موتور ارسال می شود و موتور روشن می شود.

بخوانید  بررسی فیلتر هوای کابین در خودرو | بهترین زمان تعویض آن

 

قاب شیشه خودرو:

قاب بخشی از درب خودرو است که دور پنجره است و آن را احاطه کرده است. جنس این بخش فلز و یا پلاستیک است و پنجره را نگه می دارد. این قاب ها با یک نوار پلاستیکی آب بندی می شود  تا جلوگیری کند از وارد شدن هرگونه گرد و خاک و صدا به درون خودرو.

 

کلید شیشه خودرو:

کلید یک پنل کنترلی است که بر روی بخش داخلی درب خودرو قرار گرفته است. با فشار دادن دکمه این کلید ها می توانید شیشه خودرو را کنترل کنید. در بعضی از خودرو یک کلید قرار گرفته شده است که می تواند تنهایی تمام شیشه ها را کنترل کند و در بعضی دیگر برای هر کدام از خودرو ها یک کلید به طور جداگانه طراحی شده است.

 

آب بندی شیشه خودرو:

نواری لاستیکی است که به آن آب بندی می گویند که از وارد شدن آب و گرد وخاک به درون خودرو جلوگیری کند استفاده می شود. دور قاب پنجره قرار دارد و تمامی درز های بین پنچره و درب خودرو را در بر می گیرد.

 

5 دلیلی که سبب لرزیدن شیشه خودرو می شود:

 

خراب بودن نوار آب بندی شیشه خودرو

یکی از دلایل رایجی که سبب لرزیدن شیشه خودرو می شود آسیب دیدن و یا شل شدن نوار آب بندی است. با گذشتن زمان این نوار امکان دارد خراب شود و یا از بین برود و در آخر سبب می شود تا شیشه خودرو در زمان حرکت کردن خودرو بلرزد. برای از بین بردن این مشکل باید شما نوار آب بندی را عوض کنید.

بخوانید  علت های بالا رفتن دمای موتور ماشین چیست؟

 

شل شدن بالابر شیشه خودرو

یکی از دلایل دیگری که احتمال دارد سبب لرزیدن شیشه خودرو می شود شل شدن بالابر شیشه خودرو است. اگر بالابر شل شده باشد شیشه امکان دارد تکان بخورد و یا صدا دهد. برای از بین بردن این مشکل باید بالابر شیشه خودرو خود را عوض کنید.

 

خراب شدن موتور شیشه خودرو

اگر زمانی که شیشه را بالا و پایین دادید متوجه لرزش شیشه شدید امکان دارد موتور شیشه خودرو شما خراب شده باشد. در این شرایط باید موتور شیشه خودرو را عوض کنید.

 

آسیب دیدن پیچ های شیشه خودرو

اگر پیچ های شیشه خودر شل شده باشند احتمال دارد شیشه خودرو شما مورد لرزش قرار بگیرد. برای از بین بردن این لرزش باید پیچ های شیشه را محکم کنید.

 

خراب شدن کمک فنر شیشه خودرو

خراب شدن کمک فنر خودرو می تواند سبب لرزدین شیشه خودرو شما شود. وظیفه کمک فنر ها این است که ارتعاشات خیابان و جاده را جذب می کند و از رسیدن آن ها به خودرو جلوگیری می کند. اگر کمک فنر های شیشه خودرو فرسوده و یا آسیب دیده باشند نمی توانند این ارتعاشات را خنثی کنند و در آخر سبب لرزش شیشه های خودرو می شود. برای از بین بردن این مشکل باید کمک فنر های شیشه خودرو را عوض کنید.

 

لرزش خودرو

 

چند کاری که با انجام دادن آن ها می توان از لرزیدن شیشه خودرو جلوگیری کرد. عبارت اند از:

  1. محکم کردن قطعات مربوط به شیشه خودرو:
بخوانید  بررسی هیوندای وراکروز

پیچ و مهره های شیشه خودرو را مورد بررسی قرار دهید تا شل نشده باشند و یا اگر دیدید که شل شده اند آن ها را محکم کنید.

 

  1. بالابر شیشه خودرو را مورد بررسی قرار دهید:

اگر دیدید که بالابر شیشه ها عملکرد کندی دارند و یا زمان حرکت کردن صدا می دهند امکان دارد دجار مشکلی شده باشند.

 

  1. بررسی و تنظیم کردن پنجره ها:

اگر شیشه های خودرو به درستی در چارچوب جا نیفتاده اند به دلیل درست نبودن سبب لرزش شیشه ها می شوند.

 

  1. روغن کاری و بررسی کردن چسب های پنجره :

نوار های لاستیکی و آب بندی های اطراف شیشه را مورد بررسی قرار دهید که کثیف و یا شل نشده باشد و اگر نیاز بود آن ها را تعویض کنید.

 

  1. تمیز کردن شیشه ها به طور مداوم:

تمیز کردن شیشه ها به طور مداوم از دادن صدا هایی ناشی از برخورد کردن شیشه با ذرات ریزی که امکان دارد درون قاب شیشه گیر کرده باشد را از بین می برد.

 

امداد خودرو هیوندای

خدمات امداد خودرو یک سرویس ارائه شده توسط شرکت‌های خودروسازی است که به مالکان خودروها در مواقع اضطراری کمک می‌کند. این خدمات معمولاً شامل کمک رسانی در مواردی مانند خرابی خودرو، تعویض لاستیک، ارسال سوخت، باطری خالی و موارد مشابه می‌شود. امداد خودرو معمولاً به صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته فراهم است تا به رانندگان در مواقع اضطراری کمک کند.

ادمین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09128495079